Praktiski
Mājas

Nams ar paradīzi, elli, 200 eņģeļiem un kolorītu saimnieku. Ciemos pie mēbeļu restauratora Imanta Lejasmeiera0


Mājai – neierasta forma.
Mājai – neierasta forma.
Foto: Anda Krauze

Šis nams ir kā brīnums – fantāzijas virsotne! Turklāt ļoti atbilstīgs gada ieskaņai, jo Ziepniekkalna mājas īpašnieks Imants Lejasmeiers, mēbeļu restaurators, ļaujas teatrālismam, Šekspīra domai, ka dzīve ir teātris, cilvēki – aktieri tajā, iejūtas, piemēram, Jūlija Cēzara tēlā, un šis imperators taču izgudroja savu kalendāru (Jūlija kalendārs), kas sastāvēja no 365 dienām un sakrita ar solāro ciklu.

Kolorīto Imantu pamanījuši daudzi, jo viņš, ģērbies Cēzara tērpā, ar savu iespaidīgo sarkano džipu un balto suni piedalījies dažādos masu pasākumos ne tikai Rīgā, bet arī citviet.

Arī savās mājās Imants ir kā dzīves aktieris – interjerā izvietojis dažādu mākslas stilu priekšmetus, skulptūras, eņģeļus, mehāniskās lelles… Un tas viss līdzinās skatuves iekārtojumam. “Daru to, ko citi nedara, bet kas ir skaists!”

“Mani vecāki ir no Skultes, tēvs bijis zvejnieks. Viņi pārcēlās dzīvot Rīgā, Ķīpsalā, tur dzīvoklī mitu arī es, līdz trešās atmodas sākumā iegādājos nelielu mājiņu ar zemi Ziepniekkalnā,” teic Imants.

No būdiņas nu izveidota gandrīz vai pils ar dārzu, skulptūrām, baseinu, pirti, garāžu. Mājai – trīs līmeņi. Hallē – uz galda novietots pils makets, kam apkārt ir spēļu dzelzceļš, pa kuru aplī riņķo vilcieniņš, kura vienā vagonā – glāzītes.

Ciemiņus Imants pacienā ar dzērienu, un nu var sākties ceļojums pa ēku, kas ir kā miniatūra pasaku valstība.

 

Ēdenes dārzs pazemē

Nokāpjam pazemē, pirmajā nama līmenī, kur iekārtota virtuve, savienota ar telpu, kam dots nosaukums “Ēdenes dārzs”. Tiešām iespaidīgi – uz galda pils makets, tā priekšā parādās miniatūrs zirgs, kas velk karieti (kustas)…

Skan putnu balsis, zaigo uguntiņas, urdz divas strūkl­akas. Pārņem izjūtas, ka redzi kādu leļļu izrādi. Uz cita galda, netālu no bufetes, kas ir čipendeila stilā – ar ērgļa veida kājām, novietota mākslīgā torte ar Cēzara, eņģeļu, Bārbijas un Ziemassvētku vecīšu figūrām.

“Šī ir manas 75 gadu jubilejas torte, rīkoju svinību vakaru, kurā piedalījās arī divas skaistules, kas iejutās Kleopatras tēlā.” Pieskaņots, jo, kā rakstīts vēstures annālēs, Ēģiptē Cēzars tiešām esot saticis Kleopatru.

Interjera priekšmetu gūzmā jūtams kičīgums, taču arī tam ir sava vieta. Robeža starp gaumīgu un negaumīgu kiču ir smalka – jāuzmanās, lai neieslīgtu galējībās un bezgaumībā.

Īsta paradīze, vai tad būs arī elle? “Tepat – aiz sienas!” Paveras drūmāks skats uz kokgriezumos rotātu tumšu bufeti, virs kuras uzrakstīts “Elderādo” (kā spēļu elle!). Arī šajā telpā smagnēji krēsli čipendeila stilā.

Pie sienas raganu lelles, kas kustas un izdveš dīvainas skaņas… Biedējoši! Ātri vien virzāmies ārā uz ēkas otrā līmeņa telpām. Pa ceļam ciešāk apskatām virtuvi, tās griestos – lustra ar ziedu zvaniņiem.

Bufetē – Holandei raksturīgās zilās krāsas porcelāna trauki, kārbiņas… Saimnieks norāda uz Latvijas brīvvalsts laika virtuves kārbām, ar kurām lepojas īpaši. Jūtams aizrautīgs kolekcionāra gars!

Otrā līmeņa telpās skatām guļamistabu, kurā esot septiņdesmit eņģeļu, kas izvietoti pa visu istabu. Pat uz gultas galiem, centrālais plivinās virs gultas, ik rītu saimnieku modinot ar taurīti.

Lieki jautāt, sargeņģeļi visi dod prieku, spēku un mieru. Cilvēkam tikai jāprot tiem uzticēties. Pavisam kopā mājā esot divi simti eņģeļu (to skaitā trīsdesmit dārzā)! Griestos – septiņdesmit luminiscējošu zvaigznīšu, kas tumsā mirgo vismaz pusstundu.

 

Foto un videotēka

Visilgāk uzturamies vies­istabā, kur čivina papagaiļi, redzam Itālijas, Spānijas, Vācijas piļu maketus, dažādus priekšmetus, atvestus no ārzemju ceļojumiem. Marmora kolonnu maketi, akvārijs ar kuģi, nogrimušu pili, pie kuras – vārava, Neptūns, zivtiņas…

Imants mums piedāvā aplūkot vismaz 200 fotogrāfiju, noskatīties 46 video par mājas iedzīvi, dzīvniekiem, pasākumiem. Skumji, 2018. gadā viņa uzticamais mājas sargs baltais suns Džipo aizgājis labākos medību laukos – esot apglabāts mājas dārzā.

Tagad viņam ir balts kaķis! Kāpēc šī krāsa tik iecienīta? “Baltā krāsa tāpēc, ka uzskatu – tā ir ļoti aristokrātiska, man iecienīta jau kopš jaunības.

Man ir bijuši trīs moči – viens no tiem “Harley Davidson”, un arī tas bija baltā krāsā,” stāsta Imants un turpina: “Man kopā bijušas astoņas automašīnas, visas baltas, un tad nolēmu, ka viena var būt arī sarkana. Tā nu tagad braukāju ar savu sarkano kabrioletu.”

 

Cicerona un pirāta ādā

Nama trešajā, augstākajā, līmenī atrodas istaba ar izgaismotu kristietības altāri (Imants esot katoļticīgs). Pirms tā uz podesta Kleopatras skulptūra un priekšmeti, kas liecina par Seno Romu.

Un kurš gan negribētu būt tikpat ­stiprs garīgi un fiziski, kāds bija Jūlijs Cēzars, izcilais romiešu militārais līderis, politiķis un orators! Arī šajā telpā, tikai starpsienā, izveidots akvārijs, caur kuru var nolūkoties, kas notiek guļamistabā.

Tālāk ieskatāmies kronēšanas telpā, kurā ziemošanai nolikti istabas augi. Starp citu, māju apsilda ar gāzes kurināmo. Kronēšanas istabas durvis esot no 17. gadsimta, virs tām paša saimnieka veidots kokgriezuma dekors.

Imants norāda, ka aiz dārza izveidots baseins, pirts. Viņam tīkot organizēt jaukus pasākumus, lai cilvēkiem radītu prieku. Esot iejuties ne vien Cēzara, bet arī pirāta tēlā.

Zināms, ka Cēzaru, dodoties no Romas uz Rodas salu, lai pie Apolonija (izcils orators un Cicerona skolotājs) studētu oratormākslu, pusceļā – pie Mazāzijas krastiem – sagrāba pirāti, un viņš kļuva par ķīlnieku.

Saistītie raksti

Re, no kurienes Imants atdzīvina arī pirātu tēmu. Leģendas, pasakas – arī tās spilgtina mūsu iztēli.

Nams ar 200 eņģeļiem, paradīzi un elli…
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
11 stundas