Praktiski
Mājas

Lai vadu mudžeklis nerada haosu! Padomi, izvēloties iebūvējamos rozešu blokus0

Foto: Krsmanovic/SHUTTERSTOCK

Elektrības vadu mudžeklis nav labais tonis ne uz rakstāmgalda, ne virtuves letes. Turklāt noteiktā situācijā pastāv iespēja gūt elektrotraumu vai izraisīt īsslēgumu. Vadu jūkli vai parastu pagarinātāju uz galda virsmas var aizstāt ar elegantu galdā iebūvējamu rozešu bloku, ko paslēpj virsmā, kad tas nav nepieciešams.

Vairākas priekšrocības

Iebūvējamos rozešu blokos parasti ir viena vai vairākas elektrotīkla rozetes, pieslēguma vietas datu pārraides kabeļiem (HDMI vai USB). Blokus ar datu pārraides kabeļiem visbiežāk ierīko rakstāmgaldos. Ražotāji piedāvā dažādu izmēru un krāsu risinājumus, ko iespējams pielāgot dažādām vajadzībām. Turklāt bloki var būt paredzēti iebūvēšanai ne tikai dažāda biezuma galda virsmās vai skapīšos, bet arī grīdā.

Galda virsmā iebūvētajiem blokiem ir vairākas priekšrocības – tie ir droši ekspluatācijā, jo elektrokabelis atrodas zem galda virsmas, un iespēja to sabojāt ir minimāla. Blokā nevar iekļūt mitrums, tomēr tas tik un tā jāsargā, piemēram, uz virtuves letes tiešā tuvumā neliekot tikko nomazgātus augļus vai dārzeņus. Iebūvējamais rozešu bloks ir droši paslēpts no maziem bērniem, neaizņem uz galda vietu, kas nav mazsvarīgi, ja tā ir ierobežota.

Izvēloties bloku virtuvei, tā aizsardzības klasei jābūt vismaz IP 44 vai augstākai, jo šajā telpā parasti ir paaugstināts mitrums un arī vairāk putekļu. Rakstāmgaldam pietiks, ja aizsardzības klase būs IP 20. Ierīces parasti ir aprīkotas ar zemējumu, kas nodrošina drošu elektroierīču lietošanu. Protams, zemējumam jābūt visai mājas elektrosistēmai.

Vertikāli vai horizontāli

Foto: Krsmanovic/SHUTTERSTOCK


Vertikāli izvelkamie bloki parasti tiek izgatavoti dažāda augstuma cilindra formā. Tajos ir 2–5 rozetes, izvietotas cita virs citas, un slēdzis, kas tās visas atslēdz vai pieslēdz tīklam. Blokiem bieži vien paredzēta iespēja tos pagriezt ap savu asi. Šādas ierīces var iebūvēt ne tikai galda virsmā, bet arī piekarināma skapīša apakšā. Tādējādi galdu var atbrīvot no rozetēm un pilnībā izslēgt mitruma iekļūšanu tajās. Cena – sākot no 31 eiro. Jo vairāk rozešu un datu kabeļu pieslēguma vietu, jo cena augstāka.

Ļoti ērti ir arī horizontāli novietojamie pagriežamie bloki. Arī tajos var būt vairākas elektrotīkla rozetes un datu kabeļu pieslēguma vietas. Šie bloki sastāv no kārbas, kurā paslēptas visas mehāniskās un elektriskās bloka daļas. Atvērtā pozīcijā bloks ir 50–60 grādu leņķī pret galda virsmu, kas ir ļoti ērti. Šāda konstrukcija ir mehāniski izturīga un ar lielu galda un bloka saskares virsmu. Šādi bloki nopērkami, sākot no 25 eiro.

Ja blokam nav pagriešanas funkcijas, rozetes tiek pasargātas ar speciālu vāciņu, ko iespējams atbīdīt, pagriezt vai pacelt atkarībā no konkrētās ierīces konstrukcijas. Pats bloks paliek nekustīgs. Šie modeļi ir lētāki (sākot no 20 eiro), taču tos neiesaka izmantot virtuvē, jo ir lielāks risks, ka tajos var iekļūt mitrums.

Kā izvēlēties

Pirms dodas uz tirdzniecības vietu, jāsa­prot, cik rozešu vai datu pārraides kabeļu pieslēguma vietu vajadzīgs. Jāpārdomā elektrodrošība, īpaši, ja rozešu bloku paredzēts iestrādāt virtuves galdā vai letē. Jāaprēķina arī maksimālā jauda, ko paredzēts pieslēgt. Vislabāk, ja rozetei pieļaujamā jauda to pārsniegs par ceturtdaļu. Jauda jāzina arī tādēļ, lai aprēķinātu, kāda šķērsgriezuma laukuma vads būs nepieciešams.

Bloki visbiežāk paredzēti 10 vai 16 ampēru stiprai strāvai un attiecīgi 2,2 vai 3,5 kilovatu jaudai. Tie nav paredzēti jaudīgu un pastāvīgi ieslēgtu ierīču (piemēram, ledusskapis, mikroviļņu krāsns, veļas vai trauku mazgājamā mašīna, plīts vai cepeškrāsns, stacionārais dators vai televizors) pievienošanai.

PADOMI

• Apaļas formas rozešu bloka ierīkošana ir visvienkāršākā – atliek tikai galda virsmā izurbt nepieciešamā diametra atveri. Ierīkojot taisnstūrveida bloku, virsmā vispirms jāizurbj nelieli caurumi paredzētās atveres stūros, pārējo darbu paveic ar figūrzāģi. Ievietojot bloku, ievēro ražotāja norādījumus.

• Uz virtuves letes rozešu blokus nedrīkst montēt tā, ka tie būtu zem plīts virsmas vai izlietnes līmeņa vai atrastos to tiešā tuvumā. Jāievēro vismaz 60 cm attālums.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
3 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas