Praktiski
Manas tiesības

Kāpēc bezdarbnieku pabalstu maksās īsāku laiku?2

Foto: Nattakorn_Maneerat/SHUTTERSTOCK

Kā labklājības ministrei radusies doma, ka varētu noteikt īsāku laiku (no deviņiem mēnešiem uz astoņiem), kad cilvēkam maksāt bezdarbnieka pabalstu?

“Bezdarba gadījumam strādājošie maksā nodokļus un cer sagaidīt, ka vismaz deviņus mēnešus valsts viņus kaut kā pabalstīs. Bet te pēkšņi ministre izdomā, ka uz bezdarbniekiem varētu ietaupīt.

Kā lai atrod darbu, ja uzņēmumu, kur līdz šim esi ilgus gadus nostrādājis, likvidē un cilvēks dzīvo mazpilsētā, turklāt vēl ir pirmspensijas vecumā?” vaicā lasītājs.

 

Vieniem pieliek, otriem noņem

Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš skaidro, ka no nākamā gada 1. janvāra aprēķina bāze minimālajai vecuma pensijai un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstam cilvēkiem ar invaliditāti mēnesī būs 80 eiro (līdz šim bija 64,03 eiro).

Savukārt cilvēkiem ar invaliditāti no bērnības minimālās vecuma pensijas un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta aprēķina bāze mēnesī būs 122,69 eiro.

Pieaugs arī invaliditātes pensijas un atlīdzības par darbspēju zaudējumu un kaitējuma atlīdzības minimālais apmērs. Kopumā šie pasākumi pozitīvi ietekmēšot vairāk nekā 70 tūkstošus iedzīvotāju, to skaitā pensijas vecumu sasniegušos un cilvēkus ar invaliditāti.

Finansējums šiem atbalsta palielinājumiem ir atrasts, saīsinot bezdarbnieka pabalsta izmaksas laiku un apmēru. Tāpēc no nākamā gada bezdarbnieka pabalsts tiks izmaksāts astoņus, nevis deviņus mēnešus.

 

Motivēs atgriezties darbā

Labklājības ministre Ramona Petraviča uzskata, ka bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņa samazinājums motivēs cilvēkus pēc iespējas ātrāk atgriezties darba tirgū.

Tas esot svarīgi laikā, kad daudzās nozarēs vērojams akūts darbaspēka trūkums. Svarīgi, ka šādi rastie finanšu līdzekļi tiks novirzīti neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām, piemēram, cilvēkiem ar invaliditāti.

Saistītie raksti

Ministre piekrīt, ka tas ir nepopulārs lēmums. Taču šis solis esot rūpīgi pārdomāts un izsvērts. Darbaspēka pieejamība ir viena no aktuālākajām problēmām daudzos uzņēmumos, par ko pēdējā laikā sūdzas Latvijas darba devēji.

Tā kļūst par nopietnu problēmu un ekonomikas attīstības klupšanas akmeni. Tāpēc jautājums par bezdarbnieku pabalstiem esot viens no motivācijas instrumentiem cilvēku ātrākai un pilnvērtīgākai iesaistei darba tirgū.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Galvenais, lai kājas sausas un siltas! Noderīgi padomi, kā pielāgot apavus slapjam laikam
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kāpēc pārtikas plēve jāglabā ledusskapī?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neatvairāmo acāliju kopšanas ABC
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
“Mums trūkst ap 30 darbinieku.” Apsardzē ienāk mākslīgais intelekts
35 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Kijevā nogādāti Irānas aviokatastrofā bojāgājušo ukraiņu pīšļi
58 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
Kamaniņu stafetei Eiropas čempionātā medaļa septīto gadu pēc kārtas!
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
Latvijas volejbolistiem rūgti pārsteigumi Ēģiptē – tiek lūgta tautiešu palīdzība
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Aukstākā būs nakts uz ceturtdienu: laika prognoze nedēļai
5 stundas