Praktiski
Dārzs

Krāšņo hortenziju šķirnes skaistai kolekcijai. Izvēlies savam daiļdārzam!0


‘Vanille Fraise’
‘Vanille Fraise’
Foto – Anita Kazaka

“Vēlos dārzā iestādīt vairākas hortenziju rindas – ar lieliem, skaistiem un mazākiem ziediem. Vai kādā stādaudzētavā ir izveidota kolekcija, kur augus iespējams arī nopirkt? Gribu uzzināt par šķirņu jaunumiem.” G. PRIEDĪTE

Hortenzija ir viens no skaistākajiem košumkrūmiem, kam ziedu priekšnesums atkarīgs no audzētāja čakluma. Tai labpatiks humusvielām bagāta, auglīga, caurlaidīga, mēreni mitra augsne; ar bagātīgu ziedēšanu krūms priecēs saulainā vietā. Ja augsne būs pārāk sausa, daļa no krāšņajām ziedkopām izkaltīs un nobrūnēs priekšlaicīgi. Audzējot pilnīgā ēnā, dzinumi izgāzīsies un krūms zaudēs dekorativitāti. Salīgākajām sugām un šķirnēm vēlama aizsargāta vieta, un ziemā tās ieteicams piesegt.

Dekoratīvajām formām bieži vien visi ziedi ir sterili (neauglīgi). Klasiskais hortenziju selekcijas virziens bijis vērsts uz lielāku sterilo ziedu daudzumu un krāsu, bet ir arī tādi jaunākie selekcijas sasniegumi, kam ir īpatnēja sterilo ziedu forma un pat pildīti ziedi.

Pasaulē ir atklātas aptuveni 80 hortenziju sugas. Lielākoties tās ir krūmveida. Pēdējos gados no ārzemēm ieved arvien vairāk interesantu un daudzveidīgu hortenziju šķirņu, kas selekcionētas Beļģijā, Kanādā, Holandē. Pasaulē to skaits jau skaitāms vairākos simtos. Vērtīgākās šķirnes vietējie stādaudzētāji pavairo. Dažādu sugu un šķirņu hortenzijas aplūkojamas ne tikai Baltezera kokaudzētavas, bet arī Nacionālā botāniskā dārza kolekcijā.

Skarainās hortenzijas

‘Bokraflame’ (‘Magical Candle’) – līdz 1,5 m augsts, kompakts krūms. Lielas ziedkopas, kas maina krāsu – sākumā tās ir baltas ar zaļganu nokrāsu, rudenī kļūst sarkanrozā.

‘Bulk’ (‘Early Sensation’) – 1,5–2 m augsts krūms. Izplests, stāvs vainags ar koši zaļām lapām. Ziedi sākumā ir balti, vēlāk mainās uz rozā. Ļoti lielas ziedkopas, kas stingro dzinumu dēļ nenoliecas un saglabā krūma perfekto formu.

‘Levana’ – stāvs, 3–5 m augsts krūms ar baltām, līdz 50 cm garām konusveida skarām.

‘Mega Mindy’ – stāvs, līdz 1,8 m augsts un 1 m plats krūms ar lieliem, baltiem līdz tumši sarkanrozā ziediem.

‘Phantom’ – katra dzinuma galā ir milzīgas, blīvas, līdz 35 cm garas ziedkopas. Sāk ziedēt vasaras vidū. Sākumā ziedi ir balti, tad iekrāsojas gaiši rozā. Ziedu krāsas intensitāte atkarīga no augsnes skābuma. Krūms ir 2 m augsts.

‘Pinky Winky’ – stāvs, 2–2,5 m augsts un 2 m plats krūms ar stāvām ziedkopām. Sterilie ziedi sākumā ir balti, vēlāk – intensīvi rozā, pat iesarkani.

‘Renhy’ (‘Vanille Fraise’) – viena no šķirnēm ar visintensīvāko ziedu krāsu. Liels, 2–2,5 m augsts krūms ar baltiem, vēlāk sārtiem līdz intensīvi tumši rozā ziediem.

‘Sundae Fraise’ – noapaļots, kompakts, 1–1,5 m augsts krūms ar garenām konusveida ziedkopām. Ziedi sākumā ir balti, bet drīz vien iekrāsojas rozā, pēc tam tumši sarkanā krāsā. Šķirne piemērota mazām terasēm un nelieliem dārziem.

‘Wim’s Red’ – stāvs, 1,2–1,8 m augsts krūms. Ziedi sākumā ir balti, vēlāk – gaiši rozā līdz tumši sarkani.

‘Silver Dollar’ – bagātīgi ziedošs, kompakts, 1,2–1,6 m augsts krūms ar stingriem dzinumiem. Ziedkopa ir kompakta, balta, viegli smaržojoša. Laba šķirne nelieliem dārziem.

‘Great Star’ – ļoti savdabīga šķirne, kam zieds nemaz neatgādina hortenziju (vieniem tas asociējas ar orhideju, citiem – ar tauriņu). Krūms ir 1,5 m augsts. Ziedi sakopoti ne pārāk lielās, bet smaržīgās ziedkopās.

‘Diamont Rouge’ – 1,5 m augsts krūms. Ziedi sākumā ir balti, pēc tam – rozā līdz sarkanā krāsā.

Saistītie raksti

‘Bobo’ – zems, kompakts, 1–1,2 m augsts un 1 m plats krūms. Lēnaudzīga, bagātīgi ziedoša šķirne ar dzeltenīgi baltiem ziediem.

Kokveida hortenzija

‘Invincibelle Spirit’ – tiek reklamēta kā sārtā ‘Annabelle’. Noapaļots, 1 m augsts krūms. Ziedēšanas sākumā sterilie ziedi ir bāli rozā, apakšpusē tumši rozā. Vēlāk atkarībā no apgaismojuma to tonis izlīdzinās.

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Vecu ķieģeļu izmantošana rūpīgi jāizvērtē
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā viegli sadalīt granātābolu bez ķēpas?
19 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Šogad ļoti silts. Vai vajag tuntulēt skujeņus, lai pasargātu no saules apdegumiem?
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Krūmiņam un Raitumam piemēro kopumā 86 000 eiro sodu lietā par ZZS un “No sirds Latvijai” nelikumīgu finansēšanu
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Eiroskeptiķi vēlas, lai Bigbens iezvana breksitu
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokuratūra par Misānes lietu: Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nelikumīgi līdzekļi 2
9 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas izlasē uzspēlējušais Tobers pārceļas uz Polijas čempionātu
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ukrainas prezidents atsakās pieņemt Hončaruka atlūgumu
8 stundas