Praktiski
Dārzs

Kuri mežvīteņi ir pilnos ziedos no pavasara līdz salam0

Atragene. Foto – Valdis Semjonovs

Kuri mežvīteņi krāšņi zied visu vasaru? GUNDEGA DOBELĒ

Lai mežvīteņi ziedētu no pavasara līdz vēlam rudenim, kolekcionārs Aivars Irbe iesaka dārzā stādīt dažādu sugu un šķirņu vīteņaugus.

Agrākās ziedētājas ir atrageņu sugas un šķirnes, to ziedi plaukst jau maija pirmajā pusē. Atragenēm ir pa vienam uz leju nolīkušam ziedam pagarā kātā. Selekcionāri ir radījuši ļoti daudz jaunu hibrīdu ar atšķirīgas krāsas ziediem un ziedlapu formu. Latvijā izturīgas un ilgstoši pārbaudītas šķirnes: ‘Blue Bird’ (tumši violeta), ‘Blue Dancer’ (gaiši violeta), ‘Helsingborg’ (mirdzoši tumšzili violeta), ‘Markham’s Pink’ (violetrozā), ‘Propertius’ (violetrozā), ‘White Columbine’ (balta).

Atragenes turpina ziedēt visu maiju, bet pēc tam līdz vēlam rudenim greznojas ar sudrabaini pelēkām sēklkopām. Tikai septembra beigās, oktobrī sēklu apvalks kļūst tumši brūns. Latvijas apstākļos augi ir pilnīgi ziemcietīgi un, tā kā ziedi veidojas no iepriekšējā gadā ieriestajiem pumpuriem lapu žāklēs, tos apgriezt nevajag.

Apstādījumos lielā godā jau vairāk nekā simt gadu ir tā sauktie lielziedu mežvīteņi, kurus agrāk pieskaitīja pie vienas sugas – Žakmaņa mežvīteņiem (Clematis jackmanii). Latvijas dārzos audzē vismaz 500 lielziedu mežvīteņu šķirņu, no kurām vasaras otrajā pusē zied, piemēram, ‘Jackmanii’ (uz kārtējā gada dzinumiem daudz purpurvioletu ziedu no jūlija vidus līdz septembra vidum), ‘Miss Bateman’ (balti), ‘Perle d’Azur’ (bāli violeti), ‘Comtesse de Bouchaud’ (gaiši purpursarkani), ‘Ernest Markham’ (tumši violetsarkani), ‘Victoria’ (violeti).

Saistītie raksti

Lielziedu mežvīteņiem dzinumus katru rudeni apgriež līdz zemei. Nedaudz piesedz, lai stāds izturētu kailsalā. Tiklīdz augsne atkūst, tas steidz izaudzēt jaunus dzinumus ar ziedu simtiem sāndzinumu galotnēs. Ziedēt sāk jūlijā, augustā un turpina līdz septembra beigām. Lielziedu mežvīteņus audzē pie augstiem balstiem, ēku sienām, ar tiem veido pergolas un nosedz žogus.

Viena no visvēlāk ziedošajām sugām ir zobainlapu mežvītenis (Clematis serratifolia), kam plaukst tūkstošiem dzeltenu ziediņu, bagātinot ainavu rudenī. Tītenis ir līdz 3 m augsts, ātri aug, ar nokareniem, mazliet smaržīgiem 3–5 cm diametra ziediem, kas priecē līdz pat salam. Suga Latvijā ir pilnīgi ziemcietīga. Apgriežot jādomā par formu, jo ļoti bagātīgi zarojas un aizņem lielu platību. Var apgriezt zemu, jo ziedi veidojas uz kārtējā gada dzinumiem. Ziedus un kopaugļus izmanto ziedu kompozīcijām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
3 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Sausums posta Latviju. Svētdien izcēlušies vairāki jauni meža ugunsgrēki
4 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Kad notiek cīņa par cilvēku prātiem, tāda lieta kā nacionālā identitāte, ir būtiski svarīga. Intervija ar Latvijas Vēstures institūta direktoru Gunti Zemīti
Intervija 52 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
4 stundas