Praktiski
Mājas

Vai zini, kā visefektīvāk izmantot veļas mašīnas programmas?1

Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Novērots, ka, lietojot veļas mašīnu, visbiežāk izvēlamies divas līdz trīs populārākās programmas, bet par pārējām tā īsti skaidrības nemaz nav. Šoreiz par to, kā efektīvi izmantot visus ierīces piedāvātos labumus.

Vai proti izvēlēties atbilstošāko programmu?

Programmas jebkurai veļas mašīnai tiek iedalītas pēc vairākiem parametriem – temperatūras, auduma veida, īpašās programmas un ekonomiskās programmas.

Pēc auduma veida
* Kokvilnas – ieteicama gultas veļas, apakšveļas, dvieļu un bērnu apģērbu (ja nav īpašās bērnu programmas) mazgāšanai.
* Jaukto audumu – visērtākā programma ikdienas ne visai netīru apģērbu mazgāšanai, jo tajā kopā var likt apģērbu no dažādiem audumiem. Šai programmai visbiežāk ir arī 30 grādu temperatūras režīms, kas mazgā nelielus netīrumus un saudzē audumu, kā arī ekonomē elektroenerģiju.
* Smalko audumu un/vai vilnas programma – šajā programmā mazgājam vilnas izstrādājumus, lakatus, šalles, smalku veļu un trikotāžu, kā arī aizkarus (ja nav īpašas aizkaru programmas).

Pēc temperatūras
* 60 grādu – netīram apģērbam, gultas veļas un dvieļu pamatīgai mazgāšanai.
* 40 grādu – kokvilnas apģērbam.
* 30 grādu – viegli netīram apģērbam, sintētiskiem audumiem, jauktas šķiedras izstrādājumiem; izmantojot 30 grādus 60 grādu vietā, iespējams ietaupīt pat līdz 45% elektroenerģijas, jo veļas mašīna vislielāko enerģijas daudzumu izlieto tieši ūdens uzsildīšanai.

Īpašās programmas

Tās katram veļas mašīnas zīmolam un modelim mēdz atšķirties. Vispopulārākās ir:
* bērnu apģērbu programma, kas paredz papildu skalošanu (ja šādas programmas nav, var izvēlēties kokvilnas 40 grādu programmu + papildu skalošanu),
* aizkaru programma (tās vietā var izvēlēties programmu smalkiem audumiem),
* programma segu un pārklāju mazgāšanai ar mazāku centrēšanas jaudu un ilgumu,
* medicīniskā programma – īpaši netīru audumu mazgāšanai un to dezinficēšanai (ar augstu temperatūru un papildu skalošanu)

Ekonomiskās programmas

Maldīgi domāt, ka ekonomiska būs tikai īsā programma. Tā nav vienmēr. Piemēram, ekonomiskā kokvilnas programma darbojas ilgi – aptuveni stundu, bet patērē divreiz mazāk enerģijas nekā parastā programma. Savukārt, izvēloties īsās programmas – 20, 30 minūšu ilgumā, jārēķinās, ka elektroenerģijas patēriņš būs mazāks, bet mazāks būs arī izmazgātās veļas daudzums, jo šajā programmā vēlams mazgāt ne vairāk par 2,5 kg veļas. Starp citu, pamācībās ļoti reti ir pieminēts, ka maksimālais svars, kas norādīts veļas mašīnas tehniskajā informācijā, ir attiecināms tikai uz standarta kokvilnas programmu, bet pārējās programmās veļas daudzums jāsamazina, ja vēlas, lai veļa tiktu izmazgāta un izskalota kvalitatīvi – bez pelēcīgi baltiem nosēdumiem un švīkām no neizskalota veļas mazgāšanas līdzekļa.

Der pievērst uzmanību arī iespējai veļu tikai izskalot – daudzām mašīnām skalošana nav atsevišķi norādīta, bet to var iestatīt manuāli, tāpat kā centrēšanu.

Žāvēšana – apvienoto vai atsevišķo žāvētāju?

Vislabāk veļa izžūst svaigā gaisā. Tā kļūst mīksta un smaržīga. Tomēr ne katram pieejama tāda ekstra. Tāpēc pilsētnieki aizvien biežāk izvēlas veļas mašīnu ar žāvētāju, iegūstot komfortu, bet zaudējot elektroenerģijas ekonomiju. Kāpēc? Tāpēc, ka veļas mašīnās, kas komplektētas ar žāvētāju, žāvētājam ir zemāka elektroenerģijas klase nekā atsevišķam žāvētājam. Tātad ir izvēle – taupīt vietu un naudu, bet ilgtermiņā maksāt dārgāk, vai arī ieguldīt vienreiz (izbrīvējot vietu un samaksājot par atsevišķu žāvētāju), bet ilgtermiņā žāvējot lētāk.

Jaunums – pieejami arī kondensācijas veida žāvētāji, kam nav nepieciešams pievads kanalizācijai. Līdz ar to žāvētāju var novietot kaut vai skapī.

Turklāt, apvienotajā žāvētājā vienā piegājienā var izžāvēt mazāk veļas nekā izmazgāts mašīnā, bet, pērkot atsevišķu žāvētāju, var izvēlēties tādu pašu ietilpību kā veļas mašīnai.

Arī žāvētājiem pieejamas dažādas papildu programmas – smalkai veļai, kokvilnai, neburzīgā programma, kas atvieglo gludināšanu utt.

Jāņem vērā, ka žāvētājā nevajadzētu kopā žāvēt dažāda auduma apģērbu – rezultātā var gadīties, ka kāds apģērbs būs mitrs, bet cits pāržāvēts.
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
10 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
11 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
12 stundas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
Koalīcija vienojas atbalstīt Covid-19 radītās krīzes skartos masu medijus
1 stunda
LE
LETA
Sports
LOK vēršas Valsts policijā par nesankcionēta tenisa turnīra rīkošanu
58 minūtes