Praktiski
Manas tiesības

Kā uzzināt, vai pērkamajam dzīvoklim ir parādi?0

Foto: Shutterstock

Vecumdienās ilgojos pēc klusuma un miera, tāpēc gribētu nopirkt atsevišķu dzīvokli. Zinu, ka viena saimniece pārdod. Tur agrāk dzīvojis viņas brālis ar ģimeni (divi bērni). Tagad bērni jau pieauguši un dzīvo atsevišķi savās ģimenēs. Brālis miris. Brāļa māsa teica, ka visus viņa parādus par dzīvokli esot samaksājusi. Bet kā es varētu uzzināt, vai tā ir taisnība? VALENTĪNA JELGAVĀ

Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā var iegūt informāciju par visiem Latvijas Republikas teritorijā zemesgrāmatās ierakstītajiem nekustamajiem īpašumiem. Interneta adrese: www.zemesgramata.lv. Varat arī personīgi tuvākajā zemesgrāmatu nodaļā lūgt izsniegt Nodalījuma norakstu par konkrēto īpašumu (adrese, kadastra numurs). Iesniegumā būs jānorāda arī izziņas izsniegšanas mērķis – dzīvokļa pirkšana. Norakstā būs iekļauta informācija par to, vai dzīvoklis jau nav pārdots citam, parādu dēļ ieķīlāts, vai dzīvoklim nav kādu citu apgrūtinājumu.

Taču, ja vēlaties noskaidrot, vai par dzīvokli ir samaksāti visi nodokļi un komunālie maksājumi, jāvēršas namu pārvaldē vai citā organizācijā, kas apsaimnieko šo māju. Dzīvokļa pārdevējai varat lūgt parādīt arī pēdējos dzīvokļa komunālo maksājumu rēķinus. Tajos parasti tiek uzrādīti parādi.

! Visdrošāk dzīvokļa pirkšanas–pārdošanas līgumu slēgt pie jurista vai zvērināta notāra. Līgumā varat iekļaut punktu, kurā pārdevējs apliecina, ka dzīvoklim dokumenta noslēgšanas dienā visi maksājumi ir veikti un ka nav parādu. Derētu ierakstīt arī to, ka visus apsaimniekošanas izdevumus līdz pirkuma noslēgšanas datumam sedz pārdevējs, bet pēc tam – pircējs. Ja vēlāk kāds parāds tomēr atklāsies, tad, uzrādot šo līgumu, varēsiet pieprasīt to samaksāt.

Ne mazāk svarīgi, izvēloties dzīvessvietu, ir noskaidrot, kas dzīvos kaimiņos. Aprunājieties ar citiem nama iedzīvotājiem! Ja kaimiņi ir regulāri nemiera cēlāji, skandālisti un pastiprināti lieto alkoholu, tad miers un klusums, ko vēlaties iegūt, diez vai būs iespējams.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas