Praktiski
Mājas mīluļi

Kāpēc kaķim ir paplašinātas acu zīlītes? Un kad tas liecina par problēmām?0

Foto: Pixabay

Kaķiem ir ļoti jutīgas acis, tāpēc viņiem piemīt unikāla spēja redzēt tumsā. Tīklenei ir īpaša struktūra, tāpēc acu zīlītes ļoti jutīgi reaģē uz apkārtējo gaismu – stipri izplešas tumsā, gandrīz nosedzot visu varavīksneni, vai sašaurinās šaurā strīpiņā, lai novērstu acu bojājumus.

Taču ir gadījumi, kad tās paplašinās, neatkarīgi no apgaismojuma līmeņa. Kāpēc? Atbild lapas zoosecrets.ru veterinārārste Jekaterina Grinčuka.

Kad paplašinātas acu zīlītes atbilst normai

 

Dienas laiks

Naktīs kaķiem acu zīlītes vienmēr ir paplašinātas, neatkarīgi no noskaņojuma – tā ir adaptīva reakcija, kas palīdz labāk un skaidrāk redzēt tumsā. Šie dzīvnieki spēj uztvert pat zvaigžņu gaismu.

 

Meklēšanās

Ja meklēšanās laikā kaķim ir pastāvīgi paplašinātas acu zīlītes, tas atbilst normai. Tā ir organisma reakcija uz šajā laikā notiekošajām hormonālajām izmaiņām.

Novērojamas arī citas klasiskas reproduktīvā cikla izpausmes pazīmes – skaļa ņaudēšana, biežāka urinēšana un pastāvīga starpenes laizīšana.

 

Iekšējs diskomforts, piesardzība, modrība

Bailes, stresu, pārmērīgu uzbudinājumu, agresiju neatkarīgi no gaismas intensitātes adrenalīna ietekmē vienmēr pavada ilgstoša acu zīlīšu izplešanās. Kaķi visu redz nedaudz izplūdušās kontūrās, un iekšēja diskomforta laikā viņi intuitīvi vērīgi skatās apkārt, lai saskatītu iespējamos briesmu avotus.

Neapmierinātību var pavadīt arī šņākšana, dzīvnieks paceļas “uz pakaļkājām”, pieglauž ausis. Ja mājā ienāk jauns kaķis, “vecais” mājdzīvnieks uz jauno iemītnieku reaģēs piesardzīgi un vienmēr lūkosies uz viņu ar paplašinātām acu zīlītēm.

Viss normalizēsies pēc tam, kad “kaimiņi” pieradīs viens pie otra. Reizēm pietiek, ja paņem kaķi rokās vai maigi sarunājas ar to, paglauda, lai parādītu, ka mājdzīvniekam nekas nedraud. Kaķis nomierināsies, acu zīlītes “atslābināsies” un atkal kļūs atkarīgas tikai no gaismas.

 

Aktīvas rotaļas, medības

Aktīvo spēļu laikā, skrienot, lecot vai mēģinot noķert putnu/peli, acu zīlītes visu laiku ir paplašinātas. Pirmkārt, kaķim ir skaidri jāredz potenciālais laupījums, kā arī precīzāk jāizmēra dažādi attālumi starp objektiem, lai samazinātu ievainojumu risku.

Tā ir arī dabiska reakcija uz aktīvu adrenalīna ražošanu. Spēles beigās viss normalizēsies.

 

Pēcoperācijas periods

Kādu laiku pēc anestēzijas kaķiem saglabājas paplašinātas acu zīlītes, kas nereaģē uz gaismu. Pēc ne vairāk kā 24 stundām dzīvnieks vairs neizjūt anestēzijas iedarbību un acu zīlīšu stāvoklis normalizējas.

Kad jāsāk satraukties

Ja, esot mierīgam un normālā dienasgaismā, kaķim ir paplašinātas viena vai abas acu zīlītes, tas skaidri norāda uz kādām novirzēm no normālā stāvokļa.

Noteikti vajadzētu parādīt kaķi veterinārārstam, jo iemeslu var būt daudz, un precīzi to noteikt var tikai speciālists. Turklāt paplašinātās acu zīlītes nav tik satraucošas kā tas, ka tajās nav reakcijas uz mainīgo apgaismojumu.

Nopietni acu zīlīšu paplašināšanās cēloņi

Ja viena zīlīte ir paplašināta, bet otra ir citāda izmēra, to sauc par anizokoriju. Šajā stāvoklī “nestandarta” lielajai zīlītei pilnīgi nav reakcijas uz gaismu. Obligāti jāapmeklē speciālists.

Cēloņi var būt acu slimības vai nervu sistēmas slimības, un jo īpaši smadzeņu vai redzes nerva patoloģijas. Tāds stāvoklis var izraisīt pilnīgu aklumu, ja cēlonis netiek savlaicīgi novērsts (ja iegūtā patoloģija vispār ir ārstējama).

 

Galvenie anizokorijas cēloņi ir:

• tīklenes atrofija,

• aizmugurējais uveīts,

• slēgta kakta glaukoma,

• smadzeņu audzēji (reti),

• redzes nerva atrofija,

• acs asins apgādes traucējumi,

• paaugstināts intrakraniālais spiediens u.c.

 

Ja kaķim traucēta kustību koordinācija (drebelīga gaita), paplašinātas acu zīlītes, novērojama vemšana

Pirmais, par ko būs aizdomas, ir saindēšanās. Jāpievērš uzmanība vemšanas biežumam, saturam, tam, vai acis vispār reaģē uz gaismu, un jāved kaķis pie veterinārārsta.

Palielinātas acu zīlītes parasti liecina par saindēšanos ar tādiem toksīniem, kurus neitralizēt un izvadīt no organisma ar saviem spēkiem neizdosies. Saindēšanās avots var būt zāles, indīgi augi vai sliktas kvalitātes (saindēta) pārtika.

 

Radzenes apduļķošanās, traumu sekas

Ja bijušas traumas, pēc sarētošanas var novērot dažādas intensitātes radzenes virsmas apduļķošanos. Rezultāts – uz tīklenes nonāk nepietiekamas intensitātes gaismas stari.

Aiz bojātās radzenes acu zīlītes vairāk izpletīsies, lai iegūtu vairāk gaismas un normalizētu redzi. Reakcija uz gaismu ir, bet tā var būt ļoti vāja, un rodas iespaids, ka acu zīlītes visu laiku ir paplašinātas.

Ja acis ir ļoti duļķainas, zaudējušas caurspīdīgumu (kļūst it kā pārklātas ar baltu plēvi), savukārt acu zīlītes ir platas kā apakštasītes, var runāt par kataraktu. Slimība ir neārstējama, tai seko tikai aklums.

 

Sāpju sindroms

Paplašinātas acu zīlītes kaķim var novērot, ja dzīvnieks izjūt sāpes. Ja kaķis ir mazkustīgs, skaļi un nepārtraukti murrā, guļ nedabīgās pozās, gaita ir dīvaina un zīlītes paplašinātas, par tāda stāvokļa cēloni var nosaukt sāpes (nieru vai kuņģa kolikas, sirds patoloģijas, infekcijas, audzēji).

Vecums

Gados vecākiem kaķiem acu zīlītes izskatās platākas nekā jauniem kaķiem tādā pašā apgaismojumā. Turklāt tās gandrīz vairs nekļūst kā šauras svītriņas.

Saistītie raksti

Ar vecumu acu stāvoklis un gaismas uztvere pasliktinās, bet kopējā reakcija uz gaismu nemazinās, tas ir, ļoti spilgtā gaismā zīlīšu samazināšanās pazīmes saglabājas.

Ieteikums kaķu īpašniekiem: labāk neminēt, kāpēc kaķim ir paplašinātas acu zīlītes. Saprotot, ka dabisku cēloņu, kas izskaidro šo stāvokli no fizioloģijas viedokļa, nav, svarīgi savlaicīgi vērsties pie veterinārārsta, jo daudzas acu patoloģijas draud ar aklumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas