Praktiski
Dārzs

LU Botāniskajā dārzā rīkos kursus par telpaugu audzēšanu un kopšanu0

Foto – Shutterstock

Lai interesentus iņformētu par jaunākajām atziņām telpaugu kopšanā, Latvijas Universtiātes (LU) Botāniskajā dārzā tiks rīkotas teorētiskas un praktiskas apmācības.

Kurss “Telpaugu kopšana” ir LU Interešu izglītības programma, kas piemērota gan tiem, kam ikdienas darbs ir saistīts ar augu kopšanu, gan tiem, kas telpaugus audzē savam priekam. Kursā paredzētas gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības. Dalībai LU Interešu izglītības programmā jāpiesakās iepriekš.

Programmā notiks četras nodarbības, no kurām katrā būs teorētiskā un praktiskā daļa. Nodarbības paredzētas 17., 20., 24. un 27.aprīlī no plkst.18 līdz 21. Visas nodarbības notiks LU Botāniskā dārza teritorijā. Kursa noslēgumā dalībnieki, kas apmeklējuši visas cikla nodarbības, saņems LU apliecību par kursa apguvi. Lekcijas vadīs telpaugu kopšanas speciāliste Ingūna Gudrupa.

Nodarbībās tiks sniegtas zināšanas par telpaugiem nepieciešamajiem augšanas apstākļiem un to izvēli atbilstoši telpai. Dalībnieki pilnveidos un papildinās prasmes telpaugu kopšanā, apgūstot pareizu augsnes maisījumu sagatavošanu, augu apgriešanu, pārstādīšanu, pareizu podu izvēli, augu pavairošanu, kaitēkļu apkarošanu un mēslošanu.

Interešu izglītības programmas dalībnieki varēs arī papildināt savu augu kolekciju ar vairākiem interesantiem augiem, kurus nodarbībās sēs un stādīs paši, tā iegūstot iespēju vērot auga attīstību no paša sākuma un izplānot un iestādīt pašiem savu sukulentu kompozīciju, kas atgādinās par paveikto vēl ilgi pēc lekciju kursa noslēguma.

Lekcijām paredzēts sekojošs plānojums:
• 1.nodarbība, Telpaugu izvēle atbilstoši apstākļiem
Telpaugiem piemēroti augšanas apstākļi – temperatūra, gaisma, mitrums. Runāsim par vēsām un siltām telpām piemērotiem augiem un augiem, kas piemēroti gaišām un tumšām telpām. Apskatīsim debespušu un apgaismojuma nozīmi telpaugu kopšanā, kā arī pareizas augu laistīšanas jautājumus. Lai iepazītu telpaugu daudzveidību, dosimies izzinošā ekskursijā pa Augu māju siltumnīcām.
Nodarbības noslēgumā paredzēts praktiskais darbs – augu sēšana
• 2.nodarbība, Telpaugu stādīšana un augsnes substrāti
Otrajā nodarbībā pievērsīsimies jautājumiem, kas saistīti ar augsnes substrātu izvēli atbilstoši augu prasībām (skābummīļi, sukulenti, lielie augi u.c.), kā arī mācīsimies tos sagatavot un pareizi augus pārstādīt.
Otrajā lekcijas daļa būs veltīta epifītu (bromēliju, paparžu) un kukaiņēdājaugu kopšanai.
Praktiskais darbs: sukulentu kompozīcijas stādīšana (līdzi jāņem trauks kompozīcijas stādīšanai, pārējie materiāli dalībniekiem tiks nodrošināti).
• 3.nodarbība, Lielo augu un eksotisko augļaugu kopšanas īpatnības. Augu pavairošana.
Lielie augi, to kopšanas īpatnības, augu apgriešana (palmas, fikusi, dracēnas, jukas u.c.).
Eksotiskie augļaugi (Kafija, vīģe, citrusi, banāns, ananāss, psīdija u.tml.)
Augu sēšana, pavairošana ar spraudeņiem. Kaitēkļu apkarošana.
Praktiskais darbs: telpaugu pavairošana ar spraudeņiem. Augu apgriešana (līdzi var ņemt savus telpaugus).
• 4.nodarbība, Ziedošie augi. Orhidejas.
Ziedošie augi. Vienreiz vai vairākas reizes gadā ziedošie. Ziemā ziedošie. Sīpolaugi. Orhidejas. Pārstādīšana. Miera periods. Mēslošana. Kaitēkļu apkarošana.
Praktiskais darbs: Orhidejas (Phalaenopsis) pārstādīšana

Lekcijas tiks organizētas interaktīvā formā – dalībniekiem būs iespēja gan apmainīties ar pieredzi savstarpēji, gan konsultēties ar LU Botāniskā dārza telpaugu kopšanas speciālisti Ingūnu Gudrupu par aktuālajiem telpaugu jautājumiem. Uz praktiskajām nodarbībām iespējams līdzi ņemt savus augus.

Vietu skaits lekciju kursā ir ierobežots. Pieteikšanās, rakstot agnese.reke@lu.lv.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.