Praktiski
Mājas mīluļi

Aukstums klāt! Sākam barot putnus!0

Foto-Shutterstock

Jāpieradina laikus

Ja nokavē īsto brīdi, kad ierīkot barotavu putniem, var gadīties, ka tie savā kartē iezīmē tikai kaimiņu palodzi. Jo dažādāka būs barība, jo raibāka lidoņu kompānija sagaidāma.

Labākais laiks, kad būtu jāsāk mielot putnus, ir jau oktobra beigās, novembra sākumā. Tagad būtu pēdējais brīdis, lai pirms pastāvīga sala iestāšanās pievilinātu putnus savam dārzam un logam.

Ornitologs Dmitrijs Boiko atgādina, ka teorētiski putniem cilvēku palīdzība maltītes atrašanā nav vajadzīga. Taču, ja reiz sākts barot, tas jādara regulāri, jo mazās radības rēķinās ar šo iespēju. Ja barotava pēkšņi palikusi tukša, putns var neatrast citu ēdmaņu un ar tukšu vēderiņu salā aiziet bojā.

Barot putnus drīkst gandrīz ar visu, ko var iegādāties un iedomāties. Katrai barībai atradīsies kāds cienītājs. Kārotākās delikateses ir speķis un saulespuķu sēklas. Sēklas pazūd visātrāk, tādēļ tās var izbērt tad, kad ieplānots vērot ēdājus.

Ja sēkliņas atradīs skaistulītis dzilnītis, tas cik spēka stieps gardumu prom uz savu glabātavu. Tad sēkliņas ieteicams pabērt vairākas reizes, mazākām porcijām, lai citiem arī tiek.

 

Foto: Inita Šteinberga

Bez sāls un cukura

Pie speķa gabala varēs redzēt gan dažādas zīlītes, gan dzeņus, dzilnas u. c. putnus. Speķis atvilinās pat vāveres un caunas. Taču diemžēl dažkārt gadās, ka piedāvāto veikala speķi putni neēd.

Ja ne graudu, ne putraimu nav, var dot arī maizīti. Taču tā putniem dos ļoti maz enerģijas. Nav jābīstas, ka putniem ziemā nav ūdens, bet graudi ir cieti un sausi. Dabas radības pašas tiks ar šo problēmu galā.

Putniem nedrīkst dot neko, kas ir sālīts vai cukurots. Ja laika maz, var iegādāties veikalu piedāvāto sortimentu putnu barošanai. Taču lētāk un vairāk var pabarot, ja gatavo pats.

Laba un ātri realizējama ideja ir tirgū sapirkt speķādiņas, pietīt pie sprun­gulīšiem un sakārt zaros. Taču tie kokā šūpojas un, ja vēlas putnus fotografēt, speķi labāk piestiprināt pašam koka zaram.

Zemē nobērtos ābolus novērtēs melnie meža strazdi. Našķim derēs kāda rozīne vai žāvēts auglis.

Saistītie raksti

Bieži vien barības pievilinātie putni ieskrien loga rūtī un stipri apdauza mazās galviņas. Lai tā nenotiktu, logā iekarina kādu siluetu vai dekoru. Putnu apturēs pat bērnu gatavotās sniegpārsliņas.

Lai putni neieskrietu stiklā, logā iekarina kādu siluetu vai dekoru.
Foto: Inita Šteinberga

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Galvenais, lai kājas sausas un siltas! Noderīgi padomi, kā pielāgot apavus slapjam laikam
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kāpēc pārtikas plēve jāglabā ledusskapī?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neatvairāmo acāliju kopšanas ABC
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
“Mums trūkst 30 darbinieki.” Apsardzē ienāk mākslīgais intelekts
21 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Kijevā nogādāti Irānas aviokatastrofā bojāgājušo ukraiņu pīšļi
44 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
Kamaniņu stafetei Eiropas čempionātā medaļa septīto gadu pēc kārtas!
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
Latvijas volejbolistiem rūgti pārsteigumi Ēģiptē – tiek lūgta tautiešu palīdzība
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Aukstākā būs nakts uz ceturtdienu: laika prognoze nedēļai
5 stundas