Praktiski
Mājas

Kāpēc avokado mīkstumā mēdz būt melnas stīdziņas?0

Foto: Laura Read/Twitter

Nereti sagriežot savu iecienīto augli, tā zaļajā mīkstumā paveras melnas stīdziņas. No kā tās rodas? Iemesli var būt dažādi.

Mazas gaišas stiegriņas

Mazās gandrīz nemaz neredzamās stīdziņas, ko reizēm var sajust tikai ēdot vai griežot augli, ir avokado “asinsvadi”, kas tajos ienes barības vielas un ūdeni. Tiem ir svarīga loma, jo tie veido auga “iekšējo komunikāciju tīklu” starp augļiem un koku.

Nereti tas, cik izteiktas būs stiegriņas avokado, ir vienkārši ģenētiska īpašība – dažām šķirnēm attīstās redzamāks un jūtamāks stiegrojums nekā citām.
Nav izslēgts arī “audzētāja efekts”.

Melnas lielas stīgas

Melnas līnijas, kuras nereti paveras avokado mīkstumā to pārgriežot, mēdz būt arī jau bojātas šķiedras. Šādi avokado iespējams ir novākti no jauniem kokiem (kokam nobriestot, tas sāk dod aizvien labākus augļus un šādas stīdziņas mazinās, līdz kļūst nemanāmas).

Avokado koki sāk nest augļus trīs līdz piecu gadu vecumā, taču kvalitatīvus un nobriedušu augļus tie sāk ražot tikai pēc pieciem līdz septiņiem gadiem.

Lai gan tas vēl nav izpētīts, pastāvot minējumi, ka arī nogatavināšanas procesam var būt kāda saistība ar šādu parādību augļos. Iespējams, augļiem nobriestot, fermenti, kas atbildīgi par nogatavošanos, ir aktīvāki, un tas izraisa lielāku šūnu apvalku sabrukšanu.

Pasaulē pieaugošais pieprasījums pēc avokado spiež audzētājus aizvien vairāk novākt augļus no vēl nenobriedušiem kokiem, tāpēc ir visai grūti izvairīties no avokado ar šādām stīdziņām.

Kā nopirkt avokado bez stiegrām?

Noteikt, vai avokado mīkstumā būs stīdziņas, vai nē – to nesagriežot, ir visai neiespējami. Ieteikumus, kas var palīdzēt izvairīties no šādiem stiegrotiem avokado – pirkt viena ražotāja avokado, par kuriem jau iepriekš esi pārliecinājies, ka augļa mīkstums ir tīrs un patīkams.

Tiesa, arī tas nav 100% garants, tāpēc vēl var sekot avokado sezonai to izcelsmes valstī.

Saistītie raksti

Sezonas sākumā augļi mēdz būt stiegrotāki nekā sezonas vidusdaļās vai beigās. Vislielākā iespēja, ka avokado būs manāmas stiegriņas, būs sezonas sākuma daļā. Attiecīgi Kalifornijā avokado sezona ilgst no janvāra līdz septembrim.

Peru – no aprīļa līdz augustam, savukārt Čīles avokado – no augusta līdz agram pavasarim. Meksikas avokado sezonalitāti ir nedaudz grūtāk precīzi noteikt, jo tur koki zied vairākas reizes gadā, kas veicina vairākas ikgadējās “augļu sezonas”.

Avoti: health.com/theweek.com

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Vecu ķieģeļu izmantošana rūpīgi jāizvērtē
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā viegli sadalīt granātābolu bez ķēpas?
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Šogad ļoti silts. Vai vajag tuntulēt skujeņus, lai pasargātu no saules apdegumiem?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Krūmiņam un Raitumam piemēro kopumā 86 000 eiro sodu lietā par ZZS un “No sirds Latvijai” nelikumīgu finansēšanu
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Eiroskeptiķi vēlas, lai Bigbens iezvana breksitu
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokuratūra par Misānes lietu: Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nelikumīgi līdzekļi 2
10 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas izlasē uzspēlējušais Tobers pārceļas uz Polijas čempionātu
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ukrainas prezidents atsakās pieņemt Hončaruka atlūgumu
9 stundas