Praktiski
Sadzīve

Veco ledusskapi uz mežu labāk nevest. Bīstamos atkritumus var nodot bez maksas1

Foto: Agnese Gulbe/LETA

Atkritumu apsaimniekotājs “Zaļā josta” vērš sabiedrības uzmanību uz Latvijā izveidoto videi kaitīgo un bīstamo atkritumu savākšanas infrastruktūru, kuru iedzīvotājiem ir iespēja lietot bez maksas.

Nereti informācijas trūkuma dēļ šī infrastruktūra netiek lietota efektīvi, kā rezultātā tiek piesārņota vide, apdraudēta cilvēku veselība un zaudēti vērtīgi resursi, kurus būtu iespējams atgūt, nodrošinot atkritumu pārstrādi.

“Dažkārt informācijas trūkuma dēļ iedzīvotāji ne tikai piesārņo vidi, bet arī riskē saņemt sodu par nepareizi rīcību ar bīstamiem atkritumiem, cenšoties nakts aizsegā tos aizvest un izmest mežā,” norāda “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.

Viņš arī uzsver, ka bieži vien benzīntanks ir tuvāk par apkārtējo mežu, tāpēc mudina iedzīvotājus būt atbildīgiem un nogādāt nolietotās elektroiekārtas, izlietotās baterijas, kā arī bīstamos atkritumus, piemēram, dienasgaismas spuldzes, ķimikāliju paliekas, šķīdinātājus, neizlietotus medicīniskos preparātus specializētos bīstamo atkritumu savākšanas punktos.

Nodot ir ērtāk

Šobrīd iedzīvotāji aizvien biežāk interesējas par izlietoto bateriju un nolietoto elektroiekārtu drošas utilizācijas iespējām, jo ir gan informēti par to kaitīgumu videi, gan arī to savākšanas infrastruktūra ar katru gadu kļūst aizvien plašāka.

Taču bīstamie atkritumi, piemēram, krāsas, lakas, dienasgaismas spuldzes, medicīnas atkritumi u.c., nereti nonāk nešķirotajos sadzīves atkritumos. Par šo atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu atbildīgas ir pašvaldības.

“Aicinām iedzīvotājus nepakļaut sevi un tuviniekus riskam, un utilizēt videi kaitīgos un bīstamos atkritumus drošā un legālā veidā,” aicina J. Lapsa, uzsverot, ka apmeklēt kādu no tuvumā esošām videi kaitīgo preču nodošanas vietām noteikti ir ērtāk, nekā lauzt savu transportlīdzekli, cenšoties aizvest veco ledusskapi vai kasti ar ķimikālijām uz mežu.

Videi kaitīgo preču un bīstamo atkritumu nodošanas vietas iespējams aplūkot vortālā www.atkritumi.lv, kur norādītas ne tikai punktu adreses, bet arī darba laiks un precizēts pieņemamo atkritumu veids. Vortālā apkopotas arī citas šķiroto atkritumu nodošanas iespējas visā Latvijā.

Saistītie raksti

Bīstamo atkritumu savākšanas infrastruktūra pieejama tikai privātpersonām. Juridiskām personām ir pienākums slēgt utilizācijas līgumus ar specializētiem uzņēmumiem par ražošanā vai savā saimnieciskā darbībā radītiem bīstamiem atkritumiem.

Sods par neatļautu rīcību ar bīstamajiem atkritumiem fiziskām personām ir no 70 eur līdz 1000 eur, juridiskām personām no 280 eur līdz 2100 eur.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas