Praktiski
Manas tiesības

Jauna roka vai kāja neizaugs. Beidzot piešķir invaliditāti uz mūžu bez vajadzības to atkārtoti pierādīt0

Foto: Ieva Lūka/LETA

Labklājības ministre Ramona Petraviča informē, ka beidzot Ministru kabineta noteikumi novērsīšot gadu desmitiem praktizēto netaisnību pret cilvēkiem ar smagu invaliditāti, kuriem piešķirta invaliditāte uz mūžu. Līdz šim viņiem regulāri bija jāvēršas ārstu komisijā, lai vēlreiz šādu invaliditāti pierādītu.

Tagad Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) būs tiesības jau pirmajā invaliditātes ekspertīzē noteikt invaliditāti bez atkārtota ekspertīzes termiņa (uz mūžu) personām jebkurā vecumā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, kurām radušies slimības vai traumas izraisīti stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi.

Tātad, ja, veicot invaliditātes ekspertīzi (pirmreizēju vai atkārtotu), pēc iesniegtajos dokumentos esošās informācijas varēs pamatoti izsecināt, ka minētie funkcionēšanas ierobežojumi cilvēkam saglabāsies visas dzīves laikā, VDEĀVK būs tiesīga noteikt personai invaliditāti bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa jeb uz mūžu.

Tas dos iespēju cilvēkiem ar stabiliem funkcionēšanas ierobežojumiem saņemt sociālās garantijas visa mūža garumā bez atkārtotas dokumentu iesniegšanas VDEĀVK. Šādu kārtību paredz grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumos Nr. 805 Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību.

Saistītie raksti
LA.lv