Praktiski
Mājas mīluļi

Mājas miera mika un nenogurstošais skrējējs – kurchārs lieliski iederas ģimenē0

Foto: Fotolia

Šī šķirne, kas Latvijā bija populāra pirms Otrā pasaules kara, atkal atgriežas slavas saulītē: mājās ienāk aktīvs un mīlošs kompanjons, arī ideāls mednieka līdzgaitnieks.

Kurchārs jeb vācu īsspalvainais putnusuns ir viena no Vācijā selekcionētām medību šķirnēm, kuras izveidē izmantoti šim nolūkam atbilstošie spāņu un angļu pointeri, vācu putnusuņi, bladhaundi u.c. Rezultāts ir teicams, jo kurchārs ir lielisks palīgs daudzu veidu medībās, vairāk gan specializējoties uz lauka un ūdensputniem. Turklāt šķirnes pilnveidošanas gaitā XIX gadsimtā praktiskie vācieši vēlējās, lai lieliskais mednieks arī pārējā laikā dzīvotu mājās, nevis atsevišķās novietnēs, lai vidusslānim ietaupītu līdzekļus papildu personāla algošanai. Tad arī izrādījās, ka kurchārs ļoti pieķeras ģimenei un viņam patīk dzīvot arī telpās.

Uzvilktā atspere

Enerģiskā rakstura dēļ mīlulis ir piemērots aktīvai un sportis­kai ģimenei. Suns ir sajūsmā, ja var savējos pavadīt izbraukumos, skriet līdzi divritenim utt. Vislabāk jūtas norobežotā privātmājas teritorijā, jo noteikti nespētu dzīvot pilsētas centrā. Turēšanai dzīvoklī vēl atbilstu vieta tuvu pie meža, kur sunim būtu iespēja reizi dienā kārtīgi izskrieties saimnieka pavadībā.

Kurchāru uzskata par vienu no vislabāk apmācāmajiem suņiem, kurš spēj darboties vairākās jomās. Medības ir viņa dzīves esence, kam dzīvnieks nododas ar prieku un aizrautību.

Mājas miera mika

Kurchārs ir iecienīts arī kā mājas mīlulis – gudrības un inteliģences dēļ. ASV tā ir 16. populārākā šķirne, un tas ir vērā ņemams rādītājs, jo suņu šķirņu ir simtiem un topa aukšgalā turas filmu zvaigznes – rekši, labradori u.c. Ja kurchārs ir pietiekami izskrējies, mājās tas ir īsts miera mika. Taču sunim nepieciešams saimnieks, kas izprot viņa raksturu un ir konsekvents prasībās. Ja saimnieks izrādās ar mīkstu sirdi un draugu sāk lutināt, kurchārs var nospriest, ka ir laiks pašam kļūt par bosu! Tāpēc īpašniekam jāizrāda zināma autoritārisma deva, lai sunim nebūtu šaubu, kurš ģimenē ir galvenais.

Apmācīt mīluli ir viegli, vienīgi skolotājam jābūt līdzsvarotam un arī zinošam. Ja četrkājainais draugs ir pirmais suns ģimenē un nav īpašu zināšanu šajā jomā, noteikti jālūdz instruktora palīdzība. Turklāt skoliņā kucēns iepazīstas ar citiem sugas brāļiem, kas kurchāra socializācijai nāk tikai par labu. Šai nolūkā arī mājās ar citiem dzīvniekiem (kaķiem, putniem) kurchāru iepazīstina pēc iespējas ātrāk. Tad savējos tas respektē, citādi var uztvert arī kā medījumu.

Kurchārs kā ģimenisks suns labi saprotas ar jauno paaudzi, mēdz būt pat aukles lomā. Vienīgi, ja bērns ir mazs, jāsargās no kurchāra straujuma ātrās skriešanas dēļ. Suns savējos arī brīdina par nelūgtiem viesiem un vajadzības gadījumā aizstāv. Taču viņš nav sargsuns, pie ķēdes likt to nedrīkst! Nav ieteicams arī turēt voljērā, jo ļoti pārdzīvo nošķirtību no savējiem. Tāpēc reizumis iegādājas pat otru šīs vai līdzīgas šķirnes sugas brāli, lai kurchāram būtu kompānija. Kopā dzīvnieki vieglāk izliek enerģiju un uztur sevi sportiskā formā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu sēšanas ABC
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ar ozonu pret sēnēm un kaitēkļiem. Dezinficējam siltumnīcu!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cauru dienu mājās. Kā samazināt rēķinus?
1 diena

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
VIDEO. Covid-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Tukumā likvidēta degšana angārā. Atkritumus turpina dzēst
9 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Vai neievēro pašizolāciju? Iedzīvotāji ziņo par Saeimas deputātu atrašanos ārpus dzīvesvietas 2
11 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: vēl nesen skaļi piesauktā nākotne bez ierunām atdod prioritāti šodienai 1
9 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
13 stundas