Praktiski
Dārzs

Istabas margrietiņas – padomi kopšanā, lai krāšņi ziedētu arī nākamgad0

Foto – Sandra Ruska

Kā kopt istabas margrietiņas, lai tās ziedētu arī nākamgad? LAURA LIEPĀJĀ

Argirantēmām, kas aug podos, dzeltē lapas. Kas varētu būt vainojams? ALFRĒDS DEKŠENIEKS VENTSPILĪ

Argirantēmas, krūmkrizantēmas jeb istabas margrietiņas ir kurvjziežu dzimtas augi, kas savvaļā aug Kanāriju salās. Daudzgadīgie lakstaugi veido līdz pat 1 m augstu krūmu. Visvairāk audzē Argyranthemum frutescens šķirnes ar dažāda lieluma un dažādu krāsu ziediem, piemēram, ‘Sugar Baby’, ‘Summer Melody’, ‘Helio White’, ‘Buttercream’ un citas.

Argirantēmas audzē saulainā vietā, mēreni siltā telpā. Vasaru šīs puķes noteikti var pavadīt dārzā, kur tās kupli saaug un bagātīgi zied līdz salnām, turklāt ļoti labi jūtas tieši saulē (ēnainā vietā izstīdz un sagāžas, nav skaistas). Laista tā, lai sakņu kamols būtu vienmērīgi mitrs. Nedrīkst iekaltēt. No pavasara līdz rudenim reizi nedēļā mēslo ar šķīstošajiem minerālmēsliem (deva: karote uz 10 l ūdens) vai ziedošiem augiem paredzētu mēslojumu (0,2–0,4% šķīdums).

Ja rudenī pirms salnām augus ienes gaišās, vēsās telpās (apmēram +14…+16 °C), tie turpinās augt un ziedēt. Ziemā miera periodā tur gaišā, pavēsā vietā (+5…+10 °C temperatūrā) – jebkurā telpā, kurā nekad neiekļūst sals (piemēram, verandā). Jāatceras: jo vēsākā temperatūrā augus tur ziemā, jo mazāk tiem nepieciešams mitrums. Ja tā būs par daudz, saknes var sapūt. Pēc miera perioda argirantēmas apgriež, lai veidotos kupli augi. Ja nepieciešams, pārstāda bagātinātā kūdras substrātā ar neitrālu vidi, liek siltā vietā un temperatūru paaugstina pakāpeniski.

Argirantēmas ir pieticīgi augi, ko var stādīt lielos traukos kopā ar ziedošām vasaras puķēm, kā arī dobēs blakus citām puķēm.

Zemnieku saimniecības “Jaunzemnieki” dārzniecības “Puķu sēta” vadītāja Inita Zepa stāsta, ka krūmkrizantēmu lapas parasti dzeltē, ja augi tiek iekaltēti, pārlaistīti vai tiem trūkst barības vielu. Argirantēmas zied ļoti bagātīgi, tāpēc drīz vien izsmeļ visas rezerves.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.