Praktiski
Dārzs

Jau +5 grādos sāk izplatīties kaitēkļi. Ar kādām ķimikālijām pavasarī apstrādāt augļu kokus un ogulājus?0

Foto – Shutterstock

Agrā pavasarī, kamēr vēl necirkulē sulas, jāretina un jāveido augļu koku un krūmu vainagi, jāizgriež nokaltušie, bojātie zari. Jāapkopj sala, saules un grauzēju bojātās vietas, brūces jāapstrādā ar Lerānu un jāieziež ar potvasku.

Ja stādījums ir jauns, veselīgs, dārzā nav novērotas slimības un ir veikti visi augu aizsardzības profilaktiskie pasākumi, iespējams, augļaugus nemaz nevajag smidzināt ar fungicīdiem.

!!!  Cītīgi kopjot, dārzā nerodas infekciju perēkļi, no kuriem attīstās slimības un kaitēkļi. Tīrā un kārtīgā dārzā augļu kokiem un ogulājiem nav nepieciešams lietot ķīmiju.

Ja sēkleņkokus gadu no gada apdraud kraupis un dārzā netiek veikti nekādi fitosanitārie pasākumi (piemēram, no dārza neizvāc kritušās lapas zem augļukokiem, uz kurām pārziemo sēne), tad gan dārzniekam vajadzētu profilaktiski apsmidzināt kokus, citādi izlidojušās sporas inficēs jaunās, plaukstošās lapiņas. Apstrādi veic, kad paliek siltāks (maijā), izmantojot sistēmas iedarbības fungicīdu Score 250, devā 2 ml uz 10 l ūdens.

Tradicionāli visos dārzos plūmēm katru gadu izplatās kauleņkoku sausplankumainība (t.s. cauršautās lapas), kad kokiem lapu plātnes kļūst caurumainas. Šī slimība kauleņkokiem nenodara būtiskus bojājumus, tādēļ kāda jēga smidzināt ķīmiju un pēc tam pašiem ēst saindētos augļus? Kauleņkoku sausplankumainību var ierobežot vienīgi komercdārzos, izmantojot, piemēram, Champion 50 (2.reģistrācijas klases preparāts). Ar šo līdzekli apsmidzina kauleņkokus agri pavasarī pirms ziedēšanas (deva 2 kg/ha).

Siltākā laikā (līdzko gaisa vidējā temperatūra sasniedz +5 °C) sāk izplatīties arī kaitēkļi. Viens no bīstamākajiem kaitēkļiem ir ābeļu ziedu smecernieks. Ja iepriekšējā gadā tas nodarījis būtiskus postījumus, ieteicams jau laikus (ziedpumpuru briešanas laikā) agri no rīta pārbaudīt ābeles. Smecernieks pārziemo mizas plaisās – no zariem kaitēkļus var nopurināt pumpuru briešanas laikā, paklājot zem koka baltu palagu vai plēvi. Kaitēkļus tūlīt savāc un iznīcina. Tas, vai dārzā nepieciešams veikt pasākumus smecernieka ierobežošanai, jāizvērtē pašiem.

!!!  Reizēm ābeļu ziedu smecernieks var būt derīgs. Ja ābeles zied ļoti bagātīgi, kaitēkļi paretina ziedaizmetņus, tādējādi kokiem veidojas laba raža ar normāla izmēra (nevis sīkiem) āboliem.

Saistītie raksti

Insekticīdus lieto, tiklīdz kaitēklis parādījies. Parasti tas notiek aprīļa otrajā pusē, kad veidojas ābeļu ziedpumpuri. Var izmantot Decis Mega (deva 0,15-0,25 l/ha), Karate Zeon 5, devā 0,4–0,5 l/ha (abi 2.reģistrācijas klases līdzekļi).

Ja dārzā nevēlas lietot ķīmiskos preparātus, var izlīdzēties ar bioloģiskām metodēm. Zāģlapsenes pievilina un noslīcina, ziedēšanas sākumā zaros iekarinot pudeli ar atšķaidītu rūgstošu ievārījumu vai alu. Pret tinējiem un smecerniekiem siltā laikā var izlaist trihogrammas. Kraupi un ķiršu lapbiri var ievērojami samazināt, iznīcinot kritušo lapu paliekas. Kaitēkļu būs mazāk, ja būrīšos dārzā mitināsies putni.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zādzību skaits no mājām, birojiem un veikaliem pieaugs. Praktiski padomi īpašuma drošībai
10 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst?
11 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Dārza darbi šai nedēļai
12 stundas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Premjers Kariņš: Ārkārtējo situāciju Latvijā plāno pagarināt par mēnesi 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Veselam
Pagājušā diennaktī Covid-19 nav izplatījusies jaunos novados: slimība skārusi 55 pašvaldības
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Infektologs Dumpis: Mēs nevaram atļauties riskēt, kā to dara Vācija un Zviedrija
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
Koalīcija vienojas atbalstīt Covid-19 radītās krīzes skartos masu medijus
1 stunda
LE
LETA
Sports
LOK vēršas Valsts policijā par nesankcionēta tenisa turnīra rīkošanu
46 minūtes