Praktiski
Dārzs

Laiks plānot krāšņu puķu dobi. Smelies idejas Sanktpēterburgas apkaimes košajos apstādījumos0

Foto: Sandra Ruska

Janvārī ir pēdējais brīdis domāt par to, ko puķu dobēs stādīt šopavasar. Ja vēl nav skaidrības, varbūt var noderēt idejas, ko pērnvasar dārzkopjiem no Latvijas izdevās ieraudzīt Sanktpēterburgā un tās apkārtnē. Lai gan skaistās dobes noskatītas grezno piļu parkos gan Pēterhofā, gan Katrīnas pils parkā, tās labi iederēsies arī Latvijas dārzos.

 

Stādus audzēt vai pirkt?

Visprecīzāk savu iecerēto ideju izdosies realizēt, ja stādus audzēsiet paši, jo tad būs gan vajadzīgā šķirne, gan krāsa, gan vēlamais auga augstums. Paļaujoties uz dārzniecību piedāvājumu, izvēli ierobežo konkrētās stādaudzētavas sortiments.

Taču stādi būs skaisti un lekni, tiesa, par to arī attiecīgi jāmaksā. Turklāt, audzējot stādus pašiem, jāapsver, vai to var darīt pietiekami agri un vai iespējams augiem nodrošināt nepieciešamos dzīves apstākļus, īpaši gaismu un siltumu, kā pavasarī trūkst visvairāk.

Ja stādus nevar sākt audzēt pietiekami agri, labs variants ir iegādāties jaunstādus. To izaudzēšanai jāiegulda salīdzinoši minimālas pūles, un arī sanāk krietni lētāk nekā pirkt lielus stādus no audzētavām.

Tiesa, patlaban vairs to izdarīt nevarēs, jo stādi jāpasūta laikus – jau rudenī. Taču ir vēl variants norezervēt konkrēto augu skaitu tuvējā dārzniecībā – tad būs garants, ka vēlamos augus patiešām saņemsiet.

Foto: Sandra Ruska

Ieskatoties augu klāstā, šķiet neiedomājams salikums: begonijas, zonālās pelargonijas, petūnijas… Gar dobes maliņu – alises. Taču visi augi kopā veido acij tīkamu salikumu.

Koša dobe izmaksā dārgi

Visskaistākās un košākās dobes izdodas no vasaras puķēm, jo tās ir ieprogrammētas visu savu krāšņumu parādīt pāris vasaras mēnešos. Taču šādas dobes ir ļoti dārgas, tāpēc labs variants – stādījumā izmantot arī ziemcietes, kā arī dekoratīvos un mūžzaļos krūmus.

 

Kur iegādāties sēklas

Ja stādus vēlaties audzēt paši, vairs nedrīkst kavēties ar konkrēto šķirņu sēklu iegādi. Tās var meklēt gan dārzkopības preču veikalos, gan internetā.

Pērkot sēklas specializētājos dārzkopības veikalos, ir iespēja par vienu vai otru augu un šķirni izjautāt pārdevēju, jo dažkārt personīgā pieredze ir krietni vērtīgāka par informāciju uz paciņām. Pērkot sēklas internetā, jāpaļaujas uz tur ievietoto aprakstu.

Sēklas var iegādāties gan vietējos, gan ārzemju internetveikalos. Taču gan vienā, gan otrā variantā pirms sēklu pasūtīšanas svarīgi izpētīt piegādes noteikumus, laiku un izmaksas. Uzmanība jāpievērš arī faktam, vai norādītā cena ir par gramiem vai sēklu skaitu.

Iespējams, no Latvijā esošajiem internetveikaliem sēklas pasūtīt nemaz nav izdevīgi. Daudziem sēklu izplatītājiem reģionos ir veikali, un informāciju par tiem var atrast to mājaslapās: www.e-saimnieciba.lv; https://seemnemaailm.ee; https://tuinzaden.eu/en/; http://www.alderman.lv; https://marupesseklas.lv; www.darzinam.lv; https://seklutirgus.lv; www.darzalaiks.lv; www.sekluva.lt

 

Foto: Sandra Ruska

Lielu apjomu dobei var panākt ar spēcīgām, kuplām puķēm, piemēram, puķu tabaku, kas ne tikai ilgi zied, bet arī jauki smaržo.

Taču jebkurai dobei vajadzīgs arī skaists nobeigums, un šajā gadījumā to veido skaistnātrītes un meiteņu zeltpīpenes, kas tiek skaisti apcirptas, lai noturētu augu kompakto formu.

 

Foto: Sandra Ruska

Vasaras puķu stādījumā labi izskatās peoniju ceri. Aizvien vairāk apstādījumos izmanto kosmejas, jo tām ir liels augums, turklāt koša un ilga ziedēšana.

Spilgti zaļie kohiju krūmiņi rudenī krāsojas sārtbrūnos toņos. Dobes nobeigums veidots no lauvmutītēm, samtenēm, leduspuķēm – lai būtu pēc iespējas krāsaināk.

 

Foto: Sandra Ruska

Bergēniju lapas labi izskatās starp krūmveida lauvmutītēm un verbenām. Savukārt kokveida heliotropi izjauc mierīgo krāsu plūdumu, piešķirot dobei spilgtu akcentu.

 

Foto: Sandra Ruska

Rododenru dobē sastādītas liela auguma cinnijas, bet gar dobes malu – Meksikas agerāts ar sudrablapu krustaini. Savukārt petūniju uzdevums ir nojaukt kraso pāreju no dobes malā augošajām zemajām puķītēm uz liela auguma augiem.

 

Foto: Sandra Ruska

 

Daudzkrāsains augu kopums no dažādu krāsu un augstumu samteņu šķirnēm. Dobes vidusdaļā stādīti augstāki augi: baltās samtenes, vasaras dālijas, agerāti, meiteņu zeltpīpenes, irezīnes

Labi izceļas laukumi ar sudrablapu krustainēm. Šo raibo ziedu paklāju kopā satur gar malām augošais zemais klinteņu dzīvžodziņš.

 

Foto: Sandra Ruska

Pēterhofas pils parks ar krāšņajām dobēm tiešām spēj pārsteigt. Šī ir viena no dobēm, kur parka dārznieki var realizēt savas ieceres, un katru gadu dobes iegūst citus akcentus.

 

Foto: Sandra Ruska

Efektīgi izskatās dienziedes kopā ar miltaino salviju un zemāk arī zilas krāsas petūnijas.

 

Foto: Sandra Ruska

No cinnijām un kosmejām veidoti skaisti puduri, ko savieno jaukie zilie ališu laukumi. Skaists dobes stādījuma ritms.

 

Saistītie raksti
Foto: Sandra Ruska

Skaists un pārdomāts krāsu un augu salikums. Dobi labi izceļ rūpīgi cirptais zāliens gar tās malām. Balto kosmeju puduris ir galvenais punkts, uz ko vērst skatienu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas