Praktiski
Manas tiesības

Kāpēc neko nepiemaksā pie pensijas?3


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

“Mans kopējais darba stāžs ir 44 gadi, bet līdz 1995. gada 31. decembrim uzkrātais apdrošināšanas stāžs ir 28 gadi. Par visiem darba gadiem maksāju nodokļus. Vecuma pensijā aizgāju 2014. gada 1. jūnijā. Kāpēc man par uzkrāto darba stāžu līdz 1996. gadam nemaksā ne centa un arī indeksācijā oktobrī nepieskaita ne centu? Vai neesmu to nopelnījusi? Ienākuma nodokli gan ietur no manas pensijas, kura ir 286 eiro,” vaicā lasītāja.

 

Nepieciešami lieli papildu līdzekļi

Labklājības ministrija(LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska atgādina – piemaksu sākotnējais mērķis bija sniegt finansiālu valsts atbalstu tiem pensionāriem, kuri pensionējās līdz 1996. gadam vai reformas pirmajos gados un kuriem bija liels stāžs un zemas pensijas.

“Jau sākotnēji, ieviešot piemaksas 2006. gadā, to piešķiršana bija paredzēta tikai uz laiku – līdz 2009. gada 31. decembrim. Piemaksu piešķiršana ekonomiskās izaugsmes laikā tika paplašināta un pagarināta, tādējādi radot

būtisku papildu slogu uz speciālo budžetu, jo to izmaksāšanai nepieciešamais finanšu līdzekļu apjoms nebija ieplānots sociālās apdrošināšanas iemaksu likmē un tika segts uz citu sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēju rēķina, bet no 2014. gada 1. janvāra piemaksas tiek finansētas no valsts pamatbudžeta līdzekļiem,” skaidro LM pārstāve.

Personas, kuras pensijā devās pēc 2012. gada 1. janvāra, jau vairāk nekā sešpadsmit gadus bija uz iemaksām balstītās pensiju sistēmas dalībnieki, tāpēc viņu pensijas apmēru salīdzinoši mazāk ietekmē gan piemaksas kompensējošais raksturs, gan līdz 1996. gadam uzkrātais apdrošināšanas stāžs.

Saistītie raksti

Lai piešķirtu piemaksas visiem pensionāriem, kuriem ir apdrošināšanas stāžs līdz 1996. gadam, esot nepieciešami lieli papildu līdzekļi no valsts pamatbudžeta.

“Vēršam uzmanību – aprēķinot vecuma pensiju, tiek ņemti vērā visi personas darba gadi, to skaitā arī tie, kas uzkrāti līdz 1996. gadam,” piebilst Dace Trušinska, “turklāt vecuma pensijas indeksācijā tiek piemērots lielāks indekss tām pensijām, kuras piešķirtas par lielāku apdrošināšanas stāžu, kuru veido arī darbs līdz 1996. gadam.”

LA.lv
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Aizkari no betona, palagi, kas izstrādā C vitamīnu, dīvāni, kas tumsā spīd: Gudrie audumi ienāk interjerā!
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kāpēc regulāri tiek izsists automātiskais drošinātājs?
13 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Vai var pieprasīt garāku bērna kopšanas atvaļinājumu, ja bērnam nav vietas bērnudārzā?
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
“Esmu palicis dzīvs un varu liecināt par notikušo.” Saruna ar Ukrainas patriotiem
Intervija 15 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Deva goda vārdu, bet uzmeta – Elbakjans paver LBS prezidenta vēlēšanu aizkulises 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viens meta ar alus pudeli, otrs – aizstāvējās un iedūra kaklā nazi…
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Daugaviņš turpina gūto vārtu sēriju, bet “Spartak” zaudē
52 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lavrovs un Šoigu saglabā amatus jaunajā Krievijas valdībā
1 stunda