Praktiski
Manas tiesības

Radinieks lūdz aizdot dārgus darbarīkus. Kā sevi pasargāt no nozaudēšanas?0

Foto: Fotolia

Brālēna dēls būvē māju un grib no manis aizņemties kvalitatīvus instrumentus telpu iekšējās apdares darbiem. Tos daudzu gadu garumā esmu pats sagādājis. Tagad esmu pensijā un gribētu šos rīkus atstāt mantojumā mazdēlam. Atteikt radiniekam nevaru, taču negribētos arī darbarīku kolekciju pazaudēt vai saņemt atpakaļ bojātu. Kā pret to labāk nodrošināties? Vai tiešām jāslēdz līgums? ARNIS KOKNESES NOVADĀ

Šajā gadījumā iesakām jums tomēr ar brālēna dēlu noslēgt rakstisku lietošanas aizdevuma jeb patapinājuma līgumu. Tas ir līgums, ar kuru kādam nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot šo pašu lietu atpakaļ. Šajā līgumā jūs varat ierakstīt savas vēlmes attiecībā uz instrumentiem, kurus aizdodat, kā arī patapinājuma ņēmēja atbildību par tiem.

Civillikums paredz, ka patapinājuma ņēmējs var izmantot patapinātās lietas tikai saskaņā ar norunu, bet, ja norunas nav, tad tikai tā, kā tas visvairāk atbilst šo lietu raksturam un apstākļiem. Nodot šīs lietas tālāk vēl kādam citam arī nedrīkst, ja vien tas nav īpaši atrunāts līgumā.

Patapinājuma ņēmējam pēc iespējas jārūpējas par lietas uzturēšanu un uzglabāšanu – viņš atbild par katru bojājumu, kuru būtu varējis novērst. Līgumā ierakstiet, ka patapinājuma ņēmējs atbild par visiem zaudējumiem, ja tādi radīsies, un viņam šis nosacījums būs jāpilda.

Taču savi pienākumi sakarā ar līgumu noteikti būs jāuzņemas arī pašam patapinātājam, piemēram, bez svarīga iemesla jūs nevarēsiet pieprasīt, lai aizdoto instrumentu komplektu atdod pirms norunātā termiņa beigām (ja vien patapinājuma ņēmējs neizlietos savas tiesības nelietīgi). Turklāt der atcerēties, ka patapinātājs atbild patapinājuma ņēmējam par visiem zaudējumiem, ko viņš tam nodarījis ar ļaunprātīgu darbību, piemēram, apzināti slēpjot kādas lietas nederību.

SVARĪGI

Ja viena un tā pati lieta ir patapināta vairākām personām kopīgi, tad viņas atbild par to solidāri.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas