Praktiski
Mājas

Saules baterijas – mājokļa apgādei ar elektrību. Padomi uzstādīšanā0

Foto: Smileus/Shutterstock

Man pieder lauku īpašums, bet jau vairāk nekā 15 gadu tur nav elektrības. Interesējos Latvenergo, gan Sadales tīklos, saņēmu atbildi un sapratu, ka izmaksas ir pārāk augstas. Pašlaik apdomāju iespēju ierīkot saules baterijas, bet nezinu, ar ko sākt. Vai ir vajadzīgas kādas atļaujas, saskaņošana ar kādām iestādēm? Kas jāzina par saules bateriju uzstādīšanu? TAMĀRA KRĀSLAVĀ

Šādā situācijā patiešām risinājums varētu būt autonomās saules bateriju sistēmas, kas darbojas ar akumulatoru. Saražotā elektroenerģija tiek uzkrāta akumulatorā un izlietota pēc nepieciešamības atkarībā no akumulatora darbības ilguma.

Saskaņojumu nevajag

Sistēmas ierīkošana, ja to nav paredzēts pieslēgt ārējiem elektroenerģijas tīkliem, ne ar vienu nav jāsaskaņo. Protams, sistēmas ierīkošana būtu jāuztic pieredzējušiem, sertificētiem speciālistiem, kuri mācēs izveidot nepieciešamo slēgumu.

Speciālista padoms arī noderēs, lai izvēlētos ierīci ar mājoklim piemērotāko jaudu un akumulatora tipu. Iespējams izveidot staciju, kuras jauda ir tikai 300 vatu, un lielu staciju, kas spētu ar enerģiju nodrošināt pat nelielu apdzīvotu vietu.

Potenciālajam sistēmas izmantotājam jāzina, cik daudz un kādus patērētājus viņš izmantos, kāda būs to jauda. To vislabāk apkopot nelielā tabulā.

Papildu enerģijas avots – ģenerators

Autonomā sistēma vislabāk darbojas no pavasara līdz pat oktobrim – kad tiek saņemts visvairāk saules gaismas. Šajā laikā visu nepieciešamās elektroenerģijas daudzumu varētu dot saules paneļi, dienā ne tikai nosedzot patēriņu, bet uzlādējot akumulatorus nakts stundām.

Vēlā rudenī un ziemā – no novembra līdz februārim – saules gaismas ir mazāk un, visticamāk, enerģijas nepietiks, tāpēc jānodrošinās ar ģeneratoru, ko darbina ar kādu no degvielām. Ģeneratoram jāspēj sapratīgā laikā uzlādēt akumulatoru, lai tas nebūtu jādarbina nepārtraukti. Atkarībā no akumulatora tipa uzlādes ilgums būs atšķirīgs. Svina baterijas darba cikla pilna uzlāde jāplāno 4–5 stundām, bet litija baterijas iespējams uzlādēt stundas laikā. Arī ģeneratora izvēli vislabāk uzticēt speciālistam.

UZZIŅA

• Latvijas apstākļos saules bateriju sistēma ar 1 kW jaudu saražo no 850 līdz 1100 kWh elektroenerģijas gadā.

• Pašlaik tirgū pieejamā viena saules paneļa (saules baterijas) nominālā jauda ir no 275 līdz pat 360 vatiem. Tātad 1 kW jaudīga sistēma sastāv no trim četriem saules paneļiem. Standarta saules paneļa izmērs ir 1 × 1,6 metri (1,6 m²). Lai uzstādītu 1 kW, nepieciešams 6,4 m² laukums.

• Ja mājsaimniecība mēnesī patērē 100 kW/h elektroenerģijas (gadā 1200 kWh), šādu daudzumu nodrošinātu 1,1–1,2 kW saules bateriju sistēma un būtu nepieciešami četri saules paneļi.

• Šādas sistēmas izmaksas darbībai autonomā režīmā bez ģeneratora izmaksātu, sākot no 2200 eiro bez PVN.

• Saules baterijas uzstāda tajā jumta pusē, kas vērsta pret dienvidiem, dienvidaustrumiem vai dienvidrietumiem. Tādējādi iespējams nodrošināt vislabāko gaismas piekļuvi saules baterijām. Latvijas ģeogrāfiskajā novietojumā saules baterijām piemērotākais novietojuma leņķis ir 39–41 grāds pret horizontu. Attiecīgo leņķi iespējams noregulēt un iegūt ar saules bateriju stiprinājumu sistēmām. Svarīgi, lai izraudzīto vietu neaizēnotu koki vai citas ēkas.

KONSULTĒJIS SIA EG INŽENIERI – SOLENERGO SPECIĀLISTS AGNIS EGLĪTIS

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu sēšanas ABC
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ar ozonu pret sēnēm un kaitēkļiem. Dezinficējam siltumnīcu!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cauru dienu mājās. Kā samazināt rēķinus?
1 diena

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
VIDEO. Covid-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Tukumā likvidēta degšana angārā. Atkritumus turpina dzēst
9 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Vai neievēro pašizolāciju? Iedzīvotāji ziņo par Saeimas deputātu atrašanos ārpus dzīvesvietas 2
11 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: vēl nesen skaļi piesauktā nākotne bez ierunām atdod prioritāti šodienai 1
8 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
13 stundas