Praktiski
Manas tiesības

Kam pienākas atmaksa par zāļu iegādi?0

Foto: Quisquilia/SHUTTERSTOCK

“Esmu dzirdējusi, ka, vēršoties pie ģimenes ārsta vai sociālajā dienestā, pensionāri ar nelielu pensiju var saņemt atmaksu par pirktajām zālēm. Mana pensija ir 307 eiro. Vai arī es varētu saņemt atmaksu par zālēm?” Anna Madonas novadā

 

Kritērijs – pēdējo trīs mēnešu ienākumi

Madonas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja vietniece Ilze Fārneste skaidro, ka naudas atmaksa par veselības aprūpes pakalpojumiem un medikamentu iegādi pašvaldībā deklarētājiem senioriem ir paredzēta. Tomēr tas, kam tā pienākas, tiek noteikts, ievērojot šādus noteikumus:

• Ministru Kabineta (MK) noteikumus Nr. 15, kas nosaka, ka medikamentu atmaksa piešķirama ar likumu noteiktajos gadījumos. Proti – valsts nodrošina garantēto minimālā ienākumu līmeņa pabalstu, un tas visā Latvijā ir vienāds;

• Pašvaldību iniciatīvu noteikumus – Latvijas pašvaldībās pabalstu lielums var atšķirties. Katra pašvaldība individuāli lemj, kurām iedzīvotāju mērķa grupām var sniegt papildu finansiālu palīdzību. Ja pašvaldības budžets to ļauj, pabalsts var būt lielāks, nekā MK noteikumos norādīts.

“Palīdzība veselības jautājumos ir noteikta trūcīgajām ģimenēm (personām), kurām atbilstoši MK noteikumiem ienākumi uz vienu personu pēdējos trijos mēnešos ir 128 eiro 6 centi. Šajā kategorijā vienai personai gadā piešķirams pabalsts līdz 300 eiro. Nākamā kategorija ir maznodrošinātās ģimenes (personas), kuru ienākumi uz vienu cilvēku pēdējos trijos mēnešos ir no 128,06 līdz 220 eiro.

Arī šajā gadījumā vienai personai veselības jautājumiem tiek sniegts pabalsts līdz 300 eiro gadā. Tikpat liels pabalsts piešķirams arī ģimenēm (personām), kur ienākumi uz vienu personu mēnesī, neizvērtējot īpašumu vērtību, ir 220–300 eiro. Šīs personas varam redzēt SOPA programmā. Ienākumi var būt gan darba alga, gan pensija.

 

Ir izņēmumi

Ja ienākumi ir lielāki, ar naudas atmaksu vai pabalstiem veselībai Madonas novada pašvaldība vairs palīdzēt nevar. Tomēr ir izņēmumi. Ja personai ir nopietnas veselības problēmas, piemēram, onkoloģiskā saslimšana, tad nepieciešams iesniegt apstiprinātu mediķu konsilija lēmumu. Šie gadījumi tiek izskatīti individuāli,” kārtību Madonas novadā skaidro Ilze Fārneste.

Veselības aprūpes jautājumos ietilpst primārā veselības aprūpe, medicīniskās manipulācijas un izmeklējumi, ārstēšanās stacionārā, recepšu medikamentu iegāde. “Lai saņemtu medikamentu atmaksu, kādreiz bija nepieciešamas recepšu kopijas.

Tagad ir e-receptes, tāpēc sociālajam dienestam jāiesniedz ģimenes ārsta izraksts 027, kurā minēts, ka senioram nepieciešami šie medikamenti vai izmeklējumi. Uzrādot čekus, atmaksu par medikamentu iegādi var saņemt ar atpakaļejošu datumu – par pēdējiem trim mēnešiem.”

Ja seniors neietilpst kādā no šīm mērķauditorijas grupām, bet skārušas veselības problēmas vai nopietnas sadzīviskas likstas, Ilze Fārneste aicina novada iedzīvotājus droši sazināties vai personīgi vērsties pašvaldības sociālajā dienestā. Katrs gadījums ir individuāls, un bieži atrodami citi risinājumi, kā palīdzēt grūtībās.

Saskaņā ar MK noteikumiem pacientiem, kuri atzīti par trūcīgiem, pilnā apmērā tiek segti lētākie kompensējamo zāļu sarakstā iekļautie medikamenti vai medicīniskās ierīces. Ja personai ar trūcīgā statusu tiek izrakstīti dārgāki medikamenti, pacientam aptiekā no saviem līdzekļiem jāsedz to starpība.

Saistītie raksti

Pacientiem ar trūcīgā statusu arī nav jāmaksā pacienta līdzmaksājums par katru 100% apmērā kompensēto zāļu un medicīnisko ierīču recepti – 0,71 eiro. Tāpat tiek segts arī pacientu līdzmaksājums, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista konsultācijas, ārstēšanos un uzturēšanos slimnīcā, saņemot ķirurģisku operāciju u.c.

Lai saņemtu minētos pakalpojumus, personām aptiekā vai ārstniecības iestādē jāuzrāda izziņa par trūcīgās personas statusu, informē Nacionālais veselības dienests.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
11 stundas