Praktiski
Manas tiesības

Sociālajā jomā šogad gaidāmas vairākas izmaiņas. Kas jāzina pensionāriem?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Lūka/LETA

Vairākas izmaiņas šogad mūs sagaida arī sociālajā jomā. Vispirms par to, kas jāzina pensionāriem.

 

Kad varēs iet un cik saņems

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) preses sekretāre Iveta Daine informē, ka pensijas vecums 2019. gadā ir 63 gadi un 6 mēneši, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem, bet pensijas vecums priekšlaicīgas pensionēšanās gadījumā, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir 61 gads un 6 mēneši.

Piešķirot vecuma pensiju 2019. gadā, apdrošināšanas iemaksu algas indekss būs 1,1064.

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais minimums pensijām šogad būs 270 eiro mēnesī, bet IIN likme pensijām līdz 1667 eiro mēnesī – 20%, savukārt par to daļu, kas ir virs 1667 eiro, – 23 procenti.

Kopš 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās – ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā tiks sasniegts 65 gadu vecums.

 

Ja pensijas saņēmējs miris

Ja pensijas saņēmējs miris pēc 2019. gada 1. janvāra, tad pārdzīvojušajam laulātajam, kurš ir Latvijas Republikas vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālās valsts pensijas saņēmējs, piešķirs pabalstu 50% apjomā no mirušajam laulātajam piešķirtās pensijas, ieskaitot piemaksu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, ja šāda piemaksa bijusi piešķirta mirušajam pensijas saņēmējam.

Pārdzīvojušajam laulātajam jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) ar iesniegumu.

Tiesības uz pabalsta izmaksu ir 12 mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja pieprasījums iesniegts sešu mēnešu laikā no pensijas saņēmēja nāves dienas.

Ja tas iesniegts vēlāk, tad ne vairāk kā 6 mēnešus atpakaļ 12 mēnešu periodā pēc miršanas.

Ja pensijas saņēmēja nāve reģistrēta pēc šā gada 1. janvāra, pensijas saņēmēja ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, apbedīšanas pabalstā iekļaus arī piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, ja šāda piemaksa bijusi piešķirta mirušajam pensijas saņēmējam.

 

Pārrēķināšana un piemaksas

Latvijas pilsoņiem (vīriešiem un sievietēm) jebkura veida dienesta periods PSRS Bruņotajos spēkos līdz 1990.gada 31.decembrim, kā arī dienests Latvijas teritorijā no 1991.gada 1.janvāra, veido apdrošināšanas stāžu. Personām, kurām pensija jau piešķirta,
bet dienesta laiks nav bijis ieskaitīts apdrošināšanas stāžā, jāvēršas VSAA nodaļā ar iesniegumu un dokumentu, kas apliecina dienesta laiku, ja šāds dokuments nav bijis iesniegts VSAA nodaļā.

Vecuma pensiju indeksācija tāpat kā pērn būs atkarīga no kopējā apdrošināšanas stāža. Taču no šā gada 1. oktobra paredzēts jaunums – tiem, kuriem apdrošināšanas stāžs būs 45 gadi un vairāk, pensiju indeksēs, ņemot vērā 80% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Arī pensiju, kas piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos tiem, kuru stāžs būs 45 gadi un vairāk, indeksēs, ņemot vērā 80% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Saistītie raksti

Piemaksas apmēru par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim (tagad – 1,50 eiro pensijām, kas piešķirtas līdz 1996. gadam, un viens eiro – pensijām, kas piešķirtas no 1997. gada), oktobrī pārskatīs, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu objekta maksimālais apmērs laikā no 2019. līdz 2021. gadam būs 62 800 eiro gadā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
13 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
8 stundas