Praktiski
Mājas

Pieci ieteikumi mājokļa pārveidei, kad bērni devušies savā dzīvē0

Foto – Shutterstock

Īstais laiks

Publicitātes foto


Nereti izaugušie bērni, arī pārceļoties uz dzīvi citur, sāpīgi uztver vecāku mājokļa pārkārtojumus vai pārbūvi, jo viņiem tās ir un paliek bērnības mājas. Tomēr jāsaprot, ka arī vecākiem jādzīvo sava dzīve tālāk un bieži tieši tukšās bērnu istabas un viņu bērnības lietas traucē pieņemt dzīves pārmaiņas un paskatīties uz tām no pozitīvās puses.

Par mājokļa pārkārtošanu jāsāk domāt, kad izaugušie bērni vecāku mājās parādās vien periodiski, bet tad, kad viņi pārvācas uz jaunu mājokli, ir īstais laiks paziņot par, piemēram, kosmētisko remontu vai telpu pārplānošanu.

Radikālāks lēmums ir vecāku pārcelšanās uz citu mājokli – mazāku, kompaktāku, kas vienlaikus rada iespēju arī parūpēties par nelielu ieguldījumu pensiju fondā.

Ko darīt 
ar brīvajām telpām?


Visbiežāk klusums un tukšās istabas vecākos rada nospiestību un tādu kā apjukuma sajūtu, jo apkārt vairs nav gadiem pierastās kņadas. Telpu pārplānošana ir savdabīgs izaicinājums mainīt ierasto un piedzīvot jaunas un aizraujošas sajūtas. Bieži mājokļa iekārtošanas jautājumi palīdz pārvarēt arī emocionālo spriedzi un nostalģiju.

Dizainers Terenss Konrans iesaka: “Vispirms vajadzētu sastādīt sarakstu ar tām vēlmēm un vajadzībām, kas agrāk mājokļa šaurības dēļ vienmēr tika atliktas. Iespējams, ka tagad, izmantojot tukšās telpas, ir īstais laiks iekārtot atsevišķu ģērbtuvi, plašāku vannas istabu, ērtu kabinetu vai telpu vingrošanai. Protams, viena istaba noteikti jāatstāj brīva un jāparedz bērniem, kad viņi ieradīsies ciemos.”

Mainām apdari

Foto – Shutterstock


Šajā laikā beidzot noteikti var atļauties izmēģināt tādu apdari un materiālus, ko agrāk liedza praktiski apsvērumi – lai mazāk smērējas, lai bērni nesaplēš, lai ir droši utt.

Svarīgākais – saprast, ka tagad mājokli iekārtojam tikai sev, līdz ar to domājam par savām vajadzībām un to, kas mums patiešām patīk.

Varbūt laminātu var nomainīt pret mīkstu paklāju un veramās durvis ar bīdāmām stikla durvīm, bet praktisko sienas krāsojumu aizstāt ar sen izsapņotām dizaina tapetēm?

Atteikties no raibajiem rakstiem, uz kuriem mazāk pamanāmi netīrumi, un izvēlēties gaišākus toņus?

Vannas istabā ierīkot ērtu vannu vai, tieši otrādi, masāžas duškabīni un atļauties līdzās novietot zvilni ar romantisku spoguļgaldu?

Ieguldām ilgtermiņā

Foto – Shutterstock


Vairākums cilvēku šādas pārmaiņas piedzīvo aptuveni piecdesmit gadu vecumā. Spēka un enerģijas vēl ir gana, lai veiktu remontu, padomājot arī par savām vecumdienām. Ja mājokli nav paredzēts mainīt vai arī tiek iegādāts jauns, ko plānots lietot līdz mūža beigām, šis ir piemērots laiks, lai savestu kārtībā visu komunikāciju sistēmu, lai vecumdienās nevajadzētu noņemties ar lieliem remontdarbiem. Tāpēc ir vērts nomainīt vai uzlabot elektroinstalāciju, ūdens un kanalizācijas caurules, padomāt par ekonomiskāku apkuri.

Otrs veids, kā ieguldīt nākotnē, ir nomainīt sadzīves tehniku. Tagad, kad ikdienā vairs nav jāmazgā veļas kalni un jāgatavo ēst kuplai ģimenei, liela veļasmašīna un ietilpīgs ledusskapis vairs nav nepieciešami. Tā vietā var iegādāties kompaktākus un ekonomiskākus modeļus, kas radīs ietaupījumu ikdienas saimniekošanā.

Domājam par 
vecumdienām

Foto – Shutterstock


Novērots, ka veci cilvēki visbiežāk sūdzas par sliktāku redzi un kustību traucējumiem. Tāpēc jau laikus der padomāt par ērtu sadzīvi un labu apgaismojumu. Gaišas telpas nenozīmē spilgtu gaismu – tieši otrādi, jāvairās no daudzām spīdīgām virsmām, kas rada atstarojošu gaismu. Labāk izveidot iebūvētu virsgaismu, kas telpā rada vienmērīgi izgaismotu vidi. Pēc vajadzības to var kombinēt ar griestu lampām, galda vai stāvlampām. Izdevīgi, ja izmanto dimmējamos slēdžus, tad laika gaitā varēs lietot dažāda spilgtuma apgaismojumu.

Ja telpas pārplāno vai izbūvē no jauna, vēlams veidot paplatinātas durvju ailas, īpaši uz sanitārajiem mazgliem un virtuvi, jo vecumdienās nereti nākas izmantot kustības atvieglojošus palīglīdzekļus vai pat ratiņus. Tāpat ailas ieteicams veidot bez sliekšņiem.

Saistītie raksti

Virtuvi labāk iekārtot U vai L veidā, lai viss vajadzīgais būtu pa rokai, neveicot lielus attālumus. Der padomāt arī par lietu izvietojumu un glabāšanu. Bieža stiepšanās un locīšanās līdz ar gadiem vairs nesagādā īpašu prieku, tāpēc, piemēram, labāk izvēlēties atsevišķu cepeškrāsni, ko novieto acu augstumā, bet ledusskapim būs izdevīgs modelis ar saldētavu lejā un ikdienas lietojamajiem plauktiem augšpusē.

Drēbju skapjus vai ģērb­tuves visērtāk aprīkot ar drēbju liftiem, kas vajadzīgos plauktus vai pakaramos paceļ augšā un nolaiž lejā, nospiežot vajadzīgo pogu pultī.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
13 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
8 stundas