Praktiski
Mājas

Vecs jumts noaudzis ar sūnām. Vislabāk palīdzēs ķīmiski līdzekļi0

Foto: Black_Fox/Shutterstock

“Kā notīrīt vecu šīfera jumtu, kas noaudzis ar sūnām? Ko pēc tam darīt, lai atkal neveidotos sūna?” ILMĀRS Tukuma novadā

Jumta attīrīšana no sūnām jāveic siltā laikā. Šīfera jumtam vislabāk izmantot ķīmiskos sūnu noņemšanas līdzekļus. Mehāniski beržot, apkārtējā vidē var nonākt sīkas azbesta daļiņas.

Ražots tepat Latvijā

Piemēram, var izmantot Latvijā ražoto līdzekli “Sūnām-Stop”. Tā cena ir aptuveni 45 eiro par pieciem litriem jumtiem domātā koncentrāta. Ar šādu daudzumu pietiek, lai apstrādātu līdz 150 m² jumta. Līdzeklis iznīcina sūnu dzīvotspēju.

Ražotājs norāda, ka litrs koncentrāta jāsamaisa ar četriem litriem ūdens un jumts jāapsmidzina ar zemspiediena dārza miglotāju. Pirms apstrādes sūnas nav mehāniski jānotīra. Ja laiks ir sauss, iesaka sūnām klāto jumtu mazliet samitrināt. Ja mitrs, jumtam jāļauj mazliet apžūt. Vēlams, lai piecas sešas stundas pēc apstrādes nebūtu nokrišņu un sūnas paspētu līdzekli uzsūkt.

Pēc apstrādes virsmu nevajag mazgāt vai mehāniski notīrīt. “Sūnām-Stop” iedarbības rezultātā uzaugumi atmirs pāris dienās vai biezākas sūnas gadījumā dažās nedēļās. Sūnas sakalst un ir viegli noslaukāmas ar mīkstu suku vai noskalojamas ar ūdeni. Var pagaidīt, kamēr savu darbu paveiks nokrišņi. Jauna sūnu kārta neveidosies gadus trīs četrus.

Līdzeklis neiedarbojas uz citiem augiem, nav toksisks un ir nekaitīgs mājdzīvniekiem. Tas neietekmē celtniecības materiālu krāsu, kvalitāti un struktūru.

Importa konkurenti

Sūnu noņemšanai no jumta paredzēts arī līdzeklis “Sambla-Septik”. Tā cena ir 31 eiro/5 l, ar to pietiek 60–100 m² jumta apstrādei.

Līdzeklis nosedz virsmu ar aizsargslāni, kas saglabājās četrus gadus. Ražotāja sniegtajā informācijā lasāms, ka izžuvušos sūnu pārpalikumus notīra ar suku. Apstrādājot jumtus, kuri klāti ar biezu sūnu, pirms apstrādes virsmu notīra ar cietu saru suku, pēc iespējas noņemot lielāku sūnu daudzumu.

Ražotājs arī brīdina, ka jāizvairās no līdzekļa nokļūšanas uz zāles, kontakta ar ādu, acīm un miglas vai aerosola ieelpošanas. Sūnas, aļģes un ķērpji pārstāj augt uzreiz pēc apstrādes un tiek pilnībā iznīcināti vienas divu nedēļu laikā.

Vēl sūnu augšanu ierobežo līdzeklis ICOPAL. Litrs koncentrāta maksā 14 eiro. Šo daudzumu atšķaida ar 20 litriem ūdens, un ar šādu tilpumu pietiek 200 m² apstrādei. Arī šis līdzeklis nav videi draudzīgs, un, to lietojot, nepieciešama īpaša piesardzība un aizsargapģērbs.

Sūnu iznīcināšanai paredzēts arī līdzeklis Grön-Fri. Pieci litri koncentrāta maksā ap 60 eiro, un ar tiem var apstrādāt 125 m² jumta. Lietošanas nosacījumi ir līdzīgi minētajiem līdzekļiem. Ražotājs brīdina, ka šis līdzeklis nedrīkst nonākt saskarē ar puķēm un augiem, jo tie var iet bojā. Jumta lietusūdeni, kas sajaukts ar Grön-Fri, nevar izmantot laistīšanai, kā arī to nedrīkst izliet ūdenstilpēs, no kurām ņem ūdeni dārzkopības vajadzībām.

Kapara plāksnītes profilaksei

Virsmu apstrāde ar ķīmiskajiem līdzekļiem jāveic laikā, kad diennakti netiek solīts lietus. Rudenī vai pavasarī apstrādi vislabāk veikt pirmajā dienas pusē, savukārt vasarā piemērotākais laiks ir vēlu vakarā.

Jumtu var nomazgāt arī ar augstspiediena ūdens strūklu, kādu izmanto automašīnu mazgāšanai. Sāk mazgāt no jumta kores, un strūklu virza uz leju.

Jāatceras, ka uz mehāniski notīrīta jumta seguma paliek saknītes un sporas. Sūnas pēc dažiem mēnešiem sāks augt no jauna. Lai neļautu tām augt, jāizmaina skābā vide, kas tik ļoti patīk sūnām. To var izdarīt ar speciālām kapara plāksnēm, kuras piestiprina pie jumta kores. Lietusūdens notekot jonizējas un izmaina vidi.

KONSULTĒJIS SIA KMT PROJEKTS VALDES LOCEKLIS MĀRIS STIPRAIS

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
12 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
29 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
7 stundas