Praktiski
Manas tiesības

Ko darīt, ja nepatīk tiesnese, kura nozīmēta lietā par laulības šķiršanu un mantas sadali?0

Foto-Fotolia

Ko darīt, ja man nepatīk tiesnese, kura nozīmēta lietā par laulības šķiršanu un mantas sadali? Cik zinu, šī tiesnese ir personīgi ļoti labi pazīstama ar manu sievu, tāpēc jau tagad varu prognozēt, ka lēmums noteikti būs man nelabvēlīgs. Vai ir kāda iespēja no šīs tiesneses atteikties? KASPARS RĪGĀ

Pats sevi atbrīvo no lietas

Vienkārši kāda lietas dalībnieka nepatika pret tiesnesi nav iemesls, lai no tās atteiktos. Civilprocesa likumā ir precīzi noteikts, kad tiesnesim liegta iespēja piedalīties lietas izskatīšanā. 19. pantā uzskaitīti gadījumi, kad iespējama tiesneša atstatīšana un noraidīšana:

• ja lietas iepriekšējā izskatīšanā viņš bijis lietas dalībnieks, liecinieks, eksperts, tulks vai tiesas sēdes sekretārs;

• ja viņš ir radniecības attiecībās līdz trešajai pakāpei vai svainības attiecībās līdz otrajai pakāpei ar kādu no lietas dalībniekiem vai šādās attiecībās ar kādu no tiesnešiem, kas izskata lietu;

• ja ir personīgi tieši vai netieši ieinteresēts lietas iznākumā vai pastāv citi ap­stākļi, kas rada pamatotas šaubas par viņa objektivitāti.

Tiesnesis, kas piedalījies lietas izskatīšanā pirmās instances tiesā, nevar piedalīties šīs lietas izskatīšanā apelācijas vai kasācijas instances tiesā, kā arī jaunā lietas izskatīšanā pirmās instances tiesā, ja ir atcelts spriedums vai lēmums par tiesvedības izbeigšanu vai prasības atstāšanu bez izskatīšanas, kas sastādīts, viņam piedaloties. Savukārt tiesnesis, kas piedalījies lietas izskatīšanā apelācijas vai kasācijas instances tiesā, nevar piedalīties šīs lietas izskatīšanā pirmās instances tiesā vai apelācijas instances tiesā.

Šādos gadījumos tiesnesis pats sevi atstata līdz lietas iztiesāšanas sākumam. Ja kādu no 19. pantā minētajiem apstākļiem tiesnesis atklāj lietas iztiesāšanas gaitā, sevis atstatīšana jāveic tiesas sēdē, norādot atstatīšanas iemeslus. Tad tiesa lietas izskatīšanu atliek.

Katrs var pieteikt noraidījumu 

Ja tiesnesis nav sevi atstatījis, jebkurš lietas dalībnieks par likumā minētajiem gadījumiem var pieteikt noraidījumu tiesnesim vai vairākiem tiesnešiem vienlaikus, norādot katra tiesneša atstatīšanas iemeslus.

Noraidījumu var pieteikt rakstveidā vai mutvārdos, un par to veic ierakstu tiesas sēdes protokolā. Tas jādara, pirms uzsākta lietas izskatīšana pēc būtības. Vēlāk noraidījumu var pieteikt, ja tā iemesls kļuvis zināms lietas iztiesāšanas laikā. Ja pieteikts noraidījums, tiesa uzklausa citu lietas dalībnieku viedokli un tiesnesi, kuram noraidījums pieteikts. Sēdē pieteikto noraidījumu tiesa izlemj apspriežu istabā. Lietā, kuru tiesnesis izskata vienpersoniski, pieteikto noraidījumu izlemj pats tiesnesis, bet, ja lietu izskata koleģiāli, pieteikto noraidījumu izlemj šādā kārtībā:

1) par vienu tiesnesi lemj pārējais tiesas sastāvs (ja balsis sadalās līdzīgi, tiesnesis ir noraidīts);

2) par vairākiem tiesnešiem ar balsu vairākumu izlemj tā pati tiesa pilnā sastāvā.

UZZIŅA

• Ja noraidīts tiesnesis vai vairāki tiesneši, lietu izskata tā pati tiesa citā sastāvā.

• Ja jaunu tiesas sastāvu nav iespējams izveidot, lietu nosūta cita rajona (pilsētas) tiesai vai citai apgabaltiesai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aicina neuzķerties uz elektrības taupīšanas “brīnumierīču” reklāmām
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kauleņkokiem patīk vējā
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Mutē kūstoši šokolādes kēksiņi
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 6 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
16 stundas