Praktiski
Dārzs

Latvijā atklātas ģenētiski modificētas petūnijas. Vai tiešām tās ir jāmet ārā?0

Foto-Shutterstock

Esmu dzirdējusi par ģenētiski modificētām petūnijām un to iespējamo kaitīgumu. Ko darīt ar vairākiem skaistiem puķu podiem dārzā – vai tos vajag izmest? Šķirņu nosaukumus nezinu. ZELTĪTE SALACGRĪVĀ

Skaistumu jau neēd

– Vairāku šķirņu petūnijas tiešām uzskatāmas par ģenētiski modificētiem augiem, jo tajās konstatēts kukurūzas gēns, – skaidro Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Dace Ūdre. Šis fakts atklāts Somijā, kur puķēm veiktas pārbaudes un tagad ir zināmas konkrētas šķirnes. Pārbaudīti arī Latvijā esošo šķirņu augi, un svešu gēnu klātbūtne petūnijās tiešām apstiprinājusies. Šīs šķirnes bija atrodamas tirdzniecības vietās mūsu valstī un jaunstādu piegādātāju katalogos, taču viņi petūnijas iegādājušies, nenojaušot, ka tās ir ģenētiski modificētas. Daudzi mazie audzētāji pat nezina, kā sauc petūnijas, kuras tie audzē, jo svarīgāka ir krāsa, kompakts augums, izturība pret slimībām u.c.

Ko darīt ar modificētajām petūnijām? Nekāds ļaunums no tām nevar rasties, jo petūnijas pārtikā nelieto ne cilvēki, ne dzīvnieki, pat kukaiņiem tās nav vilinošas. Latvijas Ģenētiski modificētu organismu zinātnisko ekspertu komisija savā atzinumā konstatējusi, ka petūniju ietekme uz vidi nav būtiska. Dažādās dalībvalstīs oficiālās institūcijas rīkojas atšķirīgi, jo šāds gadījums ar puķēm ir pirmais Eiropas Savienībā. Piemēram, lietuvieši un somi pārtraukuši puķu tirdzniecību un likuši tās iznīcināt, bet Latvijā, Vācijā un Dānijā iesaka tirgotājiem tās nepārdot.

Regula aizliedz

Teorētiski Eiropas Savienības regulas aizliedz modificēto augu izplatīšanu. Dokuments attiecas gan uz ēdamiem, gan neēdamiem augiem, un prasības ir jāpilda. No katalogiem attiecīgās šķirnes jau ir izņemtas, jaunas netiek ievestas, bet apritē esošās nav iespējams tik vienkārši atrast un iznīcināt. Turklāt tirgū pārdevēji nereti nezina šķirņu nosaukumus, jo to ir milzum daudz un dažkārt atšķiras tikai nianses. Vairāki aptaujātie audzētāji uzskata, ka izskanējusī ideja par augu piespiedu iznīcināšanu ir negodīga un neizpildāma, jo lielākā daļa vasaras puķu jau pārdotas, turklāt kurš atlīdzinātu zaudējumus audzētājiem? Tomēr petūniju cienītājiem jāņem vērā, ka nākampavasar kādu skaistuli nopirkt vairs nevarēs.

Gaida risinājumu

Daudzviet izskanēja informācija, ka pirmie ar ģenētiski modificētajām petūnijām izrīkojās lietuvieši, tās iznīcinot. Taču aptaujātie lietuviešu Dārzkopības biedrības un Lauksaimniecības ministrijas augu aizsardzības dienesta pārstāvji skaidroja, ka nekādas ažiotāžas nav. Privātdārzu un mazo dārzniecību saimnieki var dzīvot mierīgi, viņu puķēm nekas nedraud. Protams, ir paziņots, ka modificētie augi jāiznīcina un sēklas jāatdod ražotājiem, ka augus nedrīkst pavairot un vākt to sēklas. Modificētas petūnijas atrastas 12 Eiropas Savienības valstīs, tāpēc tiek gaidīts kopīgs problēmas risinājums un ieteikums.

UZZIŅA

Modificēto petūniju šķirnes

‘Pegasus Orange’, ‘Pegasus Orange Morn’, ‘Pegasus Table Orange’, ‘Bingo Orange’, ‘Bingo Orange Morn’, ‘Potunia Plus Papaya’, ‘Famous Electric Orange’, ‘Sanguna Salmon’, ‘Salmon Ray’, ‘GO!Tunia Orange’, ‘Bingo Coral Blast’, ‘Bonnie Orange’, ‘Capella Red’, ‘Cascadias Red Lips’, ‘Charms Flame 2-140’, ‘Crazytunia Citrus Twist’, ‘Crazytunia Kabloom’, ‘GS Hellorange’, ‘Happy Classic Orange Morn O-65’, ‘Happy Classic Yellow Orange Stripes O-82’, ‘Maui Sands’, ‘My Love Orange’, ‘Orange Star’, ‘Orange Yellow Center 749 (07336)’, ‘Orange Yellow Zone 225’, ‘Potunia Plus Red, Art. 40302’, ‘Sentunia (2.0) Gshell Orange Nr. 11-45’, ‘Sentunia 2.0 Rose Coral 315’, ‘Stars Yellow Orange’, ‘Flamingo’, ‘African Sunset’, ‘Sanguna Patio Salmon’, ‘Bonnie Red ‘14’, ‘Viva Fire’, ‘Sanguna Sories Salmon’, ‘Viva Orange’, ‘Viva Orange Vein’, ‘Crazytunia Star Jubilee’, ‘Crazytunia Swiss Dancer’, ‘Pegasus Orange Star’, ‘Bingo Mandarin’, ‘Electrique Orange arba Electric Orange’, ‘Trilogy Deep Purple’, ‘Trilogy Mango’, ‘Trilogy Red’, ‘Trixi® mix La Bomba’, ‘Trixi® mix Coco bello’.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kāpēc nevar nopirkt 100% sviestu?
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divas dienas būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas
13 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ieteicamās sējas dienas 2020. gadā
14 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
ES budžeta samits pagaidām beidzas ar strupceļu. Pirmie Latvijas komentāri
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers: Visu izšķīra viens metiens
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Politologs komentē sešu biedru izstāšanos no “Gods kalpot Rīgai”
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kad mājās atved traģēdija: Maijas stāsts, kuras bērni dzimuši Dānijā
4 stundas
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Noziegums, ko nedrīkst aizmirst
2 stundas