Praktiski
Dārzs

Kā plānot dārzu un darbus pēc ķīniešu horoskopa0


Dekoratīvie sīpoli vairo enerğiju – tie agri pavasarī parādās dobē un prot būt skaisti ilgi jo ilgi.
Dekoratīvie sīpoli vairo enerğiju – tie agri pavasarī parādās dobē un prot būt skaisti ilgi jo ilgi.
Foto: Inita Šteinberga

Šis ir brīdis, kad daudzi dārznieki krīt ikgadējā vasaras otrās puses depresijā – ar dārza darbiem galā tikt nevar, arī dārza kompozīcija pašam īsti vairs nepatīk. Ir skaidrs: kaut kas jāmaina, bet nevar saprast, ko darīt citādi. Viena izeja ir ņemt palīgā tūkstošgadīgās ķīniešu astroloģijas gudrības.

 

Izvēlas dzīvnieku palīgu

Tā sauktajā ķīniešu horoskopā ir piecu elementu (koks, uguns, zeme, metāls, ūdens) un 12 dzīvnieku cikls (nejaukt ar horoskopiem, ko atzīmē kalendāros!). Šis horoskops veidots pēc Mēness un tā cikliem. Atkarībā no paredzētajiem darbiem ņem palīgā dzīvnieku, kam tas varētu būt pa spēkam.

Katrs dzīvnieks ir konkrēta gada, dienas un stundas aizbildnis.

Piemēram, šis uz Zemes ir Cūkas gads. Tātad dārzniekiem piemērots gads, kad jāļaujas omulīgi rosīties savā ierastajā lauciņā (aizgaldā) un jācer, ka problēmas atrisināsies pašas. Lielas pārmaiņas un dārza pārplānošanu vajadzētu atlikt uz nākamo, pārmaiņas alkstošo un lēcieniem gatavo Žurkas gadu (sāksies 4. februārī). Pārplānotajā dārzā smagos darbus varēs turpināt un par paveikto sākt priecāties 2021. gadā, kas būs Vērša gads.

Savukārt, ja vēlas pastiprināt cūciskās omulības iedarbību, piemēram, plānojot dārza svētkus, izvēlas Cūkas mēnesi vai stundu. Trakiem lēcieniem nezināmajā piemēroti biedri ir Tīģeris un Pērtiķis. Traks lēciens nezināmajā dažkārt var būt arī enerģiju prasoša aizaugusi puķu vai dārzeņu dobe vai kāds azartisks dārzu pārveides projekts. Iespējams, pat dārza vai mājas pirkums, ceļojums uz ārzemju dārziem.

Katras horoskopa zīmes dienu var meklēt dažādos interneta dzīļu saitos atrodamos kalkulatoros, piemēram, www.mingli.ru, www.8zi.ru.

Katras zīmes raksturu nosaka arī tas, vai tajā dienā ir vairāk sievišķīgās vai vīrišķīgās enerģijas (iņ un jaņ).

 

Kompozīcijā saglabā līdzsvaru

Stabili māla podi un dārza mēbeles rada stabilitātes sajūtu.
Foto: Inita Šteinberga


Dārza kompozīcijā vajadzīgs līdzsvars. Dažkārt cilvēks pat savā sētā nejūtas omulīgi. Pie vainas varētu būt kāda elementa nomācošs pārākums vai trūkums. Arī klasiskā ainavu arhitektūra māca, ka dobēs blakus jāliek dažādu auguma un lapojuma formu, faktūru un krāsu augi, lai tie izceltu cits cita skaistumu.

Vēl var gadīties, ka dārzs nesaskan ar paša dārznieka horoskopu. Piemēram, ja dārzniece dzimusi ūdens zīmē, kam raksturīgs maigums, vijīgums, viņai dzīvē noteikti vajadzīgs balsts (vai cilvēks pats tā jūtas). Akmeņdārza un sīki augi tad dārzā neder. Līdzsvaram vajadzētu izvēlēties augus ar noteiktu un stingru faktūru (deviņvīruspēku, liela auguma hortenzijas, liatres, eremūrus, izvietot dārzā dažādas stabilas pergolas un sētas).

Ja dārzu ierīko tukšā vietā, augus var grupēt pēc iedomāta apļa principa, vienādi lielas platības veltot dažādiem elementiem. Piemēram, sākt ar koka elementu un stādīt dažādus zaļos augus ar stingru faktūru. Aiz tā – ugunīgi sarkano augu daļa, tad zemes daļa, kur īstā vieta arī sakņu un garšaugu dārzam. Baltie un pelēkie toņi augos un lapojumā, taisni celiņi simbolizē metāla elementu. Visi zilie un violetie toņi simbolizē ūdeni.

Dārzā harmoniju rada arī līdzsvars starp dekoratīvajiem un ražas vākšanai paredzētajiem augiem. Turklāt tie var augt miksētās dobēs (cūku pupu lapu sudrabainums labi izskatās baltajā metāla dobē vai sarkanās bietes ugunīgo rožu dobē).

 

Vajag tik rakt!

Foto: Inita Šteinberga


Ja pat nav īstas skaidrības, ko un kā stādīt, nav liela bēda, jo kļūdas dārzā parasti viegli var izlabot, augus pārstādot. Sevišķi Cūkas gadā ar lielu prātuļošanu nevajag aizrauties. Galvenais ir iepatikušos augu nest mājās un iestādīt kaut vai vagā. Tieši Cūkas ietekmē visi šogad aptrakuši ar peonijām, jo šim dzīvniekam patīk viss apaļais, bagātīgais, pildītais ziedos un tradīcijas – vecmāmiņu dārza stila atgriešanās.

Kolekciju horoskopu dārzam nevar izveidot vienā gadā, jo savākt vēlamos augus (ar sarkanām, sudrabotām lapām vai ziliem ziediem) nemaz nav tik viegli. Turklāt, tikai vērojot augu dārzā, var saprast tā īsto raksturu. Katalogos rakstītais ne vienmēr atbilst reālajai situācijai, un katrā dārzā augi jūtas un atklājas atšķirīgi. Kad būs lielāka skaidrība, kur ko stādīt, jau palielos cerus varēs pārlikt jaunā vietā.

Vēl šogad ieteicams palēnām ielabot zemi vecajās un topošajās dobēs, iegādāties dažādiem augiem piemērotu augsni un mēslojumu. Der atjaunot dārza instrumentu arsenālu, jo varbūt nespējā tikt galā ar dārzu vainojami tie. Piemēram, vecās dzīvžoga cērpamās šķēres aizvietot ar motorizētām. Beidzot nopirkt jaunu kapli vai vēl labāk – riteņkapli sakņu dārzam.

 

SPECIĀLISTES PIEREDZE

Anemones un raudenes stāda namdurvju tuvumā. Tās piesaista prieku, bites, kamenes un citus lidoņus.
Foto: Inita Šteinberga


Ķīniešu astroloģijas entuziaste Līga Pommere no Sidrabes ķīniešu horoskopu izmanto ikdienas dzīvē. Piemēram, ir labi zināt, kāds periods tavā dzīvē ir patlaban un kad tas mainīsies. Teiksim, kad gaidāms veiksmes, miera, rosīgas darbības vai tukšais periods.

Arī dārza darbus Līga cītīgi plāno pēc šīs sistēmas. Viņa praksē pārliecinājusies, ka tas darbojas. Katrs dārznieks instinktīvi jūt: ir dienas, kad visi darbi šķiras, un tādas, kurās visi plāni izjūk.

Ja jādara fiziski smagi un pat netīri darbi, tos labāk veikt Vērša vai Zirga zīmē.

Šķirņu izvēlei katalogos un izstāžu apmeklējumam derēs Kaza un Gailis. Savu dārzu vislabāk izrādīt Pūķa laikā.

 

Katram savs raksturs

Anemones un raudenes stāda namdurvju tuvumā. Tās piesaista prieku, bites, kamenes un citus lidoņus.
Foto: Inita Šteinberga


Žurka Mēnesis 7.XII–4.I Stunda 23.30–1.30

Ko darīt? Fantazēt, sapņot, izvērtēt, kas labs, kas nav izdevies, no kā atteikties, ko saglabāt.

Vērsis Mēnesis 5.I–3.II Stunda 1.30–3.30

Ko darīt?Asināt instrumentus, kalt reālus plānus un izstrādāt taktiku.

Tīģeris Mēnesis 4.II– 4.III Stunda 3.30–5.30

Ko darīt? Droši startēt, būs pirmie panākumi. Gandarījums par paveikto un uzdrošināšanos.

Trusis Mēnesis 5.III– 4.IV. Stunda 5.30–7.30

Ko darīt? Paplašināt un veidot sakarus (arī mainīties un iegādāties augus), apgūt jaunas teritorijas (veiksmīgi veidot un paplašināt dobes pat uz neiaizskaramā mauriņa rēķina). Sēt un spraudeņot.

Pūķis Mēnesis 5.IV–4.V Stunda 7.30–9.30

Ko darīt? Prezentēt savu dārzu, ievietot reklāmas un komunicēt ar citiem, pārdot un iepirkties. Pat ieteicams palielīties citiem ar retumiem un padarīto.

Čūska Mēnesis 5.V–5.VI Stunda 9.30–11.30

Ko darīt? Baudīt skaistumu un vēsi analizēt. Saņemties pārstādīt vai izraut to, ko ilgi bijis bail vai žēl aiztikt. Griezt un zāģēt. Izcils laiks vainagu veidošanai un dekoratīvo augu (skujeņu) savaldīšanai.

Zirgs Mēnesis 6.VI–6.VII Stunda 11.30–13.30

Ko darīt? Lepoties ar padarīto, ceļot, gūt jaunus iespaidus. Izvēlēties darbus, kuriem ir labi redzams galarezultāts.

Kaza Mēnesis 7.VII–6.VIII Stunda 13.30–15.30

Ko darīt? Radīt skaistumu, stādīt puķes, priecāties par paveikto, izvēlēties labākās šķirnes dārzam.

Pērtiķis Mēnesis 7.VIII –6.IX Stunda 15.30–17.30

Ko darīt? Steidz novākt ražu, konservēt, pārstādīt augus, lasīt sēnes. Devīze – ķer un grāb, ko var!

Gailis Mēnesis 7.IX–7.X Stunda 17.30.–19.30

Ko darīt? Izbaudīt, izgaršot. No visa, kas saķerts un sagrābts, izlasa labāko un praktiskāko.

Suns Mēnesis 8.X–6.XI Stunda 19.30–21.30

Ko darīt? Pārbaudīt, vai visi svarīgākie darbi padarīti, vai inventārs kārtībā un vietā. Uzticīgi kalpot idejai un vadīt procesus uzsāktajā virzienā (pierunāt vīru lapenes būvei vai sievu – likvidēt akmeņu virtenes ap dobītēm).

Cūka Mēnesis 7.XI–6.XII Stunda 21.30– 23.30

Ko darīt? Uzņemt viesus un iet ciemos, rīkot ballītes. Baudīt omulību un darīt dažādus mājas darbus.

 

UZZIŅA

• Glīti līkumotas taciņas vislabāk var iezīmēt Čūskas laikā.

• Ja grib, lai pašu, māju vai kādu dārza vietu pamana, ņem talkā uguns elementu – velk mugurā, krāso vai stāda sarkano. Enerģijas pieplūdumu mājai vairo sarkans jumts.

• Izvēloties draugus kopīgiem dārzu apmeklējumiem vai pasūtījumiem, der ņemt vērā, ka lieliski sapratīsies Cūkas (neiespringstam!), Truša (apgūstam jaunas teritorijas!) un Kazas (darām visu radoši un eleganti!) gadā dzimušie.

• Ja kāds darbs padevies sevišķi labi, der izpētīt un atzīmēt, kādā zīmē tas bijis. Iespējams, tādējādi izdodas atrast savas īpašo darbu dienas.

• Jebkuru horoskopu izmantošana ir tikai palīgs un iedvesmas avots. Jāņem vērā reālās iespējas un laika apstākļi.

 

Konsultējusi ķīniešu astroloģijas entuziaste LĪGA POMMERE

LA.lv
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Nekādu “plastmasas” ābolu: Pie bioloģiska ābeļdārza saimniekiem + 2 īpašas receptes
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Nams ar paradīzi, elli, 200 eņģeļiem un kolorītu saimnieku. Ciemos pie mēbeļu restauratora Imanta Lejasmeiera
2 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Brokastīs – auzu pārslu pankūciņas: Klasiskās un liesās. Mmm…
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
44 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
1 stunda
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Raidījums: “Piemineklis Latvijas birokrātiskās sistēmas neizdarībai.” Kad beidzot atsāksies būvdarbi JRT?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Krāpnieks nopērk pārtiku ar… suvenīra banknotēm
14 minūtes