Praktiski
Manas tiesības

Vai var piedzīt alimentus, ja laulība oficiāli nav šķirta?0

Foto: Fotolia

Nereti ir situācijas, kad pāris vairs nedzīvo kopā, bet oficiāli laulība nav šķirta. Viens no vecākiem aprūpē nepilngadīgus bērnus, bet otrs laulātais bērniem neko nedod un pamestajai ģimenei nekādi nepalīdz.

Vai šādā situācijā ir iespēja piedzīt uzturlīdzekļus bērniem, ja laulība oficiāli nav šķirta. Ja tā, tad cik lielā apmērā?

Vismaz minimālajā apmērā

Tieslietu ministrijas Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja Ksenija Vītola skaidro – arī tad, ja laulība nav šķirta, vecāki nedzīvo kopā un viens no vecākiem nenodrošina uzturlīdzekļus bērniem vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā, vecākam, kura aprūpē atrodas bērni, ir tiesības vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā (UGFA).

Uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda aprēķina no dienas, kad fonda administrācijā saņemts iesniegums, un tos izmaksā jau par iepriekšējo mēnesi. 2019. gadā uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda katram bērnam izmaksā šādā apmērā:

• no piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai – 103,20 eiro mēnesī;

• no septiņu līdz 18 gadu vecumam – 122,55 eiro mēnesī;

• no 18 līdz 21 gada vecumam, ja persona turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā – 122,55 eiro mēnesī.

Saistītie raksti

Ja uzturlīdzekļus vēlas saņemt lielākā apjomā, nekā noteicis Ministru kabinets, vai ja starp vecākiem pastāv strīds par bērnu aprūpi vai uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību, tad jāvēršas tiesā ar prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu.

 

Fakti

• Ērtākais veids, kā pieteikties uzturlīdzekļu saņemšanai, – izmantojot portālā www.latvija.lv pieejamo e-pakalpojumu Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai.

• UGFA atrodas Pulkveža Brieža ielā 15, Rīgā, LV-1010; tālr. 67830626; e-pasts: pasts@ugf.gov.lv.

LA.lv