Praktiski
Receptes

Kāpēc avokado mīkstumā mēdz būt melnas stīdziņas?0

Foto: Laura Read/Twitter

Nereti sagriežot savu iecienīto augli, tā zaļajā mīkstumā paveras melnas stīdziņas. No kā tās rodas? Iemesli var būt dažādi.

Mazas gaišas stiegriņas

Mazās gandrīz nemaz neredzamās stīdziņas, ko reizēm var sajust tikai ēdot vai griežot augli, ir avokado “asinsvadi”, kas tajos ienes barības vielas un ūdeni. Tiem ir svarīga loma, jo tie veido auga “iekšējo komunikāciju tīklu” starp augļiem un koku.

Nereti tas, cik izteiktas būs stiegriņas avokado, ir vienkārši ģenētiska īpašība – dažām šķirnēm attīstās redzamāks un jūtamāks stiegrojums nekā citām.
Nav izslēgts arī “audzētāja efekts”.

Melnas lielas stīgas

Melnas līnijas, kuras nereti paveras avokado mīkstumā to pārgriežot, mēdz būt arī jau bojātas šķiedras. Šādi avokado iespējams ir novākti no jauniem kokiem (kokam nobriestot, tas sāk dod aizvien labākus augļus un šādas stīdziņas mazinās, līdz kļūst nemanāmas).

Avokado koki sāk nest augļus trīs līdz piecu gadu vecumā, taču kvalitatīvus un nobriedušu augļus tie sāk ražot tikai pēc pieciem līdz septiņiem gadiem.

Lai gan tas vēl nav izpētīts, pastāvot minējumi, ka arī nogatavināšanas procesam var būt kāda saistība ar šādu parādību augļos. Iespējams, augļiem nobriestot, fermenti, kas atbildīgi par nogatavošanos, ir aktīvāki, un tas izraisa lielāku šūnu apvalku sabrukšanu.

Pasaulē pieaugošais pieprasījums pēc avokado spiež audzētājus aizvien vairāk novākt augļus no vēl nenobriedušiem kokiem, tāpēc ir visai grūti izvairīties no avokado ar šādām stīdziņām.

Kā nopirkt avokado bez stiegrām?

Noteikt, vai avokado mīkstumā būs stīdziņas, vai nē – to nesagriežot, ir visai neiespējami. Ieteikumus, kas var palīdzēt izvairīties no šādiem stiegrotiem avokado – pirkt viena ražotāja avokado, par kuriem jau iepriekš esi pārliecinājies, ka augļa mīkstums ir tīrs un patīkams.

Tiesa, arī tas nav 100% garants, tāpēc vēl var sekot avokado sezonai to izcelsmes valstī.

Saistītie raksti

Sezonas sākumā augļi mēdz būt stiegrotāki nekā sezonas vidusdaļās vai beigās. Vislielākā iespēja, ka avokado būs manāmas stiegriņas, būs sezonas sākuma daļā. Attiecīgi Kalifornijā avokado sezona ilgst no janvāra līdz septembrim.

Peru – no aprīļa līdz augustam, savukārt Čīles avokado – no augusta līdz agram pavasarim. Meksikas avokado sezonalitāti ir nedaudz grūtāk precīzi noteikt, jo tur koki zied vairākas reizes gadā, kas veicina vairākas ikgadējās “augļu sezonas”.

Avoti: health.com/theweek.com

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
11 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
11 stundas