Praktiski
Dārzs

Lai saimnieki un augi justos brīvi un laimīgi… Ciemos Igaunijas skaistākajā dārzā0

Foto-Inita Šteinberga, Sandra Ruska

Dārzā ir jājūtas brīvi un laimīgi gan saimniekam, gan augiem, ir pārliecināta igauņu māksliniece Rīma Randvīra. Viņas dārzs Muhu salā atzīts par vienu no skaistākajiem Igaunijas dārziem.

Noskaņa ir svarīgākais

Kad pirms 20 gadiem Rīma ķērusies pie savu dzimto māju dārza pārveides, vissvarīgākais šķitis nepazaudēt vecam dārzam raksturīgo noskaņu. Tas ir mazliet noslēpumains, romantisks un bagātīgi ziedošs.

Dārzs ir gan viegli kopjams, gan vienlaikus ļoti sarežģīts, jo saimniece palīgus tajā neielaiž. Ir precīzi jāzina katra auga prasības, tam paredzētā loma kopainā – kāds mazliet jāpiebremzē apcērpot, cits jāpaliec vai vairāk jāpalolo, lai veidotos vēlamais kopskats. Turklāt tikai viņa pati zina, kur kādam asnam no zemes jāparādās. Dažkārt arī pašai aizmirstas, un tad ir jauks pārsteigums.

!!! Nozāģēt vecu ābeli var dažās minūtēs. Lai tiktu pie tik liela koka, kur iekārt šūpuļtīklu, jāgaida daudzi gadu desmiti. Turklāt šovasar pa īstam varēja izbaudīt to, cik nozīmīga ir koku lapotnes dāvātā ēna.

Ir muļķīgi uztraukties par katru nezālīti. Ja augi būs lekni un kupli, tie nomāks konkurentus.

Jaunais papildina veco

Dārzs veidots it kā divās daļās. Pāreja starp tām veidota nemanāma, tās it kā saplūst. Pirmās dobes tapušas mājas tuvumā, pagalmā, ap vecajām ābelēm. Te valda paēna un zaļā krāsa, ko papildina sudrabainie, rozā un violetie toņi. Dārzā svarīgs klusums un iespēja netraucēti atpūsties. Pamazām tas pleties, un blakusesošā sakņudārza vietā radies jaunais košumdārzs un skaista pļaviņa. Jaunā dārza daļā augi ir košākās krāsās, kombinācijās, un tā vairāk paredzēta rosībai un draugu ballītēm.

Dārza kompozīcijas pamatu veido lielie koki. Zaļumu visu gadu un labu fonu puķēm rada skujeņi. Dekoratīvajiem krūmiem piemīt apjoms un bagātīga ziedēšana. Atraktīvi ir vīteņaugi.

Augus grupē dobēs

To, kur būs celiņi, kur dobes un kas kur augs, Rīma izlemj darba gaitā. Viņa uzskata, ka uz papīra nemaz nevar paredzēt visas nianses, lai augs tam paredzētajā vietā iederētos un justos labi. Dobju pamatu galvenokārt veido izturīgi un pārbaudīti augi. Tos grupē pēc lapu un ziedu toņiem, saules vai ēnas prasībām. Augus saimniece stāda droši – ja redz, ka kāds neiederas vai nīkuļo, vienmēr taču var pārstādīt. Eksperimentēt nākas ar daudzajām kolekcijas puķēm, kuras var nopirkt stādaudzētavās, bet Igaunijā tās ir jaunums.

!!! Pērkot mazpazīstamas puķes, jārēķinās ar risku, ka tās var arī neieaugties.

Jo puķe labāk paēdusi, jo kuplāka un vieglāk kopjama. Tādēļ katru pavasari dārzā tiek bagātīgi iestrādāti kūtsmēsli un komposts (Muhu salā augsne ir ļoti nabadzīga). Arī minerālmēsli tiek doti katram augam pēc tā prasībām. Svarīgākais ir starts. Pēc tam vasarā par papildmēslojumu nav jāuztraucas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kāpēc nevar nopirkt 100% sviestu?
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divas dienas būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas
13 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ieteicamās sējas dienas 2020. gadā
14 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
ES budžeta samits pagaidām beidzas ar strupceļu. Pirmie Latvijas komentāri
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers: Visu izšķīra viens metiens
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Politologs komentē sešu biedru izstāšanos no “Gods kalpot Rīgai”
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kad mājās atved traģēdija: Maijas stāsts, kuras bērni dzimuši Dānijā
5 stundas
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Noziegums, ko nedrīkst aizmirst
2 stundas