Praktiski
Mājas mīluļi

Lapsiņām līdzīgie šeltiji: pilnīga beznosacījuma mīlestība visa mūža garumā0

Foto no Nikijas Baltiņas krājuma

Nikija Baltiņa nevar savu dzīvi iedomāties bez suņiem – tie viņas ģimenē bijuši vienmēr. Un tagad šķiet, ka dzīve bez suņukiem būtu tukša. Šobrīd Nikija ir saimniece divām skaistām šeltiju šķirnes suņu meitenītēm – Alfai un Kleopatrai, kuras saimniecei ik dienas sniedz beznosacījuma mīlestību un māca pacietību.

Pats pirmais ģimenes suns, kuru Nikija atceras, bija vācu aitu suņa krustojums ar kādas citas šķirnes suni: “Viņu sauca Džordans. Par šo sunīti man nav daudz atmiņu, taču vienu gan atceros joprojām – viņa slapjās bučas. Pāris gadus pēc Džordana aiziešanas vecāki iegādājās Sibīrijas haskiju, kuru nodēvējām par Pērli – tolaik tā šķirne Latvijā bija modē, un vecāki, īsti nemaz neapzinādamies, kas ir haskijs, izvēlējās tieši šīs šķirnes suņuku.” Pirmais, kas piesaista suņos, parasti ir vizuālais izskats, bet vēlāk, pirms steigties to iegādāties, noteikti jāiepazīstas ar suņuka rakstura iezīmēm, īpatnībām, lai saprastu, vai tas ir piemērots tieši tev: “Pirmo reizi šeltiju ieraudziju adžilitī sacensībās*, un tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena. Vēlāk sāku vākt informāciju par šiem suņiem, kuri pēc izskata ir ļoti līdzīgi lapsiņām. Šobrīd rūpējos par divām šeltiju meitenēm – vecākā ir Alfa, kurai ir trīs gadi, un jaunākā ir viņas meita Kleopatra, kurai ir tikai septiņi mēneši. Tieši tāpat kā cilvēki, arī suņi katrs ir unikāls un neatkārtojams, un nav nozīmes, vai abi ir vienas šķirnes pārstāvji – katrs ir ar savu personību. Alfa ir mans dvēseles suns. Brīžiem liekas, ka viņa spēj nolasīt manas domas. Viņa vienmēr cenšas izpatikt. Es Alfai uzticos par visiem simts procentiem, jo zinu, ka viņa tikpat ļoti uzticas arī man. Kleopatra ir citādāka – viņa mīl visus, ko nākas sastapt savā ceļā – gan svešus cilvēkus, gan suņus. Viņai ļoti patīk mācīties jaunus trikus, kurus vēlāk viņa izpilda ar lielu azartu.”

Mazie šeltiji, kā stāsta Nikija, ļoti labprāt pakļaujas dresūrai, un izstādes viņiem sagādā prieku: “Pēc rakstura šeltiji ir enerģiski, vienmēr gatavi darboties. Šeltiji viegli pakļaujas dresūrai. Mēs piedalāmies izstādēs – atceros, sākumā teicu, ka nekad nepiedalīsimies, bet domas mainījās, pirmo reizi izejot ringā. Man ļoti patīk gatavoties izstādēm. Protams, ir bijuši brīži, kad šķiet, ka izstādēm jāmet miers, bet tie ātri pāriet. Izstādēs ir iespēja iepazīties ar tik dažādiem cilvēkiem, iepazīt arī viņu dažādos mīluļus. Tomēr uzskatu, ka ir suņi, ar kuriem nevajadzētu doties uz izstādēm – saimniekam tas ir jājūt. Esmu redzējusi, kā suns nemitīgi raujas ārā no ringa, cenšas ar visu spēku tikt prom, jo viņam ir pārāk liels stress, taču ir daudzi suņi, kuri izbauda lielo uzmanību. Uzskatu, ka katram saimniekam un viņa sunim tas būtu jāpamēģina un pēc tam jāizvērtē, vai tas ir tā vērts.”

Augumā nelielais šeltijs pavisam noteikti ir piemērots arī dzīvei dzīvoklī, galvenais ir neaizmirst par papildu fiziskajām aktivitātēm: “Domāju, ka ar pietiekamu fizisko slodzi ārpus dzīvokļa šeltijs jutīsies labi arī dzīvoklī. Arī tiem suņiem, kuri dzīvo privātmājās, nepietiek ar to vien, ka viņi izskrienas pa pagalmu. Ir aktīvi jādomā par veidiem, kādos nodarbināt suni. Brīdinu, ka šeltijiem ļoti patīk riet – tas varētu traucēt citiem dzīvokļu mājas iemītniekiem, bet citādi viņi ir piemēroti dzīvei arī dzīvoklī.”

Nikija uzsver, ka šeltiji pavisam noteikti var būt lieliski un uzticami mīluļi arī ģimenēs, kurās aug bērni. Mazie, lapsām līdzīgie suņuki lieliski saprotas gan ar mājiniekiem, gan arī ar citiem dzīvniekiem: “Šie suņi lieliski sadzīvo arī ar citiem dzīvniekiem, piemēram, Alfas labākais draugs ir mans degu, vārdā Lakijs. Starp citu, Alfa ir arī sertificēts kanisterapijas suns. Bērniem ļoti patīk veikt dažādas ar paklausību saistītas trasītes vai vienkārši izpildīt trikus kopā ar Alfu. Pēc katras nodarbības pārņem tik patīkama sajūta – tava sunīša dēļ uzlabojas ne tikai tava, bet arī kāda cita cilvēka diena. Suņi ir lieliski draugi, un, kā jau minēju – katrs no viņiem ir unikāls. Esmu ievērojusi: ja Alfai nepievēršu uzmanību, viņa nosēžas blakus un nopūšas – no sākuma klusi, bet tad skaļāk, un, ja viņai vēl netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība, viņa viegli piebaksta ar ķepiņu. Alfu atvedām no suņu audzētavas Lietuvā. Toreiz bija ļoti skaists suņuku metiens arī tepat Rīgā, taču es uzreiz iemīlējos Alfas marmora krāsas kažociņā. Šo izvēli nenožēloju.”

* Adžiliti – viens no iecienītākajiem suņu sporta veidiem, kur saimnieks vada suni pa dažādu šķēršļu trasi.

• Šeltiji ir augumā nelieli – piemēroti dzīvei gan mājās, gan dzīvokļos

• Šeltiju augums – no 34 līdz 37cm

• Svars – no 6 līdz 9 kg

• Šeltiju vidējais dzīves ilgums ir 14 gadi

• Šīs šķirnes suņi ēd gan suņiem domāto sauso barību, gan arī gaļu

• Šeltiji lieliski pakļaujas dresūrai, ir paklausīgi

• Cena 700 – 1000 EUR

• Der ģimenei ar bērniem

• Lieliski sadzīvo arī ar citiem dzīvniekiem

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
2 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 58 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
3 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas