Praktiski
Mājas mīluļi

Pieņēmums par suņa gadu reizināšanu ar septiņi – maldīgs. Kā noteikt suņa vecumu cilvēka gados?0

Foto-LETA/AFP

Pieņemts uzskatīt, ka suņa vecumu iespējams noteikt, reizinot tā gadu skaitu ar septiņi, kā rezultātā tiek iegūts dzīvnieka vecums cilvēka gados. Tomēr šāda pieeja ne vienmēr ir pareiza, informē “BBC News”.

Šo uzskatu apstiprina fakts, ka, dzīvniekam nodzīvojot, piemēram, līdz deviņpadsmit gadu vecumam, cilvēka gados tie būtu simt trīsdesmit trīs gadi, kas ir fiziski neiespējami.

Tādēļ, kā uzskata speciālisti, dzīvnieka vecuma rēķināšanā jāņem vērā individuālās īpašības, kas ietver suņa sugu un svaru.

Suņi ir viena no izskata un fiziskās uzbūves ziņā dažādākajām zīdītāju sugām uz planētas. Piemēram, to svars var variēt no trīs līdz pat deviņdesmit kilogramiem. Šie raksturlielumi ietekmē arī suņa dzīves garumu, tomēr, kā izrādās, ilgāks mūžs ir dzīvniekiem, kas pārstāv maza vai vidēja lieluma sugas, savukārt augumā lielie suņi nereti mirst agrāk pretēji vispārpieņemtajam uzskatam par augumā raženu dzīvnieku ilgāku mūžu.

Speciālisti šo tendenci skaidro ar korelāciju starp saslimšanu ar vēzi un dzīvnieka augumu – lielākiem dzīvniekiem šī slimība konstatēta biežāk, un, jo vecāks ir tavs mīlulis, jo lielāka ir iespēja, ka šī slimība progresēs gadu gaitā.

Tādējādi augumā lielie suņi nereti mirst jaunāki vēža dēļ, kamēr mazākie dzīvniekus šī saslimšana vēl neskar, tā paildzinot mūža garumu.

Tāpat augumā mazākie suņi pieauguša dzīvnieka vecumu sasniedz ātrāk nekā par viņiem augumā lielākie sugas brāļi, kas, citiem vārdiem sakot, nozīmē īsāku bērnības un jaunības periodu un garāku pieauguša suņa mūžu, kā arī ilgākas vecumdienas.

Lielo sugu suņu skelets ir pilnībā izaudzis un nokomplektējies jau pirmajos divos dzīves gados, kā rezultātā pieauguša suņa vecumā nereti tiek nodzīvoti vairs tikai četri līdz pieci gadi.

Savukārt mazo un vidēja auguma suņu dzīves ilgums ir vidēji četrpadsmit gadu. Tā rezultātā augumā mazākie suņi par lielo sugu dzīvniekiem ir fiziski vecāki divu gadu vecumā, savukārt jaunāki, sasniedzot piecu gadu vecumu.

Šāda tendence novērota vien suņiem, un nepiemīt nevienai citai zīdītāju sugai, jo tikai suņiem raksturīga tik krasa izmēru un izskata atšķirība vienas dzīvnieku cilts ietvaros.

Iemesli, kādēļ radās teorija par suņa vecuma noteikšanu cilvēka gados, reizinot tā gadu skaitu ar septiņi, nav zināmi, tomēr pirmie šīs teorijas piemēri konstatēti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados bērnu matemātikas grāmatās, kur uzdevumu veidā skolniekiem tika uzdots noteikt suņa vecumu, tā apgūstot reizināšanu.

Saistītie raksti

Patiesībā suņa vecumu iespējams izkalkulēt, vadoties pēc tā piederības maza, vidēja vai liela auguma dzīvnieku sugai, tā nosakot tā vidējo vecumu krietni precīzāk, un šai sakarā izdevums “BBC News” piedāvā suņa gadu kalkulatoru, kas atbilst iepriekš minētajiem raksturlielumiem.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
10 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
12 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Karantīnā atrodas 17 Ogres slimnīcas darbinieki
14 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības
5 stundas