Praktiski
Rokdarbi

No kalmēm darināts grīdas paklājiņš0

Foto-LETA

Jau no seniem laikiem kalmes izmanto, lai aizbaidītu blusas no grīdas šķirbām. Ejot pirtī, ar šo augu noklāj lāvu, jo kalmes atjauno spēku un atmiņu, remdē sāpes un dziedē ādas slimības, dara vēl daudz kā laba.

Vilku vāļu grīdceliņus, kalmju segas, lupatu deķus un paklājus no… avīzēm, polietilēna maisiņiem, nātrēm un dadžu lapām darina Annele Slišāne. Viņas moto ir “Dzīvoju zaļi!”, tādēļ jaunā sieviete raugās, lai darba procesā netiktu izlietots bezjēdzīgi daudz enerģijas un resursu un lai materiālam (avīzēm, lupatām) dotu otru dzīvi.

Latvijas pļavās un dīķmalās var atrast bagātīgu materiālu, ko ieaust paklājos.

Kalmes labāk būtu savākt līdz ziedēšanai – aptuveni līdz jūnija beigām. To var darīt arī vēlāk, bet tad izkaltētajām būs pelēki brūnie toņi, nevis zaļie. Nelielam paklā­jam jāsagriež pamatīgs klēpis, jo žūstot kalmes saplok vismaz uz pusi. Tos sadala pa lapām un izklāj uz grīdas kaltēties. Šim procesam vēlams atrast vietu, kur ir laba gaisa cirkulācija.

– Kalmes esmu žāvējusi Rīgas mājokļa bēniņos, kur ir slēgta telpa, bet tad tās vajadzētu vairāk grozīt, lai nesāk pūt un pelēt, jo kalme ir ūdens augs, tātad – mitruma pilns, – stāsta audēja. – Kaltēju nedēļu vai mazliet ilgāk, līdz kalmes ir kļuvušas sausas un mainījušas nokrāsu – no zaļas uz pelēcīgi zaļu (ja grieztas līdz Jāņiem) vai pelēki brūnu (ja grieztas vēlāk).

Pirms aušanas kalmes jāmērcē. To var darīt, aplejot ar verdošu ūdeni un uzreiz izmantojot, vai arī pirms aušanas kādu laiku pamērcējot dīķa vai krāna ūdenī.

– Aužot var likt pa vienai kaltētai kalmes lapai (tad paklājs sanāk pavisam smalks) vai vairākas kopā, var izmantot kalmes pamīšus ar lupatu strēmelītēm. Lai paklājs būtu blīvs, aužot ir stingri jāpiesit. Velkiem ņemu lina diegus, var arī kokvilnas, bet tad nav drošības, ka paklājs ilgi kalpos. Mūsu lauku mājās kalmju grīdceliņš kalpo jau trešo gadu, bet no avīzēm austais – otro.

No kalmēm, vībotnēm, graud­zālēm, zirgskābenēm, meldriem, pelašķiem un citiem augiem, kas atrodami pļavā, var noaust sienas paklāju. Izvēlas kociņu pamatnei, pie tā piesien rupjus linu diegus (divus pa malām un vienu – vidū) un citu pēc cita liek augu stiebrus. Tos kombinē pēc struktūras un krāsas un piesien. Beigās visu nostiprina, piesienot klūgu.

LA.lv
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Aizkari no betona, palagi, kas izstrādā C vitamīnu, dīvāni, kas tumsā spīd: Gudrie audumi ienāk interjerā!
21 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kāpēc regulāri tiek izsists automātiskais drošinātājs?
22 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Vai var pieprasīt garāku bērna kopšanas atvaļinājumu, ja bērnam nav vietas bērnudārzā?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kā uzlabot eksportu, kur meklēt investorus un kā attīstīt pasaules līmeņa ražošanu. Intervija ar LIAA vadītāju Rožkalnu
54 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tuvākajā nedēļā gaidāmi jauni siltuma rekordi
47 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Kariņa valdības otrā elpa
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Neitralizēta Berlīnes centrā atrastā aviobumba
41 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1940. gada 22. janvārī. “Zvejnieka dēla” sensācija
1 stunda