Praktiski
Rokdarbi

Kaklasaišu otrā dzīve: pārveidojam par krāšņu kaklarotu0

Foto: Līga Lerha

Puķainas un rūtainas, ar punktiņiem un svītrainas, vienkrāsainas un visās varavīksnes krāsās… Kaklasaites ir ne tikai lielisks aksesuārs vīriešu garderobē, bet arī labs materiāls oriģinālām rotām un pat kleitām, vestēm, somām un spilveniem.

No kaklasaitēm esmu darinājusi tējkannas sildāmo, somu ar puķu dekoru un dažādas rotas – piespraudes un kaklarotas. Pēdējās man ir vistuvākās, jo tajās varu radoši izpausties pēc sirds patikas. Kaklarotām parasti izmantoju trīs kaklasaites. Tās neārdu, taču, ja nepieciešams, sagriežu atbilstīga garuma posmos. Lai rezultāts atbilstu iecerei, jābūt piemērotam kaklasaites materiālam – stingram vai plastiskam, jāveido skaistas krokas vai ieloces u.tml.

Apkakles veida kaklarota

Materiāli

Izmantotas trīs stingras kaklasaites. Lai gan sākumā šķita, ka tās visas ir vienādas, darba gaitā katra parādīja savu atšķirīgo raksturu.

No veca jauns: kaklasaites pārtop krāšņās kaklarotās

Darba gaita.

1. Vispirms, protams, top kaklarotas uzmetums, lai gan ne uz papīra. Es parasti kaklasaišu rotām skices nezīmēju. Es skicēju ar kaklasaitēm, tas ir, viegli, lai neieburzītu, mēģinu izveidot kompozīciju. Kad ideja skaidra, top oriģināls.

2. Kaklasaites sāku locīt no platākā gala, ieloces saspraužot ar kniepadatām. Ieloces veidoju gar vienu malu. Salokot kādu gabalu, rotu pielaikoju, izlemju, cik gara tā būs un vai vēl jāturpina locīt. Pēdējo ieloci veidoju ieslīpi kakla izliekumam.

3. Kad ieloces saspraustas, aptuveni 1 cm no malas tās sašuju ar rokas dūrienu. Ja ar vienu šuvumu šķiet par maz, var nošūt otrreiz. Vīle vēlāk tāpat tiks paslēpta zem pērlīšu rindas. Kad abas kaklarotas puses sagatavotas, tās sašuju kopā.

4. Ielocēs veidoju arī trešo kaklasaiti. Ieloces ar kniepadatām sastiprinu kaklasaites viduslīnijā un nošuju. Kad nošūts diezgan tālu, salocīto pielieku pie rotas pamata, izdomāju, kā un kur to nostiprināšu.

5. Sagatavoto rotas detaļu piestiprinu tā, lai pēdējās viduslīnija sakristu ar apakšējās kaklasaites nošuvuma līniju. Iespējams, ir kāds attapīgāks risinājums, taču es, vadot adatu turp un atpakaļ, nemitīgi grozu savu darinājumu uz riņķi.Nobeigumā pāri līnijām uzšuju smalkas, tonim pieskaņotas pērlītes.

6. Kaklarotu dekorēju ar sapītu rozīti un lapiņām, ko darinu no zaļganbalti rūtainās kaklasaites šaurākās daļas. Tā man par prieku šūta no tonī pieskaņota, faktūrā atšķirīga auduma, un rota iegūst vēl vienu niansi. Rozītei paredzēto kaklasaites gabaliņu vienā galā ieloku uz iekšu un piešujot nostiprinu, tādējādi iegūstot puķītes vidu. Tālāk, audumu uzturot, tinu to uz riņķi, apakšmalā pie puķes pamata šujot klāt. Arī beigu daļu noloku un piešuju klāt. Saloku lapiņai paredzēto audumu vairākās cilpās, sastiprinu, sašuju kopā ar rozīti un piešuju rotai. Nobeigumā, piešujot auduma gabaliņu no izārdot pāri palikušā kaklasaites posmiņa, paslēpju darba procesa pēdas kaklarotas apakšmalas kreisajā pusē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Paštaisīta karameļu – šokolādes granola tiem, kam apnikušas sviestmaizes un putra
12 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Ko pilsētnieki var mācīties no lauku ļaudīm
14 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19?
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti
24 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 2
7 stundas