Praktiski
Dārzs

Laiks pavairot dālijas!0

Foto: LETA/Evija Trifanova

“Kā ar spraudeņiem pavairot dālijas? Cik gariem tiem jābūt, un kur spraudeņi jāstāda?” interesējas Maruta Mārupes novadā.

Dāliju jaunos dzinumus apsakņo, sākot no marta. Ja ir nepieciešamība iegūt daudz stādu, šī metode ir efektīvāka par pavairošanu ar gumiem. Turklāt jaunajiem augiem piemīt visas šķirnei raksturīgās īpašības.

 

Spraudeņu sagatavošana

Dāliju kolekcionārs Maigurs Strīķis stāsta, ka no glabātavas izņemtos gumus ievieto kastēs ar mitru kūdras substrātu. Lai substrāts būtu gaisīgāks, tam der pievienot kokosa šķiedru (nopērkama briketēs, piemēram, veikalā Depo).

Gumu pumpuru vietu, kur nāks ārā asni, pavisam nedaudz atstāj virs substrāta. Kastes novieto gaismā (nav vajadzīgs papildapgaismojums). Kad asniem izaugušas divas trīs lapiņas un tie ir 5–8 cm gari, var ņemt spraudeņus.

Tos griež pie pamatnes, izmantojot asu nazi (to katrreiz dezinficē ar spirtā samērcētu vates plāksnīti). Pirms spraudeņu ievietošanas substrātā tajā ar tievu zīmuļa resnuma kociņu izveido piltuvi, kurā ievieto spraudeni, kam piespiež substrātu.

 

Jāvēdina un jāmitrina

Vietas ekonomijas nolūkos dāliju spraudeņus apsakņo kasetēs. Tās ievieto istabas lecektī (paplāte ar caurspīdīgu plastmasas pārsegu). Substrātu regulāri mitrina un arī lecekti vismaz reizi dienā vēdina 15 minūtes, lai izvairītos no puvēm. Vēlams pastāvīgi nodrošināt minimālu gaisa apmaiņu, izveidojot mazu atveri starp paliktni un pārsegu.

 

Stāda dziļāk, nekā auguši iepriekš

Saistītie raksti

Pēc divām nedēļām, kad asniem parādās saknītes, augus pārstāda podiņos, mitrā neitralizētā kūdrā. Pirms stādīšanas spraudeņus vēlams norūdīt āra apstākļos un noēnot, lai pieradinātu pie saules. Paliekošā vietā izstāda vēlāk nekā gumus – kad beigušās pavasara salnas (maija beigās, jūnija sākumā).

Stāda 5–10 cm dziļāk, nekā apkārtējā augsnes virsma, ap stādu atstāj neaizbērtu iedobumu. Tas vasarā aizbērsies pats – tas nepieciešams, lai saknes un jaunie gumi atrastos dziļāk augsnē un spētu izveidoties arī sausākā vasarā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni?
32 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Čehija atvieglos Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus pirms Lieldienām
13 minūtes
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
2 stundas