Praktiski
Mājas

Vai tradicionālos kalendārus aizstās viedierīču plānotāji? Cik daudzi Latvijā vēl lieto sienas vai galda kalendārus?0

Vārda dienas, valsts svētku un atceres dienas, mēness fāzes, praktiski padomi un lieliskā iespēja pāršķirt jaunu lapu – iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas lietot drukātus kalendārus, ir dažādi. Vairāk nekā puse jeb 57% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka arī mūsdienu tehnoloģiju laikmetā drukāts kalendārs savu aktualitāti nezaudēs, jo tas pilda praktisku funkciju, liecina mazumtirdzniecības franšīzes tīkla “Narvesen” veiktā aptauja*.

Saskaņā ar aptaujas datiem četrās no piecām Latvijas mājsaimniecībām jeb 79% iedzīvotāju mājās pie sienas vai uz galda ir kalendārs. Īpaši iecienīti ir sienas kalendāri – tos izvēlas 83% aptaujāto. Vienlīdz aktīvi kalendārus lieto gan vīrieši, gan sievietes.

Mazliet retāk sienas vai galda kalendārus izmanto jaunieši 18-29 gadu vecumā, taču tieši šajā vecuma grupā tiek pievērsta vislielākā uzmanība kalendāra dizainam – tas ir galvenais kalendāra izvēles kritērijs 59% respondentu šajā vecuma grupā.

Svarīgs kalendāra dizains un atzīmētas vārda dienas

Pērn pirktātais bija “Latvijas Avīzes” kalendārs ar dabas skatiem.

“Iegādājoties kalendāru, cilvēki rūpīgi pārdomā savu izvēli, jo kalendārs būs acu priekšā 365 dienas. Pērn pirktātais bija “Latvijas Avīzes” kalendārs ar dabas skatiem. Nemainīgi populārākie kalendāri ir ar kaķu tematiku, zirgiem un ziediem.

Kalendāri ar dzīvniekiem ir pieejami īpaši plašā klāstā un katru gadu ir ļoti pieprasīti. Kopumā šogad pieprasījums pēc kalendāriem audzis par teju 20% un sagaidāms, ka tuvojoties svētkiem interese tikai palielināsies,” stāsta “Narvesen Baltija” Mārketinga daļas vadītāja Ilze Dumceva.

Kalendāra noformējums ir vissvarīgākais arī sabiedrībai kopumā – gandrīz puse jeb 47% respondentu norāda, ka tas ir galvenais izvēles kritērijs. Vismazāko nozīmi kalendāra noformējumam piešķir iedzīvotāji virs 60 gadu vecuma – tikai 32% aptaujāto izvēlas kalendāru pēc vizuāliem kritērijiem, lielāku nozīmi piešķirot tā saturam.

Otrs būtiskākais faktors, izvēloties kalendāru, ir tas, vai kalendārā atzīmētas vārda dienas (41%), kam seko Latvijas svētku un atceres dienas (35%), kā arī praktiski dārzkopības, kulinārijas, veselības veicināšanas, skaistumkopšanas un citi padomi (11%).

Populāra dāvana gada izskaņā

Lielākoties (44%) Latvijas iedzīvotāji kalendārus iegādājas ieraduma pēc vai aiz cieņas pret tradīciju, jo mājās vienmēr ir bijis kalendārs. Vīrieši, izrādās, ir konservatīvāki un vairāk seko tradīcijām: 51% vīriešu pretstatā 37% sieviešu atzīst, ka kalendāru iegādājas aiz ieraduma.

Vēl 27% aptaujāto ir svarīgi sekot līdzi vārda un valsts svētku dienām (27%). Bet 20% atzīst, ka kalendāru neiegādājas paši, taču saņem dāvanā. 61% aptaujas dalībnieku arī paši ir kādam dāvinājuši kalendāru, un īpaši populāra dāvana tā ir Vidzemē (70%), krietni apsteidzot citus novadus.

“Šogad salīdzinājumā ar periodu pērn pieprasījums pēc kalendāriem audzis par teju 20%. Kalendārs ir lieliska Jaunā gada dāvana, īpaši tad, ja zināt saņēmēja gaumi un to, kas viņam kalendārā šķiet vissvarīgākais. Labs kalendārs jau vēsturiski ir bijis ne tikai datumu virknējums, bet īsta padomu krātuve,” atgādina Ilze Dumceva.

Vairāk nekā puse Latvijas sabiedrības ir pārliecināti – digitālās tehnoloģijas kārtīgu drukātu kalendāru neapdraud, jo kalendārs pilda praktisku funkciju. Vēl trešā daļa uzsver, ka kalendārs ir nezūdoša vērtība un sava veida latviskā identitāte – tikai dažas valstis pasaulē var lepoties ar vārda dienu kalendāru.

Saistītie raksti

Bet 12% ir pārliecināti, ka ar laiku drukāti kalendāri tomēr izzudīs un tos pilnībā aizstās plānotāji viedierīcēs; tehnoloģiju triumfam visbiežāk tic jaunieši 18-29 gadu vecumā (18%).

* “Narvesen” aptauja veikta sadarbībā ar datu ieguves un apstrādes kompāniju Norstat 2019. gada novembrī, aptaujājot 1009 Latvijas iedzīvotājus 18-74 gadu vecumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aicina neuzķerties uz elektrības taupīšanas “brīnumierīču” reklāmām
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kauleņkokiem patīk vējā
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Mutē kūstoši šokolādes kēksiņi
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 5 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
15 stundas