Praktiski
Mājas

Skurstenis spīd. Ko darīt? Kā pasargāt sevi no ugunsnelaimes?0

Foto – Shutterstock

Dzīvoju mājā, kas tiek apkurināta ar malku, – ir plīts un siltummūris. Mājas skurstenis ir 8 metrus augsts (no pēdas), dūmejas izmērs šķērsgriezumā – sarkanais ķieģelis. Skurstenim uzlikts metāla širmis. Dūmenis tiek tīrīts katru gadu rudenī – oktobrī vai novembrī, pats regulāri tīru sodrējus no skursteņa pēdas un pelnus no plīts, arī zem cepeškrāsns. Skursteņslauķis dūmeni tīra, cik tas iespējams, ar birsti un bumbu, tīra arī siltummūra kanālus. Viņš saka, ka skurstenis spīd. Kas tam par iemeslu? Vienreiz skurstenis jau aizdegās, tad uz jumta bija sniegs un viss beidzās labi. Kādi varētu būt iemesli tam, ka skurstenis aizdegās? Varbūt vainojams metāla širmis virs skursteņa, kas, iespējams, samazina vilkmi? Varbūt vajag oderēt? Kā tas izdarāms pie tādas dūmejas formas un izmēra? Varbūt jums ir informācija, kas tādus darbus veic? Varbūt varat ieteikt, kā šo problēmu atrisināt? ANDREJS Vidzemē

“Ir grūti dot kādu slēdzienu, bez kārtīgas apkures ierīces izpētes. Tomēr dažus padomus var minēt.

Metāla jumtiņš var traucēt, ja jumtiņa kājiņas ir pārāk īsas. Šādā situācijā sānvējš var samazināt vilkmi. Ja mājas tuvumā aug lieli koki vai tuvu atrodas augstas ēkas, tas var vilkmi pavājināt. Andrejs nav minējis, vai ir pārbaudīta vilkme, sākot no dūmkanāla, dūmrovja, dūmejām un pavarda. Varbūt kaut kur ir izveidojies sašaurinājums,” skaidro Līga Ondzule, skursteņslaucītāja zellis.

Ja pavardu kurina ar mitru malku, degšanas procesā rodas tvaiks (kondensāts), kas kopā ar sodrējiem nosēžas uz dūmvada iekšējām sienām, un tā ir darva, kas spīd un var aizdegties. Vislabākā malka ir tāda, kas žuvusi divus gadus labi ventilējamā šķūnītī.

Darva pastiprināti veidojas, ja dūmgāzu temperatūra dūmenī ir pārāk zema. Skursteņa galā ieteicamā dūmgāzu temperatūra ir vismaz 100 grādu. To vajadzētu izmērīt. Iespējams, ziemā dūmenis bēniņu telpā izsalst. Šajā posmā dūmgāzes strauji atdziest, un veidojas kondensāts. Tāpēc vēlams dūmeni bēniņos nosiltināt. Arī tas varētu palīdzēt situāciju vērst par labu.

“Ja skurstenim ir tendence aizdarvoties, vēlams to oderēt. Dūmenim izdegot, var veidoties mikroplaisas, kas nav labi, – tā konstrukcija var būt bojāta. Andreja kunga aprakstītā izmēra dūmenim var ielikt ovālo nerūsējošā tērauda oderi. Šādu oderi var pasūtīt tuvākajā skārdnieku darbnīcā. Nerūsējošajam tēraudam noteikti jābūt ar CE marķējumu. Es ieteiktu vērsties SIA Akvilon, kur izgatavo kvalitatīvus dūmvadus,” teic Līga Ondzule.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
12 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
34 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Čehija atvieglos Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus pirms Lieldienām
16 minūtes
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas