Praktiski
Mājas mīluļi

Gribu sunīti! Kam pievērst uzmanību, izvēloties šķirni0

Foto: Fotolia

Kādēļ jūs vēlaties iegādāties suni? Iespējams, suns ir vajadzīgs kā mīlošs draugs, kurš vakarā pēc darba sagaida mājās un kliedē vientulību rudens vakaros. Suns var kļūt arī par uzticīgu, nenogurdināmi dzīvespriecīgu draugu jūsu bērniem.

Pirms kļūt par suņa saimnieci, ir skaidri jāapzinās prozaiskās ikdienas uzliktie nosacījumi. Lai gan pirmajā mirklī šķiet, ka pilnīgi pietiktu ar to, ka suns ir jauks, mīlīgs un draudzīgs, jārēķinās, ka ar viņu būs jādzīvo kopā vismaz desmit gadi. Līdz ar to kļūst svarīgi arī tādi aspekti kā suņa dzīvesveids mājās un ārpus tām, suņa saticīgums, aktivitāte, attiecības ar bērniem, spalvas garums un citas lietas.

Atbildot uz jautājumu, ko mēs no suņa īsti gaidām, noderīgi var būt internetā izveidotie suņu izvēles katalogi.

Suņa lielums

Liels suns var kalpot par ģimenes sargu un pat vilkt bērnu ragaviņas ziemā. Taču jārēķinās, ka tādam sunim ir nepieciešama liela dzīves telpa un vairāk ēdiena.

Suņa aktivitāte

Nākamā jautājumu grupa ir suņa aktivitāte. Te jāatbild uz trim jautājumiem:
– vai jūs gribētu suni, kurš ir aktīvs mājās,
– cik daudz laika jūs varat veltīt pastaigām ar suni,
– cik laika varat atvēlēt suņa trenēšanai.
Atbildot uz pirmo jautājumu, jārēķinās: ja suns lielu dienas daļu pavadīs, ieslēgts dzīvoklī, labāk izvēlēties suni, kurš mājās nav pārāk aktīvs. Pretējā gadījumā enerģisks suns mājās vienkārši nonīks, visu dienu gaidot saimniekus vai arī uzsāks mājās aktivitātes “uz savu roku”, kuras, visticamākais, beigsies ar saplēstām vāzēm, puķupodiem, respektīvi – ar grautiņu dzīvoklī.

Jautājumi par laiku, ko iespējams veltīt pastaigām un suņa treniņam, būtībā ir ļoti līdzīgi. Abi tie ir saistīti ar suņa saimnieces darba un dzīves ritmu, jo, pat ja jūs gribētu suni regulāri vest pastaigāties vairākas reizes dienā, darbs – un it sevišķi atbildīgs darbs – prasa savu un ne vienmēr brīvu laiku ir iespējams tik viegli atrast.

Suņa temperaments

Trešā jautājumu grupa ir par suņa temperamentu. Jāatbild sev uz to, vai un cik ļoti jums ir svarīgi, lai suns būtu spējīgs jūs aizsargāt. Ļoti svarīga šī suņa īpašība varētu likties vientuļiem cilvēkiem. Taču jārēķinās arī, ka pārāk agresīvs suns var sākt uzbrukt arī jūsu paziņām, nepazīstamiem cilvēkiem.

Ja suns būs galvenais rotaļu biedrs bērniem, būtu vēlams, lai tas spētu bērnus arī aizsargāt, taču diezin vai agresīvs suns būs bērniem labs draugs. Otrs jautājums – par suņa temperamentu – ir sevišķi svarīgs.

Tālāk ideālā suņa atlases procesā tiek piedāvāts atzīmēt tās suņu šķirnes, kuras visvairāk atbilst jūsu gaumei.

Gadījumā, ja jums jau ir radies zināms priekšstats, kādas aptuveni šķirnes suni izskata ziņā jūs izvēlētos vislabāk, izvēle par labu vai par sliktu kādai no šķirnēm palīdzēs sarindot izvēlētos suņus tādā secībā, kādā tie vislabāk atbilstu jūsu gaumei.

Suņa spalva

Priekšpēdējā jautājumu grupa skar tādu niansi kā suņa spalva. Te uzdodami trīs būtiski jautājumi. Pirmkārt, par jums optimālāko suņa spalvas garumu. Ja vēlaties, lai sunim būtu garš, skaists apspalvojums, no kura pavilnas, piemēram, laiku pa laikam varētu uzadīt zeķes vai pat džemperi, jārēķinās ar to, ka spalva būs bieži jāsukā un jātīra. Savukārt pārāk īsa spalva varētu radīt problēmas suņa saimniekiem Latvijas klimatiskajos apstākļos.

Otrkārt, ir jānoskaidro, cik nozīmīgs ir jautājums par suņa spalvas maiņas biežumu. Ja nevēlaties, lai mājās un pie drēbēm mūždien būtu pielipušas suņa spalvas, tad, visticamākais, jūs šo jautājumu atzīmēsiet kā ļoti nozīmīgu. Taču jārēķinās, ka tādējādi no jūsu saraksta var tikt svītroti suņi ar garu, krāšņu apspalvojumu, kurš prasa rūpīgu kopšanu.

Treškārt, svarīgs ir jautājums par spalvas alergēniskumu. Daudzu izskatīgu suņu spalva varētu būt šķērslis cilvēkiem, kuri cieš no alerģijas.

Visbeidzot, pēdējais kritērijs, kam jānosaka galējā izvēle, ir dažādu jautājumu savstarpējā svarīguma pakāpe. Te jānorāda, kuri no iepriekšminētajiem kritērijiem ir svarīgākie un kuri – mazāk svarīgi.

Kad pamata jautājumi atbildēti, “suņu izvēles testi” parasti piedāvā nelielu sarakstu ar jūsu izvēlētajiem suņiem, norādot arī procentuāli, cik lielā mērā suns atbilst jūsu “ideālam”. Līdzās īsam aprakstam ir pieejams arī attēls, turklāt, ja ir vēlēšanās, var izlasīt vēl sīkāku raksturojumu – vidējo izmēru, cik viegli suns padodas dresūrai, cik aptuveni izmaksātu tā uzturēšana.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Kas tie tādi – ozolzīļu ķirbji? Kā kopjami un lietojami?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sulīga, saldskāba ābolu-kanēļa plātsmaize ar kraukšķīgām drupačiņām…Bauda!
2 dienas
TS
TERĒZA SVEIKATE
Praktiski
Duļķainas, nedzidras acis dzīvniekam. Kā palīdzēt?
2 dienas

Lasītākie raksti

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Sievietes manā dzīvē”. Siguldas Opermūzikas svētku dibinātājs Dainis Kalns 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
“RNP liftu lietā” aizdomas par sadārdzinātiem liftu remontiem un izkrāptiem miljoniem eiro
6 stundas
LE
LETA
Sports
Ķibermanis ar Mikni atņem pasaules čempionāta bronzu vāciešiem
9 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Kādas bija medības padomju Latvijā 70. un 80. gados?
6 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Esam ar reformām nolādēti 4
9 stundas