Praktiski
Dārzs

Kas darāms dārzā no 13. līdz 20. jūnijam?0

Foto – Ieva Lūka/LETA

13.–15. jūnijs. Sakņu dienas.
Autori: Ilze Žola, Ārija Rudlapa

Sēj burkānus, galda bietes, kāļus, rāceņus rudens ražai. Kāļus un bietes var stādīt arī ar dēstiem. Ja nav pagūts, var iestādīt pat kartupeļus, tikai vēlams izvēlēties agrās šķirnes. Tos, kas jau aug, vago un aprušina. Kad kartupeļu lapas sakļaujas, rušināt un vagot ir par vēlu, toties ļoti bieži, ne tikai sakņu dienās, jāpārbauda, vai kartupeļu lapu apakšpusēs oliņas nav sadējušas Kolorādo vaboles vai posta darbus nav sākuši to rijīgie kāpuri. Mazās platībās šīs vaboles, kāpurus un oliņas iznīcina mehāniski. Ar pelniem un nātru vircu piebaro sīpolus, bet to dara tikai tad, ja augsne ir mitra. Pelnus ap sīpoliem apkaisa un sekli ierušina zemē. Retinot jaunās bietītes, ar tām var apstādīt vēl vienu dobi. Ravē sakņu dārzus. Stāda košumkrūmus un kokus no konteineriem. Sēj zālienu. Pavairo augus ar spraudeņiem.

6. jūnijs. Ziedu dienas. S

tāda vasaras puķes. Ziemcietēm nogriež vecās ziedkopas. Ja nepieciešams, mēslo puķes. Pļauj zālienus, kuros daudz ziedošu augu. Norok pavasara sīpolpuķes. Pārstāda narcises no dobes dobē. No ceturt­dienas, 16. jūnija, pēcpusdienas līdz pat vasaras astronomiskajam sākumam (20./21. jūnijā) vāc ārstniecības augus tējām, uzlējumiem, izvilkumiem spirtā vai eļļā, kā arī dažādas zāles un zarus pirtsslotām. To labāk darīt priekšpusdienās.

18.–19. jūnijs. Lapu dienas.

Sēj salātus un spinātus rudens ražai. Sēj arī skābenes un lapu pētersīļus rudens un nākamā pavasara ražai. Mitrā laikā, kad augsne mitra, mēslo kāpostus, kolrābjus, ziedkāpostus. Ierīko jaunus zālienus. Tukšajās dobēs sēj griķus, sinepes un citus zaļmēslojuma augus. Ierobežo gliemežus, apberot ap augiem pelnus, sasmalcinātas olu čaumalas vai citus materiālus. No neziedošām nātrēm, tauksaknēm un citām nezālēm gatavo nezāļu vircu.

20. jūnijs. Augļu diena.

Apkopj segtajās platībās augošos gurķus un tomātus – tos piesien, pietin, izlauž pazarītes un sānvasas. Mēslo tomātus, gurķus, kabačus, ķirbjus un citus augļaugus. Augļu kokiem veido vainagus, retinot jaunos dzinumus; ja nepieciešams, normē ražu. Aprok vai appļauj augļu koku apdobes. Lasa ogas, gatavo ievārījumus. Vāc ārstniecības augus, griež zarus un sien pirtsslotas.

Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. 3 vislabākās auksto zupu receptes: gardas un neparastas
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Lai nebūtu jādzīvo blakus tīģerim: kā izvēlēties kaķi
3 dienas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Labākie kaimiņi – draugi augiem: atbaida kaitēkļus un sekmē aputekšņošanos
3 dienas

Lasītākie

VK
Vita Krauja
Kultūra
“Grozi, kā gribi, bet izrādei jānotiek šeit un tagad!” Saruna ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku
Intervija 1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām 1
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 1
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Kļūs vēsāks, bet vai pierims vējš? Laika prognoze pirmdienai 1
2 stundas