Praktiski
Mājas

Lai darbošanās dārzā un mājas remontos būtu droša… Kā sevi pasargāt, un cik tas maksā?0


Aizsargbrilles ir labākais risinājums, lai pasargātu acis.
Aizsargbrilles ir labākais risinājums, lai pasargātu acis.
Foto – Shutterstock

Mājas un dārza darbi nekad nebeidzas. Vēl viens nav pabeigts, kad domās jau esam ķērušies pie nākamā. Talkā tiek ņemti dažādi darbarīki. Bet vai vienmēr esam padomājuši par savu veselību un pietiekami nodrošinājušies ar piemērotiem cimdiem, zābakiem, citiem darba aizsardzības līdzekļiem? Nē, jo bieži vien aprobežojamies ar adītiem kokvilnas cimdiem, kam cauri duras skujas, aizmirstam pienācīgi pasargāt galvu, acis, kājas, citas ķermeņa daļas.

Sargā sevi pats!

Uzņēmumos par darba drošību rūpējas darba aizsardzības speciālisti. Rosoties dārzā, par drošību jāgādā pašiem. Kā sevi vislabāk pasargāt no iespējamajiem savainojumiem, un cik tas maksā?

– Pirms dodas uz veikalu, jāizvērtē, kādus darbus paredzēts darīt. Atbilstoši tam jāizvēlas arī ekipējums, – skaidro uzņēmuma “GRIF” tirdzniecības nodaļas vadītājs Jānis Maļinovskis. – Turklāt galvenais kritērijs ir nevis veicamā darba apjoms, bet gan pašaizsardzība. Jāņem vērā, ka iespēja gūt savainojumus neprofesionālim vienmēr ir lielākā nekā pieredzējušam darba darītājam.

Populārākais un bīstamākais darbs dārzā pavasarī ir sauso zaru izzāģēšana. Ja izmanto rokas zāģi, pietiks, ja iegādāsieties mehāniski izturīgus cimdus, izvēlēsieties kādu sejas un acu aizsardzības līdzekli.

Bīstamākais – motorzāģis

Gadījumos, kad tiek izmantots motorzāģis, par aizsardzību jādomā daudz nopietnāk. Gan profesionālu kokgāzēju, gan amatieri dārzā no traumām vislabāk pasargās pretiezāģēšanas kostīms. Tērps veidots no vairākām šķiedru kārtām, kas izveidotas tā, lai apturētu zāģa ķēdi, neļaujot tai pārgriezt visas materiāla kārtas. Šāds kostīms gan ir ļoti dārgs. Piemēram, bikses maksā 80–600 eiro atkarībā no modeļa un ražotāja. Turklāt, ja reiz šāds apģērbs bojāts, to vairs nav iespējams izlabot, lai izmantotu atkārtoti un būtu pilnībā pārliecināts par drošību.

Vairogs acīm

Ja svarīgi aizsargāt acis, labākais risinājums ir aizsargbrilles. Ražotāji piedāvā ļoti plašu klāstu – gan robustus modeļus, kas maksā, sākot no pāris eiro, gan sarežģītus modeļus darbam īpaši bīstamos apstākļos, kas maksā vairākus desmitus eiro. Galvenais briļļu uzdevums – pasargāt acis no lidojošiem priekšmetiem, putekļiem, šķidrumu pilieniem.

Ir tonētās un fotohromās aizsargbrilles, kam tonējuma pakāpe mainās atkarībā no apgaismojuma intensitātes, arī polarizējošās brilles, kas novērš nevēlamus atspīdumus. Atsevišķi modeļi ir apstrādāti ar materiāliem, kas neļauj brillēm aizsvīst. Ir arī aizsargbrilles, kuras piemērotas nēsāšanai virs optiskajām brillēm, redzes korekcijai. Ērts risinājums varētu būt ar gumiju stiprināmas brilles, kas nenokritīs, pat strauji pieliecoties.

Sejas aizsardzībai jālieto vairogi, kas izgatavoti no atbilstoša polimēra materiāla vai metāla sietiņa. Tie var būt gan atsevišķi, gan kopā ar aizsargķiveri. Izmaksu ziņā jārēķinās ar 10–40 eiro. Mežstrādnieki iecienījuši tieši metāla sietiņus. Iespējams, tāpēc, ka tie elpo un seja mazāk svīst. Šādi sejas vairogi nepieciešami, ne tikai strādājot ar motorzāģi, bet arī pļaujot ar krūmgriezi vai trimmeri. Akmentiņi un cietāki stiebri mēdz lidot visdažādākajos virzienos un var trāpīt pļāvēja sejai.

Cepure ar noslēpumu

Strādājot dārzā, neesam pasargāti no krītošiem zariem un dažādiem priekšmetiem. Tāpēc vajadzētu apsvērt ideju par piemērotu aizsargcepuri. Visvienkāršāk ir lietot beisbola tipa cepuri vai tādu, kam iekšpuse pastiprināta ar speciāliem materiāliem un kas maksā vidēji 15 eiro. Šāda cepure labi noderēs, arī veicot citus ikdienas darbus, kur pastāv risks sasist galvu, piemēram, darbojoties noliktavā. No nelieliem triecieniem cepure spēs pasargāt, taču, ja bīstamība lielāka, drošāk izvēlēties tradicionālo aizsargķiveri. To cena svārstās no dažiem līdz dažiem desmitiem eiro atkarībā no aizsardzības klases.

Lai kājas būtu drošībā

Tikpat svarīgi ir arī saudzēt kājas, turklāt ne tikai no mitruma. Tradicionālie gumijas zābaki spēs pasargāt no mitruma, taču neglābs, ja uz kājas kritīs no rokām izšļucis akmens vai malkas bluķis. Tāpat tie nepasargās, kad, brienot pa brikšņiem atgūtajā īpašumā, uzkāpsiet uz sarūsējušas naglas vai stikla lauskas.

Ražotāji piedāvā dažādu materiālu ūdensizturīgus zābakus, kas pasargā ne tikai purngalu un papēdi, bet arī zoli no caurduršanas ar metāla plāksni.

Zābaki tiek iedalīti pēc aizsardzības klases. Piemēram, S4 klasei paredzēta purngala aizsardzība, bet S5 klasei arī pēdas aizsardzība. Agrāk šādi zābaki bija ļoti smagi un valkāšanai neērti. Tagad tie izgatavoti no moderniem materiāliem, svars nepārsniedz kilogramu. Tomēr cena ir augstāka, piemēram, zābaki no EVA materiāla ar purngala un pēdas aizsardzību maksā ap 40 eiro. Tāpat šiem zābakiem ir neslīdoša zole, kas izturīga pret eļļu.

Protams, ja nav paredzēts brist ūdenī, var izvēlēties atbilstošas aizsardzības klases zābakus vai puszābakus, karstākā laikā arī sandales, kurās kājas tāpat būs pasargātas no krītošiem priekšmetiem. Populārākie ir puszābaki, kuru cenas svārstās 20–30 eiro robežās. Tajos ir pasargāts ne tikai purngals, bet arī potīte.

Atsevišķi zābaku veidi paredzēti pret iezāģēšanu, taču tie maksā dārgi, 100–360 eiro.

Jāņem vērā, ka arī darbam paredzētie apavi jākopj. Tikai tad tie kalpos paredzēto laiku un sniegs vēlamo komfortu. Ja apavi saņēmuši spēcīgu triecienu, jāizvērtē, vai tie izturēs atkārtotu slodzi, it īpaši gadījumos, kad purngala aizsardzībai izmantoti keramiski vai polimēru materiāli. Šādos gadījumos vislabāk konsultēties ar pieredzējušu speciālistu. Vēl drošāk iegādāties jaunus darba apavus.

Jāskatās piktogrammas

Arī darba apģērbu piedāvājums ir ļoti plašs. Pieejamas dažādu materiālu un veidu bikses, puskombinezoni, kombinezoni un jakas. Izvēloties jāņem vērā, lai tas būtu ērts un pietiekami elpojošs. Labākie ražotāji ar piktogrammām norāda, kādam darbam apģērbs paredzēts. Piemēram, dedzinot ugunskurus, nevajadzētu izmantot apģērbu no viegli kūstošiem materiāliem. Dzirksteles to ātri sabojās un iekļūs zem apģērba, radot iespēju gūt apdegumus.

Darbam dārzā noderēs arī ceļu sargi, ko izmanto būvniecībā, liekot flīzes. Tos var ar elastīgām saitēm piestiprināt pie ceļgaliem vai ievietot atbilstošās darba bikšu kabatās, lai vieglāk ravēt dobes.

Viena no visplašāk pārstāvētajām kategorijām, protams, ir darba cimdi. To veidu ir ļoti daudz, un arī cenas dažādas – no dažiem desmitiem eirocentu līdz vairākiem desmitiem eiro. Cimdu izvēle atkarīga no tā, vai rokas apdraudēs putekļi, asi priekšmeti, triecieni, vibrācija, eļļas, ķimikālijas, aukstums, dzirksteles vai kādi citi faktori. Kad cimdi sākuši nolietoties, laikus jāiegādājas jauni.

Pērkot cimdus, tāpat kā citus individuālos aizsardzības līdzekļus, noteikti jāpievērš uzmanība marķējumam CE. Tas nozīmē, ka izstrādājums atbilst Eiropas Savienības normatīvu prasībām un šis marķējums ir arī kvalitātes un piemērotības garants.

Svarīgs ir darba apģērbs

Savukārt SIA “Tamrex” tirdzniecības pārstāvis Gundars Bēms skaidro, ka, aktīvi strādājot siltā laikā, svarīgi izvēlēties ērtu, vieglu un elpojošu darba apģērbu. Tomēr jāņem vērā arī laika apstākļi.

No individuālajiem aizsardzības līdzekļiem svarīgi ir pareizi izvēlēti cimdi. Darbam ar motorzāģi vajadzīgi ne pārāk biezi cimdi ar pagarinātu manšeti, lai strādājot ir ērti un var sajust zāģi, kā arī pasargāt rokas no zariem un skaidām.

Slapjiem un netīriem darbiem noderēs cimdi ar lateksa pārklājumu vai gumijas cimdi, smagākiem darbiem – kazādas vai cūkādas cimdi.

Ja ilgstoši jāstrādā ar skaļām ierīcēm, noteikti jālieto aizsargaustiņas, kas pasargās dzirdi.

Reizēm smagi darbi jāveic neierastās pozās. Šādos gadījumos aizsardzības līdzekļi nepalīdzēs. Svarīgi ir nepārpūlēties un ieturēt atpūtas pauzes.

Ļoti uzmanīgiem jābūt, lietojot augu aizsardzības līdzekļus. Vēlams uzlikt respiratorus, kas aizsargās elpceļus. Ja paši neesam gatavi paveikt visus dārza darbus, vērts nolīgt dārznieku, kas ir sava aroda lietpratējs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Dārzniece: īrisi nav jālutina!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardām un neparastām vakariņām šefpavāra recepte: biezpiena klimpas 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Fotogrāfs no Latvijas nofilmē retu video: Garkalnes pludmales smiltīs rotaļājas lapsēni
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Man kā prokuroram nav saprotams, kā var nonākt līdz tādam rezultātam!” Meisters par Zolitūdes traģēdiju
14 minūtes
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Kultūra, īsta garša un vēsture. Meklējot Latgales sirsnības noslēpumu
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: “Te nu mēs esam – vairāku mēnešu garumā saspiestā atspere atsprāga!” 1
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Kad iegādājos Paduri, viss šķita ļoti rožaini!” Kā Jānis no rīdzinieka par muižkungu kļuva
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
7 stundas