Praktiski
Manas tiesības

Vai darba devējs var aizliegt strādāt blakusdarbu?0

Foto-Fotolia

Vai darba devējs drīkst aizliegt strādāt blakusdarbu, ja šāds aizliegums ir ierakstīts darba līgumā?

 

Ierobežot tiesības uz darbu

Darba līgumos nereti ir ierakstīts aizliegums strādāt blakusdarbu. Tomēr šāds vispārējs aizliegums neatbilst likumdevēja gribai, tāpēc darbinieks pamatoti var uzskatīt, ka tiek ierobežotas viņa tiesības uz darbu.

Darba likuma 91. pantā ir noteiktas darbinieka tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam, ja darba līgumā vai darba koplīgumā nav noteikts citādi.

“Citādi nodarbināts” nozīmē, ka blakusdarbs nav tikai ar darba līgumu nodibinātas darba tiesiskās attiecības, bet arī sava saimnieciskā darbība, civildienesta attiecības, nodarbinātība ar uzņēmuma līgumu vai autoratlīdzības līgumu.

Savukārt Darba likuma 92. pants nosaka, ka darbinieka tiesības veikt blakusdarbu var ierobežot darba devējs, ciktāl tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, īpaši, ja šāds blakusdarbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi.

Tas nozīmē, ka darba devējam jāizvērtē katrs konkrēts gadījums, kad darbinieks vēlas strādāt blakusdarbu, nevis jāuzliek vispārējs aizliegums.

 

Jābūt objektīvam pamatojumam

Turklāt, ierobežojot tiesības darbiniekam veikt blakusdarbu, darba devējam ir uzlikts pienākums strīda gadījumā pierādīt, ka ierobežojums ir attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm.

Aizliegums varētu būt saistīts ar darbinieka pārlieku garām darba stundām. Piemēram, darbinieks dienā strādā astoņas stundas, bet blakusdarbā vēl arī nakts stundas, tāpēc netiek ievērots atpūtas režīms, un ar laiku tāda strādāšana atsaucas gan uz darbinieka veselību, gan rūpību, veicot darba pienākumus.

Vēl darba devējs varētu aizliegt darbiniekam blakusdarbu konkurējošā uzņēmumā, tā aizsargājot sava biznesa intereses. Ja darba devējam nav pamatojuma, tad nav iemesla neļaut darbiniekam strādāt blakusdarbu.

Pareizāka rīcība būtu darba līgumā vai koplīgumā ietvert norādi, ka tiesības strādāt blakusdarbu jāsaskaņo ar darba devēju.

Tādā gadījumā šāds līguma punkts nosaka darbiniekam pienākumu informēt darba devēju un darba devējam savukārt pienākumu izvērtēt konkrēto gadījumu.

 

SVARĪGI

Saistītie raksti

1. Ja darbinieks neievēro pienākumu saskaņot blakusdarbu, viņš ir pārkāpis darba līguma nosacījumus. Par to darbiniekam jāatbild līdzīgi kā par citu darba devēja noteikto pienākumu neizpildi.

2. Ja darba līgumā vai koplīgumā nav noteikti ierobežojumi veikt blakusdarbu, darbiniekam tas ar darba devēju nav jāsaskaņo.

LA.lv
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Nams ar paradīzi, elli, 200 eņģeļiem un kolorītu saimnieku. Ciemos pie mēbeļu restauratora Imanta Lejasmeiera
2 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Brokastīs – auzu pārslu pankūciņas: Klasiskās un liesās. Mmm…
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saskrāpētas brilles? Neticami, bet švīkas iespējams likvidēt!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
9 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
40 minūtes
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kivlenieks lieliski debitē NHL un kļūst par spēles otro zvaigzni
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Raidījums: “Piemineklis Latvijas birokrātiskās sistēmas neizdarībai.” Kad beidzot atsāksies būvdarbi JRT?
1 stunda