Praktiski
Mājas

Kāds apkures katls izdevīgāks – malkas vai granulu?3

Foto: Mike Fouque/SHUTTERSTOCK

Ja pieejama lēta malka…

Apkures nodrošināšanai mājsaimniecībās joprojām tiek plaši lietoti malkas apkures katli. Vecāka izlaiduma katliem bija kāds būtisks trūkums – to kurtuves nebija izveidotas tā, lai nodrošinātu optimālu degšanas režīmu un līdz ar to palīdzētu taupīt kurināmo. Kurtuves bija pārāk mazas.

Tagad ražotāji piedāvā malkai paredzētos katlus, kas izgatavoti no tērauda vai čuguna. Tērauda katli ir lētāki. Latvijā tos izgatavo Grobiņā, Tukumā, Jelgavā un citviet.

Šiem katliem iespējama gan plauktu, gan cauruļu sistēma. Abas siltummaiņu sistēmas nodrošina ūdens uzsildīšanu katlā. Cauruļu sistēma darbojas efektīvāk, taču tā ir sarežģītāka ekspluatācijā.

 

Problēmas var sagādāt elektrība

Izvēloties malkas apkures katlu un to pieslēdzot sistēmai ar piespiedu siltumnesēja cirkulāciju, vēlams parūpēties par neatkarīgu elektroenerģijas avotu cirkulācijas sūknim. Brīdī, kad tīklā pazūd spriegums, katls turpina sildīt ūdeni, līdz malka izdegusi.

Sistēmā strauji kāpj temperatūra un spiediens, un var rasties nopietni bojājumi. Apkures sistēmai domātie upši maksā aptuveni 200 eiro, un tie ir papildu izdevumi.

SIA Jards, kas nodarbojas ar apkures un ventilācijas sistēmu ierīkošanu, direktors Ainārs Vorslavs uzskata – malkas apkures katlus izdevīgi izmantot mājsaimniecībās, kuru saimniekiem pieejami salīdzinoši lēti malkas resursi.

 

Granulas – moderns kurināmais

Tāpēc arvien pieprasītāki mājsaimniecībās kļūst granulu katli. Protams, ir kombinētie, kuros līdztekus granulām kā kurināmo var izmantot arī malku. Tomēr šie katli nav tik efektīvi kā tie, kuros izmanto tikai granulas.

Granulu katlus visbiežāk importē no Slovākijas, Čehijas, Vācijas un Itālijas. Tos ražo arī Latvijā. Kāpēc granulas ir labāks kurināmais par malku? Iespējama lielāka ekonomija un automatizācija, nekā izmantojot malku.

Nav nepieciešamas plašas telpas kurināmā glabāšanai un liels fizisks spēks, granulas pārvietojot. Nav putekļu, un ir pieejamas lielākas ērtības. Turklāt, pērkot granulas, tiek atbal­stīti vietējie ražotāji.

Granulu katlu priekšrocība ir gandrīz pilnīga to automatizācija. Visbiežāk automātiski notiek granulu padeve, aizdedzināšana un arī temperatūras režīma uzturēšana katlā. Klimatu telpās var regulēt arī ar datoru vai aplikāciju mobilajā telefonā.

Ir modeļi, kuriem automātiskajā režīmā tiek nodrošināta pelnu izvākšana no katla. Šādi katli bez cilvēka klātbūtnes var darboties nedēļu vai pat divas. Šis laiks atkarīgs no granulu un pelnu savākšanas tvertņu tilpuma.

Parasti granulu tvertnes tilpums nav lielāks par puskubikmetru, taču ar šneku granulas var padot arī no lielāka tilpuma bunkura. Protams, šiem katliem nepieciešama uzraudzība, un ik pēc zināma laika tie jāiztīra.

Šo darbu var paveikt arī pašu spēkiem, bet servisa speciālists jāaicina vien bojājumu gadījumos, kad nepieciešams remonts. Turklāt katliem, kurus izplata specializētie apkures sistēmu veikali, Latvijā tiek nodrošināts pietiekams serviss.

 

Granulas ir dažādas

Izlemjot par labu granulu katliem, jāizvērtē ar tas, kādas granulas iegādāties. Piemēram, tonna Premium klases (balto) granulu maksā 150– 175 eiro, un ar šo daudzumu parasti pietiek, lai ziemā mēnesi nodrošinātu 150 kvadrātmetru plašas mājas apsildīšanu.

Turklāt būs pieejams arī karstais ūdens, saprotams – ar nosacījumu, ja ēka ir pietiekami nosiltināta. Pērkot granulas pie ražotāja, tās izmaksās lētāk. Tā sauktajām pelēkajām granulām cena ir zemāka, taču zemāka būs arī siltumatdeve un lielāks pelnu atlikums.

Granulu katla automātika nodrošina pastāvīgu ūdens temperatūru sistēmā, tāpēc radiatoriem jāierīko siltuma regulatori. Katrs radiators telpā dos tik daudz siltuma, kāda iestatīta temperatūra.

Tādējādi sistēma darbosies daudz ekonomiskāk. Savukārt liekā siltuma izmantošanai mazajā lokā tiek ieslēgts ūdenssildītājs.

Vēl viena granulu apkures sistēmas atšķirība – katls darbojas vienmērīgi, un nav vajadzīga siltuma akumulācijas tvertne, kā tas ir malkas apkures sistēmās.

Saistītie raksti

Granulu katliem sprieguma padeves pārtraukumi nav īpaši aktuāli, jo, atslēdzoties elektrībai, granulu padeve tiek pārtraukta un katls ātri nodziest.

Katla elektronikas atmiņas nodrošināšanai gan varētu izmantot arī datoriem domātās UPS sistēmas, kas maksā salīdzinoši lēti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas