Praktiski
Mājas

Kā salabot elektrisko rozeti, vai vienmēr jāsauc palīgā elektriķis?0

Foto: Wolfness72/SHUTTERSTOCK

Kas gan ir vienkāršāks kā ievietot rozetē kafijas kannas kontaktdakšu, lai jau pēc brīža baudītu aromātisku dzērienu. Bet ko darīt, ja rozete bojāta? Vai vienmēr jāaicina talkā elektriķis?

Ja jūtat vismazākās šaubas, ka visu nespēsiet paveikt pats, atbilde ir – jā! Noteikti aiciniet palīgā sertificētu speciālistu. Bet, ja šie darbi jums nav sveši, salabot rozeti vai vajadzības gadījumā to nomainīt nav nemaz tik sarežģīti. Jāievēro vien vienkāršas drošības prasības.

Biežākie bojājumi

Kā zināt, kad vajadzīgs remonts vai jāaicina talkā speciālists? Viena no pazīmēm – rozetei pievienotā ierīce nefunkcionē, kā paredzēts, piemēram, spuldzīte mirgo, ventilators negriežas vai ik pa laikam apstājas. Protams, jāpārliecinās, ka ierīce, kas pieslēgta rozetei, pati nav bojāta (citā rozetē tā darbojas korekti). Spriegumu rozetē var izmērīt ar multimetru, kas nopērkams, sākot no nepilniem astoņiem eiro.

Ja ierīce klusē vai rādījumi nepārtraukti mainās, bojājums, visticamāk, ir tieši rozetē.

Ja multimetra nav, var lietot fāzes indikatoru, taču indikators var neradīt pietiekamu priekšstatu par reālo situāciju, ja vien bojājums nav fāzes vadā. Protams, lieliski noderēs ierīce, ko ikviens pats var izgatavot dažās minūtēs: kontaktdakša, vada gabaliņš, spuldzes patrona un kvēlspuldze. Atliek to visu tikai samontēt, un testa ierīce ir gatava. Ar šādu ierīci viegli pārliecināties par sprieguma klātbūtni, savukārt kvēlspuldzes diega kvēlošana norādīs uz iespējamo dzirksteļošanu savienojumos.

Ja ierīce darbojas šķietami pareizi, bet jūtama svilstošas izolācijas smaka, remonts un rīcība, atslēdzot ierīces, nepieciešama nekavējoties. Protams, pastāv iespēja, ka rozetei pieslēgts pārāk daudz jaudīgu patērētāju, izmantojot pagarinātājus un sadalītājus. Diemžēl, šādi rīkojoties, mājokļa īpašnieki bieži piemirst, ka viss tas tiek pieslēgts vienai rozetei, kas šādai jaudai nav paredzēta.

Vēl straujāk jārīkojas, ja no rozetes redzami dūmi, dzirdama dzirksteļošana, rozetes korpuss kļuvis karsts un plastmasa sāk kust. Šādā gadījumā nekavējoties jāatvieno elektrības padeve rozetei. Ja situācija pasliktinās, jāizsauc glābšanas dienesta darbinieki.

Vēl kāda situācija, kurai mājokļa saimnieki nez kāpēc pievērš vismazāk uzmanības, – rozete stingri neturas sienā, tai paredzētajā kārbā. Ir gadījumi, kad pati kārba sienā nav pietiekami nostiprināta. Šī tomēr nav tā reize, kad remontu var atlikt. Risks gūt elektrotraumu ir ļoti liels – īpaši, ja šādas rozetes ir bērnistabā.

Vispirms jāatvieno elektroenerģijas padeve

Lai arī kāds remonts būtu paredzēts, pirms ķeras pie darba, obligāti jāatvieno elektroenerģijas padeve konkrētajai vietai, ja tas iespējams, vai visam mājoklim – arī tad, ja paredzēts tikai pievilkt vaļīgus rozetes stiprinājumus. Nevar paļauties tikai uz darbarīku izolāciju vai gumijas cimdiem, kaut tie, iespējams, paredzēti darbam ar elektrību.

Viena neveikla kustība, un var radīt īssavienojumu, gūt elektrotraumu vai pat izraisīt ugunsgrēku.

Izņēmuma gadījums – kad jāpārliecinās, vai rozetē ir strāva un vai tā ir vados aiz rozetes. Tiklīdz mērījums izdarīts, līnija no strāvas jāatvieno.

Rozetē periodiski pazūd spriegums

Ja nav citu bojājumu pazīmju, visticamāk, bojāts ir vads, kas pievienots rozetei. Protams, pastāv iespēja, ka bojāts pats rozetes mehānisms. Šādā gadījumā jāmaina visa rozete.

Jāsāk ar līnijas atslēgšanu, pēc tam ar indikatoru pārliecinoties, ka rozetē tiešām nav sprieguma. Tad jāatskrūvē dekoratīvais vāciņš un indikators jānoņem. Atbrīvo skrūves (parasti divas – pa vienai katrā rozetes pusē), kas piespiež rozetes konstrukciju kārbai, un rozeti izvelk no tās. Lai izņemtu rozeti no kārbas, kas iebūvēta ģipškartona sienā, visbiežāk pilnībā jāizskrūvē divas nelielas skrūves, kas rozetes korpusa plāksni fiksē kārbā.

Izņemot rozeti no kārbas, parasti uzreiz var ieraudzīt bojājumu, piemēram, vads izslīdējis no skavas nepietiekami pievilkta stiprinājuma dēļ. Vadus izvelk no skavām, pirms tam atzīmējot, kurš vads bija pievienots zemējumam. Tas īpaši svarīgi gadījumos, kad vadi ir vienā krāsā, kā tas mēdz būt instalācijā, kas ierīkota vēl padomju gados, kad izmantoja trīsdzīslu vadus ar baltu izolāciju.

Sajaucot vietām fāzi ar nulli, problēmas neradīsies, jo lietojam maiņstrāvu, savukārt, sajaucot vietām zemējumu, gan var radīt ļoti nopietnas problēmas. Vadu galus atvirza vienu no otra. Nu var ieslēgt spriegumu un ar multimetru pārliecināties, vai bojājums nav meklējams tālāk – instalācijā. Kad mērījums izdarīts, spriegums nekavējoties jāatvieno!

Ja vados nebija sprieguma, iespējams, kāds no tiem ir pārlūzis.

Parasti tas notiek vietā, kur vadi iznāk no sienas. Šāds bojājums visbiežāk ir tieši alumīnija vados. Bojājuma vietu var pamanīt, rūpīgi aplūkojot izolāciju. Parasti bojājuma vieta ir tumšāka vai arī redzama lūzuma vieta, to var sataustīt ar pirkstiem. Vadus bojājuma vietā nogriež un pievieno tiem pagarinājumus, lai būtu iespēja rozeti piemontēt atpakaļ. Vadu savienošanai vislabāk izmantot rūpnieciski izgatavotas, šim mērķim domātas skavas.

Vadu savērpšana un aptīšana ar izolācijas lenti, īpaši, ja alumīnija vadi tiek pagarināti ar vara vadiem, nav pieļaujama! Arī šādu vadu salodēšana ir pārāk sarežģīts process, lai tas atmaksātos. Rozetei pievieno vadus, pievelk stiprinājumus un to stabili iemontē kārbā, tikai pēc tam var ieslēgt spriegumu.

Sviluma smaka un dzirksteļošana

Ja no rozetes jūtama sviluma smaka, jārīkojas līdzīgi. Jāatvieno patērētāji, jāatvieno spriegums un jāizjauc rozete. Iespējams, problēmas radījuši pārāk maza šķērsgriezuma vadi, kas iepriekš izmantoti remontam. Lielākas slodzes dēļ tie sāka karst.

Šādi vadi jānomaina, nogriežot tos līdz nebojātai vietai un pagarinot. Ja vadi ir pārāk tievi visā mājoklī, nekas cits neatliks kā plānot lielāku remontu, nomainot veco instalāciju pret modernu. Taču, kamēr remonts tiek plānots, visiem mājokļa iemītniekiem jāizskaidro, kādi ir rozetes lietojuma ierobežojumi un ka nedrīkst tai pievienot pārāk jaudīgus patērētājus.

Ja dzirdama dzirksteļošanas skaņa, ar vadiem problēmu parasti nav, toties tā ir pašā rozetē, lai gan var būt arī pārlūzis vads… Iemesli visbiežāk ir nepietiekami pievilktas skavas. Pārlec dzirkstele, kuras temperatūra ir vairāki tūkstoši grādu. Sekas katrs var iedomāties pats.

Saistītie raksti

Iespējams, pietiks, ja tiks pievilkti kontakti, pirms tam no tiem notīrot apdegumu. Taču, ja redzama apkususi vai degusi plastmasa, bojāta izolācija, jānomaina visa rozete un arī bojātais vadu posms.

Gadījumā kad rozete neturas sienā, tā rūpīgi jānostiprina. Ja nepieciešams, jānomaina gan rozete, gan kārba, kurā tā iemontēta.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Dārzniece: īrisi nav jālutina!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardām un neparastām vakariņām šefpavāra recepte: biezpiena klimpas 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Fotogrāfs no Latvijas nofilmē retu video: Garkalnes pludmales smiltīs rotaļājas lapsēni
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Man kā prokuroram nav saprotams, kā var nonākt līdz tādam rezultātam!” Meisters par Zolitūdes traģēdiju
32 minūtes
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Kad iegādājos Paduri, viss šķita ļoti rožaini!” Kā Jānis no rīdzinieka par muižkungu kļuva
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: “Te nu mēs esam – vairāku mēnešu garumā saspiestā atspere atsprāga!” 1
6 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Kultūra, īsta garša un vēsture. Meklējot Latgales sirsnības noslēpumu
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
7 stundas