Praktiski
Dārzs

Zeltainā kaķa pēdiņa: var ieaudzēt dārzā, bet jāzina, kā0

Foto – Shutterstock

Vai dzelteno kaķpēdiņu var izaudzēt dārzā? INTA SIGULDĀ

Augu zinātniski sauc dzeltenā salmene (Helichrysum arenarium), bet tautā iegājies nosaukums kaķpēdiņa. Botāniķe Valda Baroniņa klāsta, ka šī suga nav iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tādēļ nav speciālu ierobežojumu tās ieguvei savām vajadzībām. Dzeltenās kaķpēdiņas izplatība Latvijā ir diezgan ierobežota – savvaļā tā aug tikai Latgalē, sausos biotopos: saulainās pļavās, atmatās, mežmalās, ceļmalās. Augam patīk sausas, vieglas, smilšainas augsnes – tas būtu jāņem vērā, izrokot un pārstādot kaķpēdiņu dārzā.

Dzeltenā salmene pieder kurvjziežu dzimtai, tas ir neliels daudzgadīgs augs, kas zied koši oranždzelteniem ziediem jūlijā–augustā. Visu augu blīvi klāj zīdaini balti, tūbaini matiņi, kas atstaro saules gaismu un samazina iztvaikošanu. Kad ziedēšanas laiks beidzies, kaķpēdiņas pūkojas tāpat kā pienenes, veidojot pie sēkliņām lidpūkas. Tādējādi augi izplatās un iesējas savvaļā.

Pārstādot kaķpēdiņas, jācenšas sakņu kamolu pārvietot ar iespējami lielāku apkārtējās augsnes daļu. Ja augu izraus ar plikām saknītēm un pārstādīs, tas jaunajā vietā neieaugsies.

Dzeltenajai kaķpēdiņai ir plašs lietojums, tomēr visvairāk tā pazīstama kā ārstniecības augs, kas palīdz pret dažādām kaitēm, piemēram, saaukstēšanos, žults sekrēciju un urīna izvadīšanai, tāpēc saprotama dārzkopju vēlme to ieaudzēt dārzā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.