Praktiski
Manas tiesības

Vai tēva parādus var piedzīt no bērniem?0

Ilustrācija: Aleutie/SHUTTERSTOCK

“Vai tēva parādus var piedzīt no bērniem? Dzīvojam vienā mājā. Tēvs par abiem saviem dēliem nekad nav rūpējies, vienīgi dažkārt atsviedis kādu minimālu summu savai meitai, kas dzīvo citur,” interesējas Kristīne no Ventspils novada.

 

Tikai pēc nāves, piesakoties uz mantojumu

Civillikums paredz, ka bērni par vecāku parādiem atbild tikai tad, ja vecāki ir miruši un bērni piesakās uz mantojumu, kas pēc vecākiem palicis. Ja vecāki ir dzīvi, tad viņiem pašiem jāatbild par saviem parādiem.

Vecāku parādi gan dažkārt var vērsties arī uz bērniem piederošu īpašumu, piemēram, ja bērni dzīvo kopā ar vecākiem parādniekiem un viņu dzīvesvietā atrodas mantas, kas pieder gan bērniem, gan vecākiem.

Tiesu izpildītāji šādos gadījumos var aprakstīt un apķīlāt šīs mantas, lai piedzītu parādu. Ja tā noticis, bērniem būs jāpierāda tiesu izpildītājam, ka konkrētā manta pieder tieši viņiem (ar čekiem u. tml.), vai arī, ja bērniem piederošā manta tomēr tiks aprakstīta, būs jāsniedz prasība tiesā un jālūdz izslēgt bērniem piederošo mantu no aprakstes dokumenta atbilstīgi Civilprocesa likuma 633. panta nosacījumiem.

Tie paredz – personai, kura uzskata, ka viņai ir kādas tiesības uz aprakstīto kustamo mantu vai nekustamo īpašumu, uz kuru vai tā daļu tiek vērsta piedziņa, jāsniedz prasība tiesā. Prasība par mantas izslēgšanu no aprakstes akta, piedziņas atzīmes dzēšanu zemesgrāmatā vai cita prasība jāiesniedz pret parādnieku un piedzinēju.

Saistītie raksti

Ja manta aprakstīta, pamatojoties uz krimināllietas spriedumu daļā par mantas konfiskāciju, tad kā atbildētājus pieaicina notiesāto un finanšu iestādi. Ja manta jau pārdota, prasība jāiesniedz arī pret personām, kurām manta atdota. Ja tiesa apmierina prasību attiecībā uz nekustamo īpašumu, tad ieraksts zemesgrāmatā par īpašuma tiesību pāreju tā ieguvējam jāatzīst par spēkā neesošu.

Ja bērni dzīvo vecākiem piederošā nekustamajā īpašumā, kur viņiem nepieder domājamās daļas, un šis nekustamais īpašums tiek pārdots izsolē, lai atgūtu kāda vecāka parādu, nekas cits neatliks – bērniem tomēr vajadzēs šo īpašumu atbrīvot kopā ar vecākiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
7 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
10 stundas