Praktiski
Dārzs

Raža pēc diviem mēnešiem jeb Kā izvēlēties frigo zemenes0

Foto – Sandijs Stendze

Ir pēdējais laiks pasūtīt saldētos frigo zemeņu stādus. Ražas steidzināšanai tos var stādīt pavasarī apkurināmās siltumnīcās, bet vasarā – atklātā laukā vēlas ražas ieguvei. Augi sāk ražot aptuveni 60 dienas pēc izstādīšanas, bet nākamajos gados atklātā laukā tiem ogas ienākas tāpat kā tradicionāli audzētajiem.

 

Kā izvēlēties stādus

Frigo zemenes ir stādi, kas novākti vēlu rudenī (novembrī, decembrī) pēc ziedpumpuru ieriešanās un uzglabāti aukstuma kamerās -1 °C temperatūrā līdz vajadzīgajam stādīšanas brīdim. Dēstus iegūst no mātesaugu stādījumiem specializētajās saimniecībās Nīderlandē, Polijā un citās valstīs. Kamerās augi uzkrāj nepieciešamo aukstuma stundu skaitu, tādēļ izstādīti sāk ziedēt jau diezgan drīz. Zemeņu audzētāji saldētos stādus parasti dēsta, lai pagarinātu ogu vākšanas laiku. Izmantojot tos, iespējams saplānot stādīšanas un novākšanas grafiku.

Frigo zemeņu stādiem ir vairāki tipi. SIA “Ogu aģentūra” vadītājs Sandijs Stendze stāsta, ka Eiropas valstīs, izņemot Latviju, profesionālie audzētāji visvairāk izmanto Waiting bed stādus, kam sakņu kakla diametrs ir virs 22 mm (tik liels, spēcīgs stāds atbilst otrā gada zemenei). Šīs zemenes ir grūti audzējamas – augiem viss iespējamais ogu skaits ir ieprogrammēts, tiem vajag labu zemi, daudz barības vielu, barojas caur vecajām saknēm. Trūkstot mēslojumam, veidojas mazas ogas. Iesācējiem šos stādus nevajadzētu izvēlēties, ja nu vienīgi kādu pamēģināt, lai iegūtu pieredzi.

Otrs stādu tips, ko zemeņu audzētājs iesaka izmēģināt Latvijā, ir A++ stādi ar sakņu kakliņa diametru virs 17 mm. Atšķirībā no iepriekš minētajiem šie visu laiku auguši kopā ar mātesaugu. Ražība zemenēm nav tik liela (agrīnām šķirnēm mazāka, vēlākām lielāka), taču pozitīvi ir tas, ka iegādātie neizskatīgie stādi ir bez lapām un ir vien labi attīstītu sakņu murskulis. Veģetācijas periodā augi vienlaikus izdzen lapas un ziednešus. Dēsti ir lieli, tāpēc ieteicams stādīt 30 cm attālumā citu no cita. Pie mums komerciālie audzētāji A++ stādus pagaidām plaši neizmanto, jo tie maksā dārgi.

! Audzētājiem, kuriem nav pieredzes, piemēroti ir A+ stādi ar 13–17 mm sakņu kakliņu.

Dēsti ir vidēja izmēra, bez lapām. Lai racionāli izmantotu visu siltumnīcas platību, tos izvieto sabiezināti, t.i., ik pa 15 cm, tātad 9–10 augus kvadrātmetrā. Zemenes pietiekami mēslojot, iegūst vidēji lielu, bet kvalitatīvu ražu – cerā visas ogas ir prāvas, skaistas. A+ stādi nav paredzēti pārziemināšanai zem seguma, tāpēc noražojušie jāizrok un jāstāda atklātā laukā ražas ieguvei vēl divus gadus. Uz lauka stādi ražos tajā pašā laikā kā tradicionāli audzētie.

Ieteicamās šķirnes

Populārākā. ‘Sonata’ – līdere Latvijā jau piecus gadus, arī citur Eiropā strauji iekaro popularitāti. Izveidota, krustojot pazīstamās šķirnes ‘Polka’ un ‘Elsanta’. Vidējs ienākšanās laiks. Augstas ražas. Ogas ir izlīdzinātas, ļoti garšīgas, viegli vācamas. Nogatavojušās ir spilgti sarkanā krāsā, saldas un sulīgas. Ražo aptuveni piecas dienas vēlāk nekā šķirne ‘Rumba’. Šķirne piemērota agras ražas ieguvei, audzējot apkurināmās siltumnīcās. Izturīga karstā un sausā laikā, labi pacieš arī lietusgāzes. Laba ziemcietība.

Jaunums. ‘Wendy’ – agrīna šķirne, izveidota Kanādā. Spilgti sarkanās ogas ir plati koniskas, aromātiskas. Šķirne vidēji izturīga pret miltrasu, saglabā izlīdzinātu ogu lielumu visu sezonu, bet jānodrošina labi apstāk­ļi. Sliktāk aug stresa apstākļos. Vēl jāpārbauda Latvijas apstākļos. Labas atsauksmes no ASV un Kanādas, un pie mums varētu būt perspektīva šķirne.

Ļoti vēla. ‘Malwina’ – samērā jauna deserta šķirne. Vidēji lielas ražas. Skaistas, stingras, garšīgas ogas. Šķirnes priekšrocība: ogas ienākas vēlīni, kas ļauj pagarināt vākšanas periodu. Ogas vāc, kad noražojušas ‘Sonata’, ‘Polka’, bet šķirnei ‘Florence’ ražas laiks iet uz otru pusi.

Agra. ‘Rumba’ – holandiešu selekcijas šķirne, kas ražo vienlaikus ar ‘Honeoye’. Piemērota agras ražas ieguvei plēves tuneļos. Spīdīgās, spilgti sarkanās, apaļās, smaržīgās, samērā garšīgās ogas ir piemērotas transportēšanai. Ražība nav tik liela kā vidējām šķirnēm.

Laba lielveikaliem. ‘Flair’ – Nīderlandes selekcijas šķirne. Ienākas nedaudz vēlāk par šķirni ‘Rumba’. Ogas spilgti sarkanas, nogatavojoties kļūst tumšākas, ir izteikti koniskas, saldas, ar spēcīgu aromātu.

Tuneļiem. ‘Clery’ – itāļu selekcijas šķirne. Koniskas, gaiši sarkanas, aromātiskas ogas ar labu garšu, saglabā spīdumu arī pēc ilgstošas uzglabāšanas. Daudz pirmās šķiras ogu.

Iecienīta. ‘Polka’ – vidēji agra, augst­ražīga šķirne. Ogas palielas, sulīgas, intensīvi sarkanā krāsā, ar labu garšu. Nīderlandē maz audzēta, bet Baltijas valstīs ļoti iecienīta, jo labi iztur salu.

Strauji nogatavojas. ‘Daroyal’ – franču selekcijas šķirne ar pievilcīgām, spīdīgām, lielām, koniskām ogām. Nogatavojas strauji (2–3 dienās), tāpēc ieteicams novākt katru dienu.

Remontantās. ‘Diamante’ – ASV selekcionēta neitrālās dienas šķirne ar lielām (ap 30 g) ogām. Divas trīs nedēļas vēlāka par pazīstamo šķirni ‘Aromas’. Izturīga pret tīklērci un miltrasu. Labus rezultātus var panākt, audzējot augstos plēves tuneļos.

Kur nopirkt

• Zemnieku saimniecībā “Melnalkšņi” (Rīgā, Rūpniecības ielā 52) var pasūtīt frigo stādus no Nīderlandes audzētavām. Minimālais skaits – 100 dēstu no šķirnes. Stāds maksā 20–30 eirocentu atkarībā no šķirnes.

• SIA “Garden Plast” (Rīgā, Vienības gatvē 153) piedāvā sertificētus zemeņu stādus no Nīderlandes. Minimālais stādu daudzums – viena kastīte. Piemēram, A+ stādi, kuru izmērs ir ap 15 mm, maksā vidēji 0,35 eiro (kastītē 250 stādu).

• SIA “A. M. Ozoli” (Ādažu novada “Jauntrenčos”) pēc pasūtījuma pieejami dažādu izmēru un šķirņu zemeņu stādi. Kastē ir 250 A+ stādu (14–17 mm).

 

Uzziņa

Saistītie raksti

Visas zemeņu šķirnes ir vairāk vai mazāk ieņēmīgas pret pelēko puvi. Šī slimība izplatās tur, kur ir slikta vēdināšana, pārlieku liels mitrums, sabiezināts stādījums. Stādot zemenes uz melnās plēves, ceri labāk vēdinās, arī mitrums nav pārāk liels. Ja ogas atrodas uz zemes, slapjumā, zemenes pret pelēko puvi daudz jāapstrādā ar ķīmiju.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Dārzniece: īrisi nav jālutina!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardām un neparastām vakariņām šefpavāra recepte: biezpiena klimpas 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Fotogrāfs no Latvijas nofilmē retu video: Garkalnes pludmales smiltīs rotaļājas lapsēni
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Man kā prokuroram nav saprotams, kā var nonākt līdz tādam rezultātam!” Meisters par Zolitūdes traģēdiju
46 minūtes
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Kad iegādājos Paduri, viss šķita ļoti rožaini!” Kā Jānis no rīdzinieka par muižkungu kļuva
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: “Te nu mēs esam – vairāku mēnešu garumā saspiestā atspere atsprāga!” 1
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Kultūra, īsta garša un vēsture. Meklējot Latgales sirsnības noslēpumu
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
7 stundas