Praktiski
Manas tiesības

Ko Latvijas pilsoņiem nozīmēs breksits?0

Foto: Ivan Marc/SHUTTERSTOCK

Šogad 31. janvārī gaidāma Apvienotās Karalistes (AK) formāla izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) un pārejas perioda sākšanās, kas nozīmē, ka īstā izstāšanās un reālas izmaiņas vēl tikai priekšā.

Ilgā neskaidrība ir radījusi visdažādākās baumas un pārpratumus. Runā, ka kādā brīdī visus “metīs ārā”, ka Latvijas pilsoņiem steidzami nepieciešams kārtot darba atļaujas, lai turpinātu strādāt AK, ka radiem vajadzēs vīzas, lai brauktu ciemos.

Veikli darboņi tirgo visu, ko vien var, pat reģistrāciju jaunajam pastāvīgā iedzīvotāja statusam (angliski – settled vai pre-settled), ko var patstāvīgi veikt pilnīgi par brīvu.

Šajā rakstā būs informācija tikai par Latvijas pilsoņiem, jo Latvijas nepilsoņiem un trešo valstu pilsoņiem noteikumi ir citādi.

 

Kas notiks 31. janvārī

31. janvāra naktī notiks formālā izstāšanās no ES, kas nozīmē, ka sāksies pārejas periods, vienkāršākiem vārdiem runājot – gatavošanās uz īsto izstāšanos, kad AK tiešām atstās ES.

To, cik ilgi turpināsies pārejas periods, vēl neviens nezina, taču ātrākais iespējamais izstāšanās datums ir šī gada 31. decembris. Taču, ja izdosies vienoties ar ES, tad laika ir vēl vairāk – līdz pat 2021. gada jūnijam vai pat vēl ilgāk.

Mēs, Latvijas pilsoņi, joprojām varēsim brīvi pārvietoties pēc sirds patikas līdz pat pārejas perioda beigām, tas ir, 31. decembrim vai vēlāk, bet to lems ES un AK divpusējās sarunās. Kamēr pārejas periods nav beidzies, tikmēr varam gan braukt ciemos, gan pārvākties uz dzīvi AK, gan strādāt.

Varam sūtīt paciņas radiem bez muitas maksāšanas, braukt iepirkties vienā vai otrā virzienā. Viss tieši tāpat, kā dodoties uz citām ES valstīm.

Daži britu darba devēji un mājokļu izīrētāji ir pārcentušies un sākuši prasīt pierādījumus uzturēšanās statusam, taču pagaidām šāda prasība nav īsti likumīga, un prasītājiem var ieteikt palasīt oficiālo informāciju valdības saitē www.gov.uk.

Pēc pārejas perioda beigām brīvā kustība beigsies. Ciemos vai tūrisma braucienā varēsim doties, taču pārvākties uz dzīvi un strādāt AK vairs nebūs tik vienkārši.

Nāksies arī sekot tam, kāda ir līdzi vesto vai sūtīto jauno preču vērtība, jo būs jāmaksā muita un PVN. Tādēļ tiem, kuri plānojuši pārvākties no vienas valsts uz otru, tas būtu jādara šogad.

 

Nevajadzēs ne vīzas, ne darbatļaujas

• Vai Latvijas pilsoņiem, dodoties uz Apvienoto Karalisti, vajadzēs vīzas? Nē, nevajadzēs. Ne tagad, ne vēlāk, vismaz tā apgalvo oficiālie avoti.

• Vai Latvijas pilsoņiem būs nepieciešamas darba atļaujas? Nē, ne pašlaik un arī pārejas perioda laikā nevajag. Tiem, kuri ieradīsies valstī pēc īstās izstāšanās, visticamāk, darba atļaujas vajadzēs.

Taču – uzmanību! – tiem, kuri tajā brīdī atradīsies AK un būs nokārtojuši jauno rezidenta statusu, nekādas atļaujas nevajadzēs.

 

Kas ir settled statuss?

“Nu, nevajag nekādas atļaujas ES pilsoņiem! Tas britu Iekšlietu ministrijas (Home Office) dokuments bija kādreiz jādabū, bet vēlāk izrādījās, ka no AK puses tas bija nelikumīgi!” raksta kāda sašutusi latviete sociālā tīkla Facebook diskusijā.

Taču ieraksta autorei nav taisnība – AK oficiālajā lapā tieši bija uzsvērts, ka Permanent residence card eiropiešiem nav nepieciešama, taču tie, kuri ne visai labi saprot angliski, to nelasīja un paļāvās uz veiklajiem darboņiem, kas par šīs – patiesībā nevajadzīgās – kartes kārtošanu prasīja vairākus simtus sterliņu mārciņu.

Settled – rezidenta – statuss tiek piešķirts tiem, kuri AK ir nodzīvojuši piecus un vairāk gadu, bet pre-settled – pirmsrezidenta – tiem, kuri mazāk par pieciem gadiem. Ja vien cītīgi maksāti nodokļi, tad šo jauno statusu iegūt ir pavisam viegli un ātri.

Nekādu karšu vai zīmogu pasē nav, informācija par statusu ir atrodama tiešsaistē. Tiem, kas pērn pieteicās laikus, statusu piešķīra pāris dienu laikā, bet tautieši zina stāstīt, ka pašlaik atbilde esot jāgaida pat mēnešiem ilgi, tādēļ īpaši kavēties ar pieteikšanos nevajadzētu.

Pagājušā gada novembra beigās jauno rezidenta statusu bija ieguvuši jau 79 500 Latvijas pilsoņu (no apmēram 117 000). Lai pieteikumu noraidītu, ir jābūt ļoti nopietnam iemeslam, piemēram, nepietiek pierādījumu tam, ka cilvēks atrodas valstī vai ir krimināla sodāmība, ko cenšas noklusēt.

Kas notiks ar tiem, kuriem jaunā statusa nebūs? Pavisam vienkārši – uz tiem attieksies jaunie imigrācijas nosacījumi. Briti nav vēl izlēmuši, kādi tieši tie būs, taču jau tagad skaidrs, ka ierobežojumu būs daudz. Precīzi noteikumi vēl nav zināmi, jo jaunais parlaments tika ievēlēts tikai decembra vidū.

Tie eiropieši, kuri nebūs sakārtojuši dokumentus, no valsts tiks izraidīti. Ciemiņi un tūristi drīkstēs uzturēties trīs mēnešus bez vīzas, bet skaidrs, ka tas, kurš valstī aizķēries vairākus gadus, nav nekāds tūrists.

 

Vai autovadītāja apliecība jāmaina?

ES autovadītāja apliecība nav jāmaina. Tāpat kādu laiku turpinās darboties EHIC kartes (ES veselības apdrošināšana, Latvijā saukta par EVAK), iespējams, ka tās nemaz neatcels.

Brīdī, kad AK pilnībā izstāsies, sāks darboties ar trešajām valstīm spēkā esošie muitas noteikumi, kas nozīmē, ka, piemēram, lidmašīnas bagāžā vairs nedrīkstēs vest neierobežotu daudzumu dāvanu bez muitas maksāšanas.

Taču precīzi par plānotajām izmaiņām būs zināms vēlāk, kad beidzot starp AK un ES būs panākta vienošanās par izstāšanās noteikumiem.

Vienīgais, kas pašreiz ir zināms pilnīgi droši – AK no ES izstāsies, un AK dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem ir obligāti jāpiesakās jaunajam statusam, neaizmirstot, ka jāpiesaka arī nepilngadīgie bērni, ja viņiem nav britu pilsonības.

 

Svarīgi!

Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem šogad obligāti jāpiesaka sevi un savi nepilngadīgie bērni jaunajam uzturēšanās statusam.

Informācija ES pilsoņiem Apvienotajā Karalistē

• Britu valdības oficiālajā mājaslapā par izmaiņām saistībā ar breksitu: https://www.gov.uk/brexit

Saistītie raksti

• Būtiskākās informācijas tulkojums latviski: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.lv

• Breksita sadaļa Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā: https://www.mfa.gov.lv/konsulara-informacija/brexit-pilsonu-tiesibas

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas