Praktiski
Mājas mīluļi

VIDEO. Bērni kaitina suni otrpus žogam: ka rīkoties?1

Foto: Pixabay

Diemžēl suņu saimnieki dažkārt ir spiesti sastapties ar situāciju, kad nepazīstami cilvēki, tostarp bērni, kaitina suni, kas atrodas mājas pagalmā, aiz sētas. Suņi tiek kaitināti, tiem tiek mests ar akmeņiem un caur sētu tie tiek bakstīti pat ar kokiem. Kā šādā situācijā rīkoties?

Kinoloģe, LKF Prezidija sekretāre, starptautiskā eksperte, RIMI Mājdzīvniekiem eksperte Ļena Valdmane stāsta, ka saimniekam šādās situācijās vieglāk būs kontrolēt dzīvnieku tad, ja suns būs paklausīgs un apmācīts. Lai iegūtu labu suņa paklausību, ar dzīvnieku jāstrādā jau no agra vecuma – vidēji no 3 mēnešu vecuma. Tāpat kinoloģe pastāsta, ka sunim, kurš zina, ka aiz sētas ir kairinājums (skrienoši, spiedzoši, lēkājoši bērni, kas apzināti dzīvnieku kaitina), radīsies pastiprināta vēlme “patrulēt gar žogu”, kas patiesībā ir tikai normāla dzīvnieka reakcija.

Sliktākais, kas šādā situācijā notiek ir tas, ka suņiem ir labi attīstība asociatīvā atmiņa, kas nozīmē, ka suns, kuru kāds bērns reiz ir kaitinājis, to ļoti labi atcerēsies un pēc šīm atmiņām arī veidos savas attiecības ar citiem bērniem. Attiecīgi, ja dzīvniekam attiecībā pret bērnu nebūs izveidojušās labas asociācijas, suns, visdrīzāk, nepatiku izrādīs arī pret citiem bērniem.

Savukārt psiholoģe Iveta Aunīte skaidro, ka maziem bērniem līdz aptuveni piecu gadu vecumam šāda rīcība – iemest dzīvniekam ar kaut ko, ir kā spēle. Jo bērns vēl ir pārāk mazs, lai apzinātos sekas. Taču, ja šādi rīkojas bērni vecumā virs pieciem gadiem, speciāliste atzīst, ka tā nav normāla uzvedība un, visdrīzāk, vecākiem būtu jāmeklē palīdzība pie speciālista, lai šo uzvedību pārtrauktu. Psiholoģe tāpat akcentē, ka bērni, kas ģimenē nav iemācīti ievērot robežas, piemēram, nespert dusmās pieaugušajiem, to neprot arī pret dzīvniekiem un tā ir vecāku kļūda. Tāpat jāņem vērā, ka dažkārt bērni vecāku klātbūtnē spēlē vienu lomu, bet tad, kad vecāki viņus neredz – pavisam citu.

Tāpat psiholoģe ir pārliecināta, ka pret dzīvniekiem vislabāk izturas tie bērni, kas kopā ar mājdzīvniekiem ir izauguši.

Vairāk skaties video:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
2 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 55 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
3 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas