Praktiski
Mājas

Kas ir gudrās mājas: 4 lietas, kas par tām jāzina0

Publicitātes foto

Laikā, kad tehnoloģijām ir liela loma mūsu ikdienā, arvien biežāk dzirdam par viedajām, automatizētajām māju sistēmām, kas ne tikai krietni atvieglo ikdienu, bet arī sniedz paaugstinātu komfortu mājokļa iemītniekiem. Par viedo māju risinājumiem River Breeze Residence apartamentos, klientu paradumiem un vēlmēm, kā arī nākotnes tendencēm stāsta SIA “Lucidus” SMART nodaļas vadītājs Krišjānis Vīdušs.

1. Kas ir viedā jeb gudrā māja un kā tas darbojas?

Publicitātes foto


Krišjānis Vīdušs stāsta: “Par viedajām mājām (Smart house) mūsdienās sauc tādus mājokļus, kuros ir ierīkotas automatizētas ēku vadības sistēmas – tehnoloģijas, kas mājokļa iemītniekiem ļauj daudz vienkāršāk un ērtāk pārvaldīt savu mājokli un tajā notiekošo. Viedo māju tehnoloģijas tiek veidotas vienotā vadības sistēmā, kas ietver visas pamata mājokļa funkcijas: apkures, apgaismojuma un klimata kontroli, kā arī drošības, multimediju un citu funkciju izpildi. Viedajās mājās visas ierīkotās funkcijas savā starpā ir saistītas un viena ar otru spēj “komunicēt”. Daudzās pasaules valstīs automatizētās sistēmas tiek uzstādītas saskaņā ar spēkā esošiem automatizācijas, tai skaitā KNX standartiem. Arī mēs, Lucidus SMART, izmantojam KNX standartiem atbilstošas automatizētās sistēmas.

2. Kādas ir viedo māju iespējas?

Publicitātes foto


“Svarīgi ir pievērst uzmanību tam, ko vēlamies paši un kas mums ir svarīgi, lai savās mājās justos ērti un droši. Mēs dzīvojam moderno tehnoloģiju laikmetā, kad tiek radīti arvien jauni, aizraujoši un ērti risinājumi, kas maina un ietekmē mūsu ikdienu un to, kā strādājam vai pavadām savu brīvo laiku. Viedie risinājumi mūsu mājoklī vairs nav kaut kas tāls, dārgs un nesasniedzams – tie ar katru gadu kļūst arvien saprotamāki un arī nepieciešamāki katram no mums,” stāsta Krišjānis Vīdušs.

Izplatītākās viedo māju funkcijas neapšaubāmi padara mūsu ikdienu ērtāku un, protams, nodrošina ievērojamus enerģijas ietaupījumus:

1. Apkures sistēma – lai nezaudētu optimālo temperatūru telpā, sistēma regulē apkuri, kā arī samazina siltuma daudzumu, ja telpā ir papildus siltuma avots. Kā arī uztur temperatūru gaidstāves režīmā telpās, kas netiek izmantotas.

2. Klimata kontrole – siltuma, gaisa un mitruma parametrus iespējams iestatīt atkarībā no laikapstākļiem un cilvēku skaita telpās. Tāpat sensori fiksē gaisa kvalitāti – sildītas un vēdinātas tiek tikai tās telpas, kurās tas nepieciešams. Tik pat būtiska ir arī klimata uzturēšana telpās ar dabīgā koka mēbelēm un parketa grīdas segumu.

3. Apgaismojuma automātiskā vadība. Dažādu apgaismojuma scenāriju izvēle vai individuāls gaismas intensitātes samazinājums. Kustību sensori ieslēgs gaismu, kad būsiet telpā, un izslēgs to, kad aiziesiet.

4. Aizkaru un žalūziju atvēršanas un aizvēršanas iespēja, izmantojot mobilo aplikāciju viedierīcē vai sienā iebūvētu monitoru, tieši tāpat žalūziju aizvēršana notiek automātiski brīžos, kad neviena nav mājoklī, ļauj ekonomēt uz apkurei un dzesēšanai patērētajiem energoresursiem.

5. Multimediju sistēmas – mūzikas ieslēgšana vai TV kanālu pārslēgšana attālināti savā viedierīcē; audio sistēmu salāgošana ar viedierīci, lai attiecīgi būtu iespējams atskaņot mūziku telpā kurā atrodaties, pat ja pārvietojaties pa savu mitekli.

6. Iespēja pārvaldīt sava mājokļa enerģijas patēriņu- no elektrības līdz pat gāzes un ūdens rādītājiem, tādējādi palīdzot sekot līdzi ikmēneša izdevumiem.

7. Iespēja iestatīt atvaļinājuma laiku. Mājoklis iemītnieka prombūtnes laikā būs drošībā, un tā iemītnieks varēs būt mierīgs. Iespēja iestatīt prombūtnes laiku, kas liks mājoklim „celt trauksmi” – signalizēt apsardzes firmām jebkurā situācijā, kad tiks fiksēta kustība mājoklī, piemēram, durvju vai logu atvēršanās.

8. Drošības sistēma – ilūzijas veidošana mājoklī prombūtnes laikā ar ikdienas rituālu imitēšanas funkciju. Tāpat, ja mājās ir bērni, iespējams iestatīt kuras elektroierīces bērns var un nevar ieslēgt.

3. Kas ir nepieciešams, lai ierīkotu viedo māju?

Publicitātes foto
Saistītie raksti


“Lai ierīkotu viedo māju svarīgākais ir noformulēt savas vajadzības un ierastos rituālus. Tas dos priekšstatu par sistēmām, ko tālāk būs nepieciešams piesaistīt. Tad arī ir daudz vieglāk izvērtēt iespējamās izmaksas un salīdzināt tās ar potenciālo ietaupījumu vai sagaidāmo komforta līmeņa paaugstināšanos. Kad tas ir fiksēts, tad jau ir daudz vieglāk veidot sistēmu. Ļoti palīdz ēkas inženiersistēmu projekts, kas ļauj pēc iespējas precīzāk prognozēt nepieciešamo materiālu un iekārtu apjomu, kā arī dažādu sistēmu salāgošanas iespējamību. Tālāk, jau ieteicams konsultēties ar kādu speciālistu, kas varēs ieteikt optimālo risinājumu,” saka Krišjānis Vīdušs.

4. Kas gaidāms nākotnē?

Tehnoloģiju pasaulē daudz ir dzirdēts par Aleksu, kas atbild uz jautājumiem un izpilda daudzas mājokļa īpašnieka vēlmes – piemēram, izslēdz/ieslēdz gaismu vai mūziku. Vai var teikt, ka mākslīgais intelekts ir Smart house nākotne?
Eksperts: “Pavisam droši var teikt, ka tā jau ir šodiena. Šādas sistēmas jau šobrīd darbojas, un arī Latvijā esam klientiem uzstādījuši ar balsi un dažādām komandām darbināmus risinājumus, taču ar viedās mājas sistēmām, es pat teiktu, ir jāspēj domāt ārpus pierasto lietu kārtības. Šis ir laiks, kas mums māca, ka daudz kas notiek jaunos veidos, tā pat arī viedās mājas – ļaujot tehnoloģijām mums palīdzēt ikdienā, mēs varam vairāk laika veltīt sev un saviem tuvajiem. Tikai pirms dažiem gadiem likās neticami pašapkalpošanās kases lielveikalos, taču nu tā ir ikdiena. Tas pats notiek arī viedo māju tehnoloģijās, dažādas viedierīces savā starpā sazinās un darbojas efektīvāk. Kā teicis Stīvs Džobs: “Tehnoloģijas nav nekas. Tas, kas patiešām ir svarīgi un ļoti pareizi – tā ir ticība cilvēkiem. Dodiet viņiem instrumentus, un ar to palīdzību cilvēki spēs izveidot kaut ko patiesi skaistu.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
2 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 53 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
3 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas