Praktiski
Rokdarbi

Gatavojam Adventes vainagus! Florista ieteikumi dažādām gaumēm + FOTO0

Foto: Inita Šteinberga

Ir laiks darināt Adventa vainagu un skaitīt dienas līdz Ziemassvētkiem. Skaistais zaļums un rotājumi vislabāk redzami, ja dekoru piekarina pie durvīm vai istabā pie sienas.

 

Klasikas mīļotājam

Svētku noskaņu radīs zaļš skuju vainadziņš. Lai vainagam būtu vajadzīgais kuplums, tam gatavo pamatni. Lai dekors nebūtu smags, izvēlas salmu, oāzes vai putuplasta pamatni.

Vispirms gatavo cilpiņu vainaga piekāršanai. Piestiprināmai cilpiņai vajag lokanu stieplīti. Stieples galu nosmailina ar knaiblēm un izver cauri pamatnei. Brīvo daļu, kas atradīsies vainaga apakšpusē, sagriež cilpiņā. Galus nokniebj un ieslēpj pamatnē.

 

Foto: Inita Šteinberga

Lai veidotos vienmērīgs kuplums, zariņus sagriež trijos garumos. Iekšpusē liek īsāko, ārmalā – garāko. Zariņu apakšpusē nedaudz notīra skujas. Vainagiem der jebkurš skujkoks – egle, tūja, kadiķis, priede. To var papildināt ar kādu mūžzaļu lapainu augu.

Foto: Inita Šteinberga

Katru zariņu rindu cieši pievelk ar stiepli. Var izmantot arī auklu, tikai tad grūtāk pietiekami stingri piefiksēt zarus. Kad zaļā pamatne gatava, to var rotāt, kā vēlas. Taču ir cilvēki, kuriem patīk skuju vainadziņš bez papildinājumiem.

Lai zariņi izskatītos balti, var uzbērt mākslīgo sniegu. Šim nolūkam ieteicams izmantot līmes aerosolu. Jāstrādā ātri, jo līme strauji žūst.

Ja nav aerosola, var iztikt ar PVA līmi, ko mazliet atšķaida ar ūdeni un uzklāj ar pindzeli vai pulverizatoru. Kad sniedziņš pielipis, lieko nopurina – un vainadziņš gatavs telpas vai durvju rotāšanai.

Ja vēlas greznāku vainagu, to var papildināt ar kādu graciozu figūriņu, pērlītēm. Izturīgas un labi izžāvētas salmu pamatnes vainagiem izdevīgāk iegādāties (tās nopērkamas par lētu naudu visos veikalos), nekā gatavot pašam.

Foto: Inita Šteinberga

PADOMI

Gaumīgu, glītu vēlamā lieluma bumbiņu izvēle nav liela, tāpēc var ielīmēt tās, kas paredzētas karināšanai eglītē. Taču šādām bumbiņām kājiņas daļu cītīgi paslēpj skujās.

Foto: Inita Šteinberga

Mākslīgo sniegu uzpūš bagātīgi, lai veidojas košs baltums. Citādi dekors izskatīsies kā apputējis.

Dabas draugam

Ja skujas negribas raut vai vēlāk istabā birdināt, var izlīdzēties ar citām dabas veltēm – riekstiem, kastaņiem, sūnām u.c.

Foto: Inita Šteinberga

Salmu pamatnes vainadziņam pagatavo āķīti karināšanai. Kreiso pusi glīti aplīmē ar maisa audumu. No tāda paša auduma lentes (nopērkamas floristikas preču nodaļās) virspusē izveido cilpiņas, kas iezīmēs vainaga simetrisko rakstu.

Foto: Inita Šteinberga

Vainagam pielīmē riekstus, kastaņus u.c. dabas veltes. Ja blakus ir divas lielas, apaļas, cietas formas, starp tām vajadzīgs kāds materiāls, kas papildina kompozīciju un piepilda tukšos laukumus. Skaisti izskatās, piemēram, sudrabainie ķērpji.

Foto: Inita Šteinberga

Jāraugās, lai starp rotājumiem nevar redzēt vainaga pamatni un līmes paliekas.

Foto: Inita Šteinberga

Šādu vainagu var ielikt maisiņā un tumšā, sausā vietā uzglabāt līdz nākamajam gadam. Taču, ja taupīt nevēlas, svētku nobeigumā riekstus no vainaga var apēst. Tiem nekas slikts cauri čaumalai nebūs ticis.

Rotājums romantiķim

Foto: Inita Šteinberga

Ja sagādāti hortenziju ziedi vai dārzā vēl kāds atrodams, var gatavot vainagu no tiem. Darbs rit ātri, un rezultāts ir izcils. Ja ziedi mitri, tos ienes telpās, kur tie strauji apžūs.

Ja jau krietni pakaltēti un birst, tos var kādu laiciņu nolikt ārā, nojumē. Visskaistāk izskatās no podos audzētajām liellapu hortenzijām grieztie ziedi. Ziedus pamatnei pielīmē ar karsto līmi. Tie ir viegli, tāpēc var gatavot arī lielus vainagus, ko karina pie sienas.

Foto: Inita Šteinberga

Hortenziju vainagi neder ārdurvju rotāšanai, jo bīstas mitruma un vēja. Hortenziju vainagus var papildināt ar dažādiem dekoriem, piemēram, ar bumbiņām. Skaists akcents hortenzijām ir zili violetie limoniju ziedi. Ja to daudz, var nomaskēt arī vainaga pamatni.

 

Sniega pūkas

Foto: Inita Šteinberga

Pēdējais floristikas modes kliedziens ir dažādas pūkas. Tās var izmantot gan vainagiem, gan citiem dekoriem. Lielas un skaistas pūkas var ievākt, piemēram, no tāda auga kā asklēpija.

Pūku vainagam gatavo karkasu no tumšas krāsas nažfiniera. Pamatnei, pie kuras līmē malas, var izmantot gan salmus, gan oāzes.

Foto: Inita Šteinberga

Vainaga pamatnei uzpūš aerosola līmi, tad uzber pūkas. Uzpūš tām līmi un uzber nākamo kārtu. Turpina, kamēr vainags pilns ar baltu pūku sniegu.

Kad pūkas apnikušas, tās izņem un vainaga pamatni izmanto par trauku, kurā ielikt dekoratīvos šāvējgurķus, apelsīnus, riekstus u.c. Ar pūkām uzmanīgi jāstrādā tiem, kuriem mēdz būt alerģijas.

Saistītie raksti
Foto: Inita Šteinberga

Pūkas labi izskatās arī lielā stikla traukā, kur tās izgaismo lampiņu virtene (ar bateriju barošanas bloku). Liekot pūkas traukā, lampiņu vadu pavelk uz augšu, virzot tuvāk malām, lai gaismiņas atrastos vienmērīgi pa visu kompozīciju. Pūku vietā var izmantot arī citus dabas materiālus, piemēram, čiekurus.

 

Konsultējusi Bulduru Dārzkopības vidusskolas floristikas kursu pasniedzēja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Vecu ķieģeļu izmantošana rūpīgi jāizvērtē
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā viegli sadalīt granātābolu bez ķēpas?
19 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Šogad ļoti silts. Vai vajag tuntulēt skujeņus, lai pasargātu no saules apdegumiem?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Krūmiņam un Raitumam piemēro kopumā 86 000 eiro sodu lietā par ZZS un “No sirds Latvijai” nelikumīgu finansēšanu
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Eiroskeptiķi vēlas, lai Bigbens iezvana breksitu
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokuratūra par Misānes lietu: Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nelikumīgi līdzekļi 2
10 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas izlasē uzspēlējušais Tobers pārceļas uz Polijas čempionātu
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ukrainas prezidents atsakās pieņemt Hončaruka atlūgumu
8 stundas