Praktiski
Mājas mīluļi

Kāpēc kaķi ar ķepām mīca saimnieku?0

Foto: worldsbestcatlitter.com

Pievēris acis, skaļi murrādams, kaķis ar ķepiņām mīca saimnieku. Viņa skatiens kļūst atsvešināts, ar visu savu izskatu mājdzīvnieks pauž, ka iegrimis gandrīz kā transā vai nirvānā.

Kaķa saimnieks ne vienmēr zina, kāpēc viņa mīlulis grib ar savām ķepām pamīcīt cilvēku un kā uz to reaģēt. Skaidrojumu sniedz lapas zoosecrets.ru speciālisti.

Iemesli

Psiholoģiskā izlādēšanās

Mājās dzīvojošo kaķu piedzīvotais stress nav pārāk liels. Tā iemesli var būt saimnieka uzmanības trūkums, mājā ieradies jauns mājdzīvnieks, bērna piedzimšana, ceļojums pie veterinārārsta un daudz kas cits.

Ūsainie mīluļi no stresa atbrīvojas ar kaķiem raksturīga rituāla palīdzību. Kad viņi ar ķepām spiež kaut ko mīkstu, viņu ķermenī intensīvi tiek ražoti endorfīni (prieka hormoni). Tas mājdzīvniekam palīdz atbrīvoties no negatīvisma, nomierināties.

Bērnības atmiņas

Kad kaķēns piedzimst, viņš ir atkarīgs no mātes. Tā viņu baro, mazgā, aizsargā. Barojoties ar mātes pienu, kaķēni ar ķepām stimulē mātes piena izdalīšanos. Šajā brīdī viņi jūtas aizsargāti.

Pieaugušajiem mājas mīluļiem atmiņā saglabājušās šādu kustību asociācijas ar drošības sajūtu, un tāpēc viņi periodiski mīca ar ķepām cilvēku. Tāda īpatnība novērota dzīvniekiem, kurus agri atšķīra no mātes.

Guļvietas iekārtošana

Savvaļā kaķu dzimtas pārstāvjiem attīstīts nakts guļvietas sagatavošanas instinkts. Tai jābūt mīkstai un ērtai. Savvaļas dzīvnieki samīca lapas, sausu zāli.

Mājdzīvniekiem šis instinkts daļēji saglabājies un izpaužas pirms gulētiešanas. Ja kaķi mīca segu uz gultas, tas nozīmē, ka to viņi ir izvēlējušies par guļvietu.

Pārošanās laiks

Seksuālās aktivitātes periodā kaķi var parādīt nepārprotamu attieksmi pret saimnieku. Tas raksturīgi nekastrētiem dzīvniekiem, kuriem liegtas brīvas pastaigas laukā. Ja dzimumgatavību sasniedzis kaķis enerģiski mīca ar ķepām segu, droši varam pieņemt, ka sācies pārošanās laiks.

Rūpes par saimnieku

Izveidojies viedoklis, ka ūsainie mīluļi murrā un mīca saimnieku, veicot sava veida masāžu. Viņi sajūt progresējošu saimnieka slimību. Daudzi tic kaķu spējām dziedināt.

Bieži vien dzīvnieki mīca vienu un to pašu saimnieka ķermeņa daļu. Piemēram, ja mājdzīvnieka uzmanības objekts ir vēders, saimniekam būtu jāpārbauda kuņģa-zarnu trakta orgāni.

Mīlestība un uzticība

Mājdzīvnieki mīl savu saimnieku un cenšas viņu norobežot no konkurentiem. Uz kaķa ķepām darbojas sviedru dziedzeri, kas ražo feromonus. Kad viņi mīca cilvēku un murrā, viņi “iezīmē” savu īpašumu.

Kā jāizturas saimniekam

Dedzīgi kaķu mīļotāji ar izpratni izturas pret sava mājdzīvnieka instinktiem. Cilvēki, kuri pirmo reizi saskaras ar tāda veida uzvedību, var būt neapmierināti ar šādām jūtu izpausmēm. Mīcot saimnieku, kaķi ne vienmēr kontrolē savus asos nadziņus.

Šis ieradums uz cilvēka maigās ādas atstāj nepatīkamas pēdas. Daži ieteikumi palīdzēs to novērst:

1. Nav pieļaujama strauja un rupja dzīvnieka atraušana no “mīcīšanās” rituāla. Lai arī kāds būtu šāda ieraduma iemesls, kaķis tā izrāda savas maigās jūtas pret cilvēku.

Ja saimnieks to nesaprot (kliedz un bar kaķi), dzīvnieks pārstāj viņam uzticēties. Sekas – pārdzīvojot stresu, dzīvnieks saplēsīs dīvāna stūri vai tapetes.

2. Labāk izmantot biezāku segu, ko var likt uz ceļgaliem. Tas pasargās saimnieka ādu no kaķa nagiem, neapdraudot mājdzīvnieka instinktu.

Saistītie raksti

3. Ja pa rokai nav nekā piemērota, kaķa uzmanība jānovērš ar kādu rotaļu vai jānoliek dzīvnieks citā vietā.

4. Var viegli piespiest mājdzīvniekam plaukstu, noglāstīt. Guļus stāvoklī viņam nebūs ērti darboties ne ar pakaļkājām, ne ar priekšējām ķepām.

LA.lv
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Nams ar paradīzi, elli, 200 eņģeļiem un kolorītu saimnieku. Ciemos pie mēbeļu restauratora Imanta Lejasmeiera
2 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Brokastīs – auzu pārslu pankūciņas: Klasiskās un liesās. Mmm…
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saskrāpētas brilles? Neticami, bet švīkas iespējams likvidēt!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
10 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
41 minūtes
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kivlenieks lieliski debitē NHL un kļūst par spēles otro zvaigzni
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Raidījums: “Piemineklis Latvijas birokrātiskās sistēmas neizdarībai.” Kad beidzot atsāksies būvdarbi JRT?
1 stunda